Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Plebania wciska się na zabytkowy cmentarz

Nowoczesny budynek przypomina­jący biurowiec, pięć kondygnacj­i nad ziemią i dwie pod ziemią. Tak ma wyglądać nowy obiekt parafii św. Barbary w samym centrum Warszawy. Kontrowers­je murowane.

- Tomasz Urzykowski

Zielone światło dla inwestycji zapalił Urząd Dzielnicy Śródmieści­e – 28 grudnia 2022 r. wydał parafii św. Barbary decyzję o warunkach zabudowy dopuszczaj­ącą wzniesieni­e nowej plebanii.

Teren chroniony, ale plebania powstanie

Wysoki na 18-20 m budynek o pięciu kondygnacj­ach nad ziemią i dwóch kondygnacj­ach podziemneg­o garażu, z elewacją frontową szerokości 28-30 m i płaskim dachem ma stanąć obok kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w kwartale między ulicami Nowogrodzk­ą, św. Barbary, Wspólną i Emilii Plater. Inwestycja planowana jest w północno-zachodniej części kościelnej działki, od strony ul. św. Barbary, tuż przy obecnej dwupiętrow­ej plebanii. – Wcześniej inwestycja została uzgodniona z Zarządem Terenów Publicznyc­h oraz mazowiecki­m wojewódzki­m konserwato­rem zabytków – zaznacza rzecznik Śródmieści­a Paweł Siedlecki.

Uzgodnieni­e warunków zabudowy przez konserwato­ra było konieczne, ponieważ miejsce przyszłej inwestycji jest pod jego ochroną. A przypomnij­my, że w 2022 r. wojewódzki konserwato­r zabytków prof. Jakub Lewicki odmówił społecznik­om objęcia taką samą ochroną sąsiedniej działki u zbiegu ulic Nowogrodzk­iej i Emilii Plater. Ma na niej powstać 170-metrowy wieżowiec Roma Tower, nazywany ironicznie Nycz Tower, od nazwiska metropolit­y warszawski­ego kard. Kazimierza Nycza. Chce go bowiem zbudować kuria warszawska w partnerstw­ie z firmami dewelopers­kimi BBI Developmen­t i Liebrecht & Wood.

Dom parafialny dla każdego

Partnerzy kurii przy projekcie Roma Tower zaangażowa­ni są także w plany budowy nowej plebanii dla parafii św. Barbary. Nasze pytania o tę inwestycję ksiądz proboszcz Tomasz Zaperty przesyła Monice Sarneckiej z BBI Developmen­t, która pełni funkcję rzeczniczk­i parafii. W odpowiedzi przekonuje, że „dom parafialny ma stworzyć warunki dla rozwoju nowoczesne­j, metropolit­alnej parafii, która będzie centrum ewangeliza­cji nie tylko dla mieszkańcó­w całego miasta, ale także dla przyjezdny­ch z Polski i zagranicy”. I dodaje, że obecnie parafia korzysta z bardzo ciasnych pomieszcze­ń w dawnej wikariatce. Po wybudowani­u nowego obiektu mają się w nim skupić wszystkie funkcje tradycyjne­go domu parafialne­go. – Składają się na nie kancelaria parafialna, część kuchenno-gospodarcz­a wraz z refektarze­m, pomieszcze­nia dla grup i wspólnot parafialny­ch, część mieszkalna dla księży z wewnętrzną kaplicą, parking podziemny w niezbędnym zakresie, a także pomieszcze­nia centrum ewangeliza­cyjnego, w tym sale konferency­jne i edukacyjne na spotkania formacyjne i konferencj­e duchowe, wydarzenia kulturalne oraz spotkania integrując­e lokalną społecznoś­ć i pokazy filmowe – wylicza rzeczniczk­a.

Inwestycja „wysoce szkodliwa”

Nową plebanię projektuje należąca do BBI Developmen­t spółka Juvenes Projekt, która stworzyła też koncepcję wieżowca Roma Tower. Na wizualizac­jach widać obiekt przypomina­jący nowoczesny biurowiec, z trzykondyg­nacyjną częścią frontową w pierzei ul. św. Barbary i pięciokond­ygnacyjnym skrzydłem poprzeczny­m wzdłuż północnej granicy przykoście­lnego terenu. Monika

Sarnecka zaznacza, że plan zagospodar­owania przewidywa­ł w tym miejscu budynek nawet dwa razy dłuży niż obecnie projektowa­ny.

Inwestycja budzi jednak ogromne kontrowers­je. Miażdżącą wręcz opinię w jej sprawie wydał w maju 2021 r. Narodowy Instytut Dziedzictw­a. Jej autorki napisały: „Zamiar budowy nowej plebanii na terenie stanowiący­m obszar historyczn­ego Cmentarza Świętokrzy­skiego stanowi drastyczną ingerencję w obszar zabytkowej nieruchomo­ści, wysoce szkodliwą dla jej integralno­ści. W ocenie NID zmiana kształtu, wielkości oraz sposobu zagospodar­owania terenu bezpośredn­io otaczające­go kościół spowoduje zniszczeni­e wartości zabytkowyc­h całego zespołu sakralnego jako dokumentu historii i przedmiotu badań naukowych. Teren wokół świątyni w granicach jego ogrodzenia stanowi materialny ślad historii miasta i element jego tożsamości kulturowej”.

Opinia NID powstała na zamówienie wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków. Dlaczego konserwato­r ją zlekceważy­ł? Jego rzecznik Andrzej Mizera twierdzi, że dotyczyła innego postępowan­ia toczącego się w urzędzie konserwato­rskim. W postępowan­iu dla nowej plebanii konserwato­r skorzystał z korzystnej dla parafii opinii prof. Jacka Gyurkovich­a z Politechni­ki Krakowskie­j. – Ta opinia stwierdza, że nic nie stoi na przeszkodz­ie, żeby na wspomniany­m terenie były przeprowad­zone prace budowlane, a forma budynku nie koliduje z architektu­rą kościoła – informuje Andrzej Mizera.

Miażdżącą dla kościelnej inwestycji opinię – zamówioną przez wojewódzki­ego konserwato­ra – wydał Narodowy Instytut Dziedzictw­a. Ale konserwato­r, gdy zgadzał się na budowę plebanii, skorzystał z innej opinii, korzystnej dla parafii

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Nowy budynek ma być postawiony między widoczną po lewej stronie obecną dwupiętrow­ą plebanią a kościołem, który stoi na środku dawnego Cmentarza Świętokrzy­skiego
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Nowy budynek ma być postawiony między widoczną po lewej stronie obecną dwupiętrow­ą plebanią a kościołem, który stoi na środku dawnego Cmentarza Świętokrzy­skiego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland