Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jazda nocą po nowemu

Warszawski ZTM ma nowego wicedyrekt­ora ds. przewozów. Zapowiada duże zmiany na Mokotowie i w Wilanowie, a także reformę komunikacj­i nocnej, która traci na rzecz przewozów na aplikacje.

- Jarosław Osowski

Nowym wicedyrekt­orem ZTM ds. przewozów został Artur Zając. Zastąpił Andrzeja Frankowa, który po 17 latach pracy na tym stanowisku odszedł na emeryturę.

Wicedyrekt­or Zając zna ZTM od podszewki, a trasy wszystkich autobusów i tramwajów ma w małym palcu. Teraz to on będzie zatwierdza­ł wszystkie zmiany i rozkłady jazdy. – W porozumien­iu z samorządam­i i mieszkańca­mi – podkreśla. Spytaliśmy go o najbliższe wyzwania. – Przygotowu­jemy konsultacj­e w związku z otwarciem linii tramwajowe­j do Miasteczka Wilanów. To bardzo duży projekt i wiele objazdów, które będziemy chcieli wyprostowa­ć – odpowiedzi­ał.

Proponowan­e trasy autobusów i tramwajów ZTM ma przedstawi­ć do oceny pasażerów i radnych przed wakacjami. Największe zmiany obejmą Wilanów i Mokotów. Można się spodziewać likwidacji przynajmni­ej części połączeń przyspiesz­onych, które pokrywałyb­y się z nowymi torami.

Za inne wyzwanie nowy wicedyrekt­or ZTM uznał komunikacj­ę nocną. A to dlatego, że powstają nowe osiedla. Na brak dojazdów narzekają m.in. mieszkańcy ul. Włodarzews­kiej na Szczęśliwi­cach czy Zawad w Wilanowie. Spada też jednak liczba pasażerów o tej porze, wydatki zaś pozostają spore.

Według wicedyrekt­ora Artura Zająca dzieje się tak dlatego, że mieszkańcy coraz częściej wybierają nocą przewozy prywatne na aplikacje. Szybciej docierają do domu, zamiast krążyć po ulicach w autobusach, często z przesiadką na pętli przy Dworcu Centralnym.

Ostatnią reformę nocnych tras ZTM przeprowad­ził w 2007 r. Artur Zając też się tym zajmował. „611 już nie na lotnisko, ale na Bemowo, a 607 na lotnisko zamiast na Zacisze” – pisaliśmy w lutym 2007 r. Trzy miesiące później okazało się, że wszystkie linie nocne zmieniły nie tylko przebieg, ale też numerację. Zamiast dawnych „sześćsetek” po ulicach kursują „enki”, czyli np. N34, N46, N83 itd. Zmiany mimo ogromnego zakresu spotkały się z pozytywnym przyjęciem pasażerów.

Pozostała za to zasada, że autobusy linii N wyruszają z Dworca Centralneg­o zawsze kwadrans przed pełną godziną i kwadrans po niej. Z czasem ZTM stworzył też połączenia obwodowe, które omijają główną stację kolejową w Warszawie. Ułatwia to przejazdy między dzielnicam­i i osiedlami na obrzeżach. Po kilkunastu latach urzędnicy przyznają, że system ten wymaga dużych korekt. Szczegóły zmian mają być ogłoszone po gruntownej analizie połączeń nocnych w Warszawie i aglomeracj­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland