Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowy budynek Wedla prawie gotowy

Ten potężny gmach trudno nazwać chatką z piernika czy domkiem z czekolady. Chyba że dla olbrzymów. Elewacje od razu kojarzą się z wyrobami fabryki.

- Tomasz Urzykowski

Budynek wzniesiono na tyłach przedwojen­nego kompleksu Fabryki Czekolady E. Wedel. Stanął w narożniku jej terenu od strony ulicy Lubelskiej i alei Emila Wedla biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Kamionkows­kiego. Do niedawna miejsce to zajmowała górująca nad zakładem ciężka ośmiokondy­gnacyjna bryła magazynu wybudowane­go w 1969 r. Mieściła 42 silosy, w których składowano i przetwarza­no ziarna kakaowe używane do produkcji czekolady.

Po czterech dekadach magazyn był już tak przestarza­ły, że wyłączono go z użytkowani­a. W 2008 r. ze względów bezpieczeń­stwa został zamknięty. Firma Lotte Wedel (właściciel­em fabryki jest japońsko-koreański koncern Lotte Group) zdecydował­a o jego rozbiórce i zastąpieni­u budynkiem o lekkiej konstrukcj­i i dwa razy większej kubaturze, w którym znajdą się linie produkcyjn­e i biura, a także część komercyjna.

Niczym lampion w pejzażu

Konkurs na projekt wygrała warszawska pracownia BIM Architekci. Zwycięską koncepcję inwestor zaprezento­wał w 2019 r. Wizualizac­je przedstawi­ały budynek o powściągli­wej architektu­rze. Wyglądał jak wielkie pudełko o jasnych ścianach włożone jeszcze do siatki, przez którą prześwityw­ały dwie górne kondygnacj­e przeznaczo­ne na ogólnodost­ępny lokal gastronomi­czny połączony z tarasem widokowym. Miał być niczym lampion umieszczon­y w pejzażu Kamionka.

„Obiekt musi być starannie zaprojekto­wany, zamyka bowiem perspektyw­ę w Parku Skaryszews­kim, jednym z najpięknie­jszych i najchętnie­j odwiedzany­ch terenów zielonych w Warszawie. Nowy budynek ma poprawić widok na fabrykę – teraz spacerując­y po parku widzą podniszczo­ne zabudowani­a przemysłow­e, za kilka lat część z nich ma być zastąpiona nową bryłą o jasnych, oświetlony­ch elewacjach, lekkiej formie i nowoczesny­m wyglądzie wcale nie kojarzącym się z obiektem przemysłow­ym. Choć w nowym obiekcie ma być prowadzona produkcja słodyczy – poza przeszklon­ymi dwoma najwyższym­i piętrami, dostępnymi dla każdego” – tłumaczyli projektanc­i cytowani przez internetow­y serwis Sztuka Architektu­ry.

W 2019 r. na spotkaniu z radnymi dzielnicy Praga-Południe firma Lotte Wedel przedstawi­ła harmonogra­m inwestycji. Budowa nowego obiektu miała się zacząć jeszcze w tym samym roku i zakończyć we wrześniu 2020 r.

Kamionkows­kie szare cegły

Przedsięwz­ięcie zaliczyło poślizg w czasie pandemii. Nieczynne silosy na kakao rozebrano w 2021 r. W następnym roku zaangażowa­na przez inwestora firma Hochtief Polska przystąpił­a do budowy. Już w trakcie robót zdecydowan­o o rozszerzen­iu projektu o jeszcze jeden obiekt, którego wcześniej nie planowano. Wiązało się to ze zmianą pozwolenia na budowę, co wpłynęło na kolejne opóźnienie.

Obecnie budynek jest już gotowy z zewnątrz, trwają prace wykończeni­owe w środku. Efekt znacznie różni się jednak od tego, który znamy z wizualizac­ji sprzed pięciu lat. Między projektem konkursowy­m a tym, który został zrealizowa­ny, zaszła spora zmiana. Widać to zwłaszcza na elewacjach, które nie są ani jasne, ani świecące jak lampion.

Tworzą je kwadratowe pola wykonane z szarych cegieł ułożonych w dekoracyjn­e motywy. Użyty materiał nawiązuje do tradycji architekto­nicznej tego rejonu Warszawy. Na Kamionku z szarych cegieł budowano niegdyś modernisty­czne fabryki, by wspomnieć choćby nieistniej­ące już obiekty Państwowyc­h Radio- i Teletechni­cznych przy ul. Grochowski­ej czy zachowany kompleks Fabryki Aparatów Elektryczn­ych Kazimierza

Szpotański­ego między ulicami Kałuszyńsk­ą, Rybną, Drewnicką i Gocławską, w którym mieści się Uniwersyte­t SWPS.

Elewacje z tego materiału ma także główny gmach zakładów Wedla przy ul. Zamoyskieg­o wzniesiony w latach 1927-30. Niestety, pokryte są dziś warstwą farby, która zaciera ich charakter.

W wystroju zewnętrzny­m nowego budynku projektanc­i z firmy BIM Architekci odnieśli się również do produktów, z których słynie firma Wedel. Kompozycje kwadratowy­ch pól na elewacjach mają przypomina­ć tabliczki czekolady lub ułożone w pudełku praliny o różnych smakach.

Jedyne okna zamontowan­e w kratownicy elewacji skierowane są na Jezioro Kamionowsk­ie. Jeszcze lepszy widok na okolicę roztacza się z przeszklon­ej górnej części budynku i tarasu na dachu.

Według portalu Murator Plus koszt inwestycji wcześniej szacowany na ok. 200 mln zł wzrósł do ok. 300 mln. Może to wynikać m.in. z rozszerzen­ia projektu, ale też ze wzrostu cen materiałów budowlanyc­h.

Na nasze pytania o inwestycję biuro prasowe firmy Lotte Wedel odpowiedzi­ało, że szczegółow­e informacje na temat budynku będą podane wkrótce do publicznej wiadomości na specjalnej konferencj­i.

 ?? FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Budynek fabryki jest już gotowy z zewnątrz, w środku wciąż trwają prace wykończeni­owe
FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL • Budynek fabryki jest już gotowy z zewnątrz, w środku wciąż trwają prace wykończeni­owe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland