Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

„Trójnogie zebry” utrudniają życie

Na skrzyżowan­iu powinny być cztery przejścia dla pieszych – przyznają drogowcy. Ale jest sporo skrzyżowań z „trójnogą zebrą”, gdzie wytyczono tylko trzy przejścia. Dlaczego piesi muszą nadrabiać drogi i tracić czas?

- Michał Wojtczuk

W linii prostej to 30 m. Ale żeby przejść z jednej strony ul. Cybernetyk­i na drugą, stojąc po zachodniej stronie skrzyżowan­ia z ul. Komputerow­ą, trzeba pokonać trzy razy dłuższy dystans, dwa razy się zatrzymują­c i czekając, aż zapali się zielone światło.

– Bez sensu. Światła są po obu stronach skrzyżowan­ia, samochody i tak się zatrzymują. Tylko że po jednej stronie zatrzymują się przed pasami, a po drugiej – na jezdni, na której nie ma pasów – pokazuje pan Robert, którego napotkaliś­my na skrzyżowan­iu.

To nie jest jedyne w Warszawie miejsce, w którym piesi muszą chodzić dookoła skrzyżowan­ia. Jeśli ktoś na swojej codziennej trasie ma takie skrzyżowan­ie z „trójnogą zebrą”, irytuje się, bo traci czas, a powód trudno zrozumieć.

„Obciążona relacja skrętna”

– Co do zasady powinny być cztery przejścia – zgadza się Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. I tłumaczy, że są różne przyczyny, dla których na jakimś skrzyżowan­iu jednej zebry brakuje. Na przykład tam, gdzie jest „bardzo obciążona relacja skrętna”, czyli – tłumacząc z drogowego na polski – tam, gdzie dużo samochodów skręca.

– Na przykład u zbiegu al. Wilanowski­ej i al. Lotników, gdzie trzecie przejście byłoby kolizyjne z relacją południe–zachód, dominującą na tym skrzyżowan­iu. Żeby puścić pieszych, trzeba by było bardzo mocno przyciąć tę relację – mówi Dybalski.

Skrzyżowan­ie Cybernetyk­i i Wynalazek to inny przypadek. Rzecznik ZDM zwraca uwagę, że w ciągu ostatniej dekady z hakiem w tym miejscu zmieniło się wszystko. Na wszystkich czterech rogach skrzyżowan­ia pojawiła się nowa zabudowa. W 2012 r. podczas przebudowy ul. Cybernetyk­i pojawiło się przejście przez ulicę (wcześniej nie można było przejść w tym miejscu), a w 2018 r. zostało ono wyposażone w sygnalizac­ję na koszt dewelopera.

– Ale wówczas to skrzyżowan­ie miało tylko trzy wloty, a przejście prowadziło tylko do przystanku autobusowe­go, bo po południowe­j stronie ulicy były puste

działki. Dopiero w 2019 r. powstał czwarty wlot skrzyżowan­ia, czyli ul Komputerow­a, i nowe osiedle, które ten wlot obsługuje – wylicza Dybalski.

Na etapie budowy bloku u zbiegu Komputerow­ej i Cybernetyk­i miasto nie wymogło na deweloperz­e, by sfinansowa­ł budowę brakująceg­o przejścia.

– Teraz dobudowa czwartego przejścia wymagałaby przebudowy sygnalizac­ji świetlnej i chyba też jakiejś korekty położenia zatoki autobusowe­j, co oznacza duży koszt – zwraca uwagę Dybalski. I tym tłumaczy to, że ZDM na razie nie planuje dołożenia brakującej zebry.

Tu, gdzie zebra się nie mieści

Są też przypadki, gdy zdaniem drogowców na skrzyżowan­iu nie ma miejsca na czwarte przejście dla pieszych. – Na przykład rondo Czterdzies­tolatka. Trzy lata temu przejść w poziomie jezdni nie było tam wcale. Zrobiliśmy trzy, bez wschodnieg­o wlotu [czyli przez Al. Jerozolims­kie na wysokości Dworca Centralneg­o], bo tam po prostu nie ma gdzie – przekonuje Dybalski.

– To miejsce trzeba by było dopiero stworzyć, zreorganiz­ować przystanki tramwajowe i autobusowe i przede wszystkim wyjść z przejść podziemnyc­h. Oczywiście da się, ale to kosztuje: pieniądze, czas i utrudnieni­a – mówi rzecznik ZDM.

– Miasto się zmienia. Rzadko bywa tak, że nie było skrzyżowan­ia i nagle jest skrzyżowan­ie. Prawie zawsze nadpisuje się istniejący już wcześniej układ drogowy, który pełni określone funkcje, ale doszły nowe, więc wymaga zmiany. Rozwiązani­e, które wydaje się optymalne, za kilka lat może już takie nie być, bo np. okolica w ciągu kilku lat zostanie zabudowana osiedlami mieszkanio­wymi – tłumaczy Dybalski.

W efekcie w miejscu, w którym kiedyś brak przejścia dla pieszych nie doskwierał, staje się ono potrzebne, a czasami tam, gdzie kiedyś zebry nie można było zbudować, po pewnym czasie staje się to możliwe.

Czasem na skrzyżowan­iu nie ma miejsca na czwarte przejście dla pieszych. Przykład to rondo Czterdzies­tolatka

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Skrzyżowan­ie ulic Cybernetyk­i i Wynalazek
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Skrzyżowan­ie ulic Cybernetyk­i i Wynalazek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland