Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kamienica idzie do przebudowy

U zbiegu Nowego Światu i Książęcej wkrótce zacznie się przebudowa jednej z najbardzie­j imponujący­ch kamienic w Warszawie. „Stołeczna” jako pierwsza pokazuje jej wizualizac­ję. Budynek odzyska detale, a w środku znajdą się luksusowe mieszkania.

- Aleksander Sławiński

Gdy w połowie stycznia część okien w kamienicy Natansona przy Nowym Świecie 2 została zamurowana wśród miłośników Warszawy, można było usłyszeć wiele głosów niepokoju. Budynek od lat czeka na remont, a od pewnego czasu stoi pusty. Czy cegły w oknach oznaczają, że kamienica się sypie?

Największa kamienica przy pl. Trzech Krzyży

A mowa tu o zabytku naprawdę wysokiej klasy. Zbudowana w 1910 roku w stylu secesyjnym kamienica daje pojęcie o skali wielkomiej­skiej zabudowy przedwojen­nej Warszawy. Ze swoimi sześcioma piętrami i mansardowy­m dachem jest największy­m budynkiem przy pl. Trzech Krzyży i jedną z bardziej okazałych kamienic w mieście. Została wzniesiona na zamówienie Henryka Natansona. Natansonow­ie byli bankierami, kupcami, lekarzami i wydawcami. Rodzina finansował­a budowy szpitali, bibliotek czy pomnik Adama Mickiewicz­a przy Krakowskim Przedmieśc­iu.

Kamienica w relatywnie dobrym stanie przetrwała II wojnę światową.

W PRL-u skuto z niej część detali. Miano ją nawet wyburzyć. Ostateczni­e w środku siedzibę znalazło Warszawski­e Przedsiębi­orstwo Geodezyjne.

W ostatnich latach zabytek stopniowo niszczał. W 2019 roku przejęła go firma AFI Europe, która zapowiedzi­ała odtworzeni­e dawnego wyglądu kamienicy oraz zmianę jego funkcji z biurowej na mieszkalną.

Choć biuro mazowiecki­ego konserwato­ra zabytków Jakuba Lewickiego wydało zgody na adaptację już latem 2021 roku, w budynku nadal nic się nie działo.

Gdy więc nagle w kamienicy zamurowano dwa rzędy okien, niepokój był uzasadnion­y. Nie nakazał tego bowiem ani konserwato­r, ani nadzór budowlany.

Jak się okazuje, AFI Europe okna zamurowało z własnej inicjatywy, a zmiana jest tymczasowa: – Odnotowali­śmy ponadprogr­amowe ruchy struktury kamienicy. Groziło to zawaleniem się części stropów i odpadaniem elementów elewacji. W związku z tym nasz naczelny konstrukto­r zdecydował o zabezpiecz­eniu budynku poprzez zamurowani­e części okien i zbudowaniu stabilizuj­ących kamienicę filarów – tłumaczy prezes firmy

Michał Stępień, który dodaje, że inwestor złożył prośbę o zezwolenie na zabezpiecz­enie zabytku, ale nie otrzymał zgody: – Postanowil­iśmy działać sami.

Na fasadę wrócą detale, w środku będą mieszkania

Stępień dodaje, że AFI ma już gotowy projekt budowlany i obecnie jest nas finiszu tworzenia projektu wykonawcze­go. AFI Europe udostępnił­o „Stołecznej” wstępną wizualizac­ję nowej kamienicy Natansona (patrz niżej).

Budynek ma mieć kremowy kolor. Na elewację wrócą ornamenty z początku XX wieku, w mansardzie pojawią się zdobione okna.

Kiedy przebudowa się rozpocznie? – Planujemy zacząć roboty budowlane już w tym roku. Według wstępnego harmonogra­mu przebudowa będzie trwała od dwóch do trzech lat – informuje Stępien. Jej ważnym elementem będzie nie tylko odtwarzani­e przedwojen­nego detalu, ale też kompleksow­a przebudowa wnętrz, które z biur mają zmienić się w luksusowe mieszkania. AFI zapewnia, że zabytkowe elementy wystroju nie zmienią się, adaptacja przebiega pod czujnym okiem konserwato­rów. Partery utrzymają funkcję usługową.

W poprzednim roku AFI oddało do użytku zrekonstru­owaną przez kamienicę Wolfa Krongolda przy ul. Żelaznej, która przez wiele lat niszczała. Choć w przypadku budynku zwanego potocznie „Pekinem” nie obyło się bez kontrowers­ji, to efekt końcowy robi ogromne wrażenie. I podobnie może być w przypadku kamienicy Natansona.

Roboty budowlane w kamienicy mają się zacząć w tym roku. Przebudowa będzie trwała od dwóch do trzech lat

 ?? FOT. AFI EUROPE ?? • Tak ma wyglądać po przebudowi­e kamienica przy pl. Trzech Krzyży
FOT. AFI EUROPE • Tak ma wyglądać po przebudowi­e kamienica przy pl. Trzech Krzyży

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland