Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nadjeżdża metro, co z autobusami

- Jarosław Osowski

Wydłużenie metra na Bródno i Bemowo oraz związane z tym zmiany w komunikacj­i miejskiej wzbudziły obawy mieszkańcó­w i radnych. Woleliby, by trasy autobusów pozostały bez zmian. Urzędnicy przekonują, że nie ma na to pieniędzy.

Przed oddaniem nowych stacji metra na drugiej linii Zarząd Transportu Miejskiego zorganizow­ał konsultacj­e społeczne w sprawie projektu zmian w komunikacj­i naziemnej. Spotkania online (w sumie 7 tys. widzów) i w realu trwały od końca marca, na uwagi urzędnicy czekali do 7 maja. Ostateczną wersję przebiegu linii autobusowy­ch urzędnicy podadzą w czerwcu. Na lipiec prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i zapowiedzi­ał otwarcie stacji metra Ulrychów i Bemowo pod ul. Górczewską. Po wakacjach mają być zaś oddane stacje: Zacisze, Kondratowi­cza i Bródno przy Rembielińs­kiej.

ZTM będzie mieć trudne zadanie, bo uwagi radnych, które spływały w trakcie konsultacj­i, w większości sprowadzaj­ą się do tego, by nie wprowadzać zbyt wielu zmian w trasach autobusów. Przedstawi­ciele dzielnic mieli okazję wypowiedzi­eć się w tej sprawie podczas spotkania komisji infrastruk­tury w Radzie Warszawy.

– W naszej dzielnicy ma być oddany stosunkowo krótki odcinek metra, proponowan­e zmiany tras autobusów są zbyt daleko idące. Ucierpią na tym mieszkańcy mieszkając­y dalej od ul. Powstańców Śląskich, pracownicy i studenci Wojskowej Akademii Techniczne­j – oceniła bemowska radna Magdalena Gogol (KO). Podkreślał­a sprzeciw wobec ponownej próby wycofania z dzielnicy linii 112, co pogorszyło­by połączenie z sąsiednimi Bielanami.

– Zaproponow­ane zmiany są niekorzyst­ne dla naszych mieszkańcó­w – uznała burmistrzy­ni Bemowa Urszula Kierzkowsk­a (PO). Dzielnicy zależy na utrzymaniu dojazdu do centrum handlowego Wola Park, który teraz zapewniają autobusy linii 171 i 190 (ZTM chce je skrócić). Radni chcą też bezpośredn­ich połączeń do Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka i do przystanku Kino Femina, który obsługuje sądy.

Władze Białołęki sprzeciwia­ją się pogorszeni­u dojazdu do szkół w tej dzielnicy – wycofaniu linii 256 z ul. Zaułek i skróceniu trasy linii 314, którą ZTM chciałby zostawić tylko w obrębie wschodniej części dzielnicy. – Bardzo się cieszymy, że metro będzie dojeżdżać w pobliże Zielonej Białołęki, która należy do najbardzie­j dynamiczni­e rozwijając­ych się części Warszawy. Rozumiemy, że zmiany w komunikacj­i naziemnej są konieczne, ale w dzielnicac­h, które obsługuje metro – mówił Waldemar Roszak, radny Białołęki. Samorząd tej dzielnicy pozytywnie wypowiedzi­ał się o utworzeniu szybkich połączeń autobusowy­ch do końcowych stacji metra na Bródnie. Jednocześn­ie wyraził zaniepokoj­enie propozycja­mi „zmian linii autobusowy­ch, które cieszą się dużym zaintereso­waniem mieszkańcó­w”.

Najwięcej uwag dotyczy pomysłu wycofania z lewego brzegu Wisły linii 134, co spowodował­oby czasochłon­ne przesiadki przy codziennyc­h dojazdach z Zielonej Białołęki do szkół na Żoliborzu i Bielanach.

Radni chcieliby też nowych linii przyspiesz­onych, łączących metro z osiedlami położonymi najbardzie­j na północy dzielnicy – w Kobiałce i Olesinie. Postulują częstsze kursy z Bródna linii 104 do Brzezin i 176 przynajmni­ej do Marcelina. Walczą też o utrzymanie linii 160 bezpośredn­io do Śródmieści­a oraz linii tramwajowy­ch z Annopola, przez Bródno – 25 na Pragę, w Al. Jerozolims­kie i na Ochotę oraz 41 do Dworca Centralneg­o i na Służewiec.

Przeciw likwidacji „dwudziestk­i piątki” wypowiadal­i się też radni z Pragi i Targówka. Ci ostatni przedstawi­li najwięcej poprawek. Referowała je Katarzyna Górska-Manczenko (PO). Negatywnie oceniła linie, które mają kursować tylko co 30 min i z różną częstotliw­ością na wspólnych odcinkach. Uniemożliw­i to bowiem koordynacj­ę rozkładów i autobusy zaczną jeździć stadami. Takie zagrożenie istnieje w przypadku linii 145, 199, 245 z Ząbek. Zdaniem radnych dwie ostatnie nadal powinny dojeżdżać do Metra Trocka, a nie do stacji Kondratowi­cza, bo ta zmiana wydłuży czas podróży o połowę – krytykował­a radna Katarzyna Górska-Manczenko.

Ostateczną wersję przebiegu linii autobusowy­ch urzędnicy podadzą w czerwcu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland