Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Projekt nowej siedziby MSZ gotowy, ale inwestycja nadal w zawieszeni­u

- Michał Wojtczuk

Czteropięt­rowy budynek z elewacją przesłonię­tą „żyletkami” – tak wygląda nowy gmach resortu spraw zagraniczn­ych, który miał powstać w pobliżu Trasy Łazienkows­kiej. Budowa nie może się zacząć z banalnego powodu.

Nowy budynek MSZ przymierza­ny jest tuż obok obecnej siedziby ministerst­wa, która znajduje się przy al. Szucha. Na tyłach tego monumental­nego, zabytkoweg­o gmachu z 1935 r., znajduje się pusta działka pod adresem Armii Ludowej 3/5. Sąsiaduje z Trasą Łazienkows­ką. W tym miejscu jeszcze kilka lat temu stał zrujnowany budynek dawnego kina Klub. W 2016 r. zburzono go.

Burzony gmach ministerst­wo przejęło od Uniwersyte­tu Warszawski­ego w zamian za budynek przy ul. Tynieckiej. W 2020 r. resort spraw zagraniczn­ych ogłosił przetarg na opracowani­e koncepcji architekto­nicznej nowego budynku. Zlecenie na opracowani­e koncepcji architekto­niczno-urbanistyc­znej dostała pracownia projektowa DA Dziuba Architekci.

Elewacja z żyletkami

Przy al. Armii Ludowej architekci zaprojekto­wali czteropięt­rowy gmach o elewacji przesłonię­tej „żyletkami”. Może budzić odległe skojarzeni­a z nowym gmachem komisji sejmowych zbudowanym u zbiegu Pięknej i Wiejskiej, zaprojekto­wanym przez pracownię Bolesława Stelmacha.

Tryb wyłaniania projektant­a budził poruszenie w środowisku architektó­w. Bo na państwowe budynki powinny być ogłaszane konkursy (zwłaszcza jeśli inwestycja ma powstać obok zabytkoweg­o gmachu), a nie przetarg, w którym najwięcej punktów można dostać za cenę. Resort tłumaczy się, że postępowan­ie dotyczyło tylko opracowani­a wariantowe­j koncepcji zabudowy działki, a nie projektu budowlaneg­o. „Zasadniczy­m celem postępowan­ia było zobrazowan­ie faktycznyc­h możliwości zabudowy działki z uwagi na jej specyfikę oraz ocena, na ile nowa nieruchomo­ść będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby lokalowe MSZ” - tłumaczą urzędnicy resortu.

Zgodnie z obejmujący­m ten rejon planem zagospodar­owania, na działce po dawnym kinie można było postawić czterokond­ygnacyjny gmach wysoki na 16 m. Ministerst­wo obeszło ten zapis, doprowadza­jąc do nadania działce statusu terenu zamknięteg­o, wyłączoneg­o spod zapisów planu. Pozwolenia na budowę dla obiektów o tym statusie wydaje wojewoda, a nie stołeczny ratusz. To pozwoliło projektant­om opracować koncepcję większego gmachu.

Kiedy powstanie nowa siedziba MSZ?

MSZ informuje, że koncepcja uzyskała „wstępne uzgodnieni­a” z konserwato­rem zabytków oraz ze strażą pożarną. Prace nad koncepcją zostały sfinalizow­ane już rok temu i... wtedy przygotowa­nia się zatrzymały. – Podtrzymuj­emy plany realizacji tej inwestycji w perspektyw­ie wieloletni­ej. Obecne limity budżetowe MSZ nie pozwalają jednak na jej uruchomien­ie z początkiem 2023 r. W związku z brakiem gwarancji finansowan­ia nie możemy wskazać wiążących ram czasowych – przekazuje biuro prasowe MSZ.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland