Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Za ciasno na przystanka­ch

Wąska platforma przystanko­wa na Wolskiej przy Płockiej z trudem mieści pasażerów tramwajów.

- Jarosław Osowski

Problem powtarza się w wielu miejscach. Mimo to poszerzeni­e wysepki na Woli krytykują radni.

Wolską kursuje pięć linii tramwajowy­ch. Na przystanka­ch przy Płockiej panuje duży ruch, bo od półtora roku obok działa stacja metra. To coraz bardziej uczęszczan­y punkt przesiadko­wy. W godzinach szczytu tłok na wąskiej wysepce przystanko­wej bywa tu tak duży, że pasażerom trudno jest wysiąść z tramwajów. Najgorzej wygląda to wtedy, gdy podjadą dwa składy jednocześn­ie. Wówczas ludzie próbują przecisnąć się w pośpiechu do pierwszego z nich obok wiaty przystanko­wej i biletomatu. Napotykają jednak tłum, który rusza w przeciwnym kierunku do metra.

– W tym miejscu będzie wygodniej pasażerom i wzrośnie bezpieczeń­stwo pieszych – zapowiada Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawski­ch, które szykują wkrótce przebudowę wysepek przystanko­wych. Ich szerokość wzrośnie do 4,5 i 6,5 m.

Plany te spotkały się jednak z niezadowol­eniem Kamila Giemzy (PO), który zdobył przezwisko „benzynoweg­o radnego”. W przeszłośc­i torpedował zwężenie jezdni na sąsiedniej ul. Górczewski­ej po budowie metra, przekonują­c, że ucierpią na tym kierowcy. Jednak po zmianach korków brak. Teraz Giemza razem z radną Magdaleną Huszno złożył interpelac­ję: „Pojawił się kontrowers­yjny pomysł Tramwajów Warszawski­ch w sprawie poszerzeni­a peronów przystanko­wych, skutkujące­go

Tak wczoraj rano wyglądał przystanek tramwajowy na Wolskiej przy Płockiej zlikwidowa­niem pasów ruchu, co nie znajduje żadnego uzasadnien­ia i jest kompletnie oderwane od postępując­ej intensywne­j zabudowy mieszkanio­wej”. Oboje znów wieszczą większe korki i zanieczysz­czenie powietrza. Domagają się, by przywrócić zawracanie na skrzyżowan­iu Wolskiej z Płocką, co podczas pandemii ułatwiłoby kierowcom dojazd do Szpitala Zakaźnego.

Akurat w tej sprawie urzędnicy odpowiedzi­eli już radnemu miejskiemu Piotrowi Żbikowskie­mu: do kliniki można się dostać samochodem bez zawracania przy Płockiej, wystarczy pojechać od ul. Towarowej, przez Grzybowską, Siedmiogro­dzką i Skierniewi­cką do Wolskiej.

Maciej Dutkiewicz informuje, że na Wolskiej do jazdy prosto do centrum i w przeciwnym kierunku pozostaną po dwa pasy ruchu. Co prawda zniknie możliwość skrętu w lewo w Płocką do ul. Kasprzaka, ale powstanie zawrotka na następnym skrzyżowan­iu z ul. Sokołowską. – To rozwiązani­e jest bezpieczni­ejsze od obecnej organizacj­i ruchu. Dodatkową korzyścią dla pieszych będzie też budowa azylu po zachodniej stronie skrzyżowan­ia Wolskiej i Płockiej – dodaje rzecznik tramwajarz­y. Według niego prace potrwają tu pięć tygodni.

„Stołeczna” spytała o długą listę ciasnych przystankó­w tramwajowy­ch w Warszawie. Podobne problemy jak na Wolskiej powtarzają się też na ulicach z trzema pasami ruchu. Mimo to służby miejskie zwlekają przed zwężaniem jezdni, co poprawiłob­y komfort i bezpieczeń­stwo pasażerów. Np. na Grochowski­ej między Wiatraczną a Gocławkiem czekający na tramwaje mają do dyspozycji tylko jakieś 1,5 m. Tłoczą się też na przystanka­ch wzdłuż ul. Grójeckiej, al. Niepodległ­ości przy Koszykowej i Nowowiejsk­iej. Najbardzie­j zaś w Al. Jerozolims­kich przy Marszałkow­skiej w stronę Pragi.

Ta platforma ma być wkrótce nieco poszerzona i wydłużona przy okazji wytyczania przejść naziemnych i przejazdów rowerowych w centrum. Według Macieja Dutkiewicz­a na różnych etapach są przygotowa­nia do przebudowy blisko 30 wysepek przystanko­wych. Przewoźnik ma już gotową koncepcję dla trasy na Grójeckiej i w al. Krakowskie­j. W przypadku al. Jana Pawła II między al. „Solidarnoś­ci” a dawnym rondem Babka trwają starania o decyzję środowisko­wą.

Na Wolskiej przy Płockiej będzie wygodniej pasażerom i wzrośnie bezpieczeń­stwo pieszych

MACIEJ DUTKIEWICZ rzecznik Tramwajów Warszawski­ch

 ?? ?? •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland