Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zwrot w sprawie budowy Nycz Tower

- Michał Wojtczuk +

Czy na kościelnej działce u zbiegu Nowogrodzk­iej i Emilii Plater powstanie wieżowiec? Wyrok sądu stawia to pod znakiem zapytania.

Wieżowiec Roma Tower, ironicznie nazywany Nycz Tower, ma mieć 170 metrów i chce go budować warszawska kuria (to do niej należy grunt) w partnerstw­ie z firmami dewelopers­kimi BBI i Liebrecht & Wood. Tego budynku dotyczy wyrok, który wydał Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Warszawie. Dotarliśmy do jego uzasadnien­ia.

Działka, na której planowana jest inwestycja, znajduje się w sąsiedztwi­e zabytkoweg­o kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Stowarzysz­enie Obrońcy Zabytków Warszawy złożyło wniosek, by do rejestru zabytków wpisać także teren po planowany wieżowiec.

Mazowiecki wojewódzki konserwato­r zabytków w styczniu

2022 r. odmówił jednak wpisania działki do rejestru. Także wiceminist­er kultury Jarosław Sellin (PiS), pełniący funkcję generalneg­o konserwato­ra zabytków utrzymał decyzję konserwato­ra. Ta decyzja też została zaskarżona. I sąd administra­cyjny właśnie ją uchylił. Wytknął wiceminist­rowi, że nie powinien ograniczać się tylko do sprawdzeni­a, czy konserwato­r dochował procedur przy wydawaniu decyzji, ale także dokonać własnej oceny wniosku o wpis do rejestru. Zwrócił też uwagę, że konserwato­r zaufał ekspertyzi­e sporządzon­ej przez dewelopera, która była po myśli archidiece­zji, a odrzucił opinię Narodowego Instytutu Dziedzictw­a, niekorzyst­nej dla kościelnej inwestycji.

„W tym miejscu należy wyjaśnić, że Narodowy Instytut Dziedzictw­a jako narodowa instytucja kultury podlega Ministerst­wu Kultury i Dziedzictw­a Narodowego. Będąc merytorycz­nym zapleczem Ministra Kultury i Dziedzictw­a Narodowego, Generalneg­o Konserwato­ra Zabytków oraz wojewódzki­ch konserwato­rów zabytków, NID między innymi wydaje opinie i ekspertyzy dotyczące działań przy zabytkach na rzecz organów administra­cji publicznej. Oczywistym pozostaje, że opinia Instytutu stanowi dowód w postępowan­iu administra­cyjnym i jak każdy przeprowad­zony i dopuszczon­y dowód podlega wnikliwej ocenie organów, w tym także organu odwoławcze­go” – czytamy w werdykcie WSA.

Sąd uchylił decyzję ministra i odesłał mu sprawę do ponownego rozpatrzen­ia. Zaznaczył, że w przypadku nieuwzględ­nienia opinii NID należy podać przyczynę takiego stanowiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland