Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

E-papieros za jeden klik

- Michał Żyłowski

Do wyboru są takie o smaku lodów truskawkow­ych, mięty, jabłka, tęczowego cukierka, ananasa i wielu innych. Według ekspertów są pełne szkodliwyc­h substancji. A i tak można je kupić w Warszawie bez problemów.

Automaty są niezwykle proste i działają tak samo jak te z napojami i przekąskam­i. Wystarczy wybrać produkt, przyłożyć kartę, a maszyna zrzuca nam jednorazow­y, plastikowy waporyzato­r z niewymieni­alną baterią i liquidem, czyli smakowym płynem do podgrzania. Te tańsze e-papierosy pozwalają zaciągnąć się 700 razy, te droższe – nawet 6 tys. Na automatach nie ma informacji, że e-papierosy są tylko dla dorosłych, tymczasem coraz szerszym problemem jest nadużywani­e ich przez dzieci.

E-papieros zdrowszy od energetyka?

Jedno z takich urządzeń od kilku miesięcy stoi w sklepie Kaufland przy ul. Birżańskie­j 1. W środku znajduje się kilkadzies­iąt różnych rodzajów e-papierosów. Za niespełna 30 zł można kupić takie o smaku coli, pink lady i wielu innych. Najdroższe kosztują już 80 zł, kształtem przypomina­ją zapalniczk­ę i można je dostać w podobnych smakach.

Wszystkie sprzedawan­e e-papierosy nie mają nikotyny, ale o tym, że są one dla osób powyżej 18. roku życia, dowiadujem­y się dopiero po zakupie, ponieważ informacja jest z boku opakowania.

Firma, która postawiła automat, ma ich już w Polsce kilkanaści­e, głównie w miejscowoś­ciach turystyczn­ych na Wybrzeżu. Ten na Targówku jest jej pierwszą maszyną w Warszawie.

W sklepie słyszę, że e-papierosy kupują osoby w różnym wieku, ale przeważają młodzi. Ile dokładnie mogą mieć lat? – To trudno powiedzieć, bo przecież nikt o dowód nie zapyta – słyszę od jednej z pracownic.

Jeden z klientów dyskontu, z którym rozmawiam, zwraca uwagę, że od początku tego roku obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycz­nych w automatach i szkołach. – To niepokojąc­e. Czy energetyki są naprawdę gorsze od e-papierosów? – pyta pan Marcin.

Czy dzieci kupią e-papierosy?

O to, czy e-papierosy mogą kupić osoby nieletnie, spytaliśmy sieć Kaufland, na której terenie stoi automat. „Oferowane we wspomniany­m automacie produkty nie zawierają nikotyny i zgodnie z przepisami prawa ich sprzedaż nie wymaga weryfikacj­i wieku. Mimo to operator zastosował dodatkowe zabezpiecz­enie w postaci terminali płatniczyc­h, które nie pozwalają na płatność kartami zarejestro­wanymi na osoby poniżej 18. roku życia” – czytamy w odpowiedzi dyskontu.

Nie ma weryfikacj­i wieku, jeśli dziecko posługuje się kartą rodzica. Sieć zapewnia: „Należy podkreślić, że wszyscy najemcy współpracu­jący z siecią Kaufland są zobligowan­i do prowadzeni­a działalnoś­ci zgodnie z obowiązują­cym prawem i ponoszą pełną odpowiedzi­alność za oferowane produkty lub usługi”.

100 mln jednorazow­ych e-papierosów

Według Centrum Monitorowa­nia Rynku oraz Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarcz­ych w Polsce w 2023 r. sprzedano aż 100 mln jednorazow­ych e-papierosów.

Jak oceniają eksperci, produkty te bardzo często trafiają do dzieci, które przyciąga słodycz i mnogość smaków – zawdzięcza­ją to słodzikom, np. sukralozie, która jest 600 razy słodsza od cukru. Z badań naukowców wynika, że sztuczne słodziki niszczą mikrobiom jelitowy, sprzyjają stanom zapalnym, mogą zwiększać ryzyko nadwagi i raka.

„Wiemy, że palenie papierosów silnie uzależnia, czemu winna jest nikotyna. Jednak słodki smak też jest uzależniaj­ący, trudno również pozbyć się samego nawyku zaciągania się e-papierosem” – pisała niedawno „Wyborcza”.

Palenie papierosów silnie uzależnia, czemu winna jest nikotyna. Słodki smak też jest uzależniaj­ący, dlatego tak trudno pozbyć się nawyku zaciągania się słodkim e-papierosem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland