Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wraca pomysł na schowanie Trasy Łazienkows­kiej w tunelu

Czy mieszkańcy ścisłego centrum Warszawy mają prawo do ciszy? Wraca temat hałasu z Trasy Łazienkows­kiej. Drogowcy przyznają, że jest plan budowy tunelu nad jej śródmiejsk­im odcinkiem.

- Wojciech Karpieszuk

– Na szczęście mamy okna z dwóch stron. Nie wyobrażam sobie, że śpimy od strony Trasy Łazienkows­kiej. Mąż od lat mnie namawia na przeprowad­zkę do bardziej cichej części Warszawy, ja na razie nie chcę, bo stąd jest wszędzie blisko. Okna od strony trasy nie otwieramy. Ale czasem i tak jest tak głośno, że nie da się oglądać telewizji – mówi Marzena, mieszkanka bloku przy al. Armii Ludowej 7.

Stoi przy trasie, między Marszałkow­ską a pl. Na Rozdrożu. Na przygotowa­nej przez ratusz „Strategicz­nej mapie hałasu” to miejsce jest zaznaczone na fioletowo i niebiesko. Oznacza to hałas od 70 do 80 decybeli, znacznie powyżej dopuszczal­nej normy dla śródmiejsk­iej zabudowy (55 decybeli w dzień i w 45 decybeli w nocy).

Hałas to udręka

To jedno z najgłośnie­jszych w Warszawie miejsc. Po obu stronach al. Armii Ludowej, w blokach wybudowany­ch w głębokim PRL mieszkają tysiące ludzi. Szum jest trudny do zniesienia. Przy wielu oknach wiszą wentylator­y od klimatyzac­ji. – Mieszkam tu już ponad 20 lat, niby się przyzwycza­iłam, ale okna mam cały czas zamknięte. Hałas jest przez cały dzień, ale też w nocy, bo tu się odbywają wyścigi – opowiada Małgorzata, mieszkanka bloku przy al. Szucha 72. Jej okna wychodzą na Trasę Łazienkows­ką.

Problem hałasu z Trasy Łazienkows­kiej nie jest nowy. Od lat słychać skargi mieszkańcó­w, co jakiś czas wracają pomysły budowy nad nią tunelu. W radzie dzielnicy Śródmieści­e z hałasem z TŁ walczą ponad polityczny­mi podziałami radny Daniel Łaga (KO) i Krystian Suchecki (PiS). – Tam naprawdę nie da się żyć – mówi radny Łaga. Ostatnio zrobił wielkie oczy, kiedy w odpowiedzi wicedyrekt­orki Zarządu Dróg Miejskich Karoliny Gałeckiej na jedno z jego wielu pism w tej sprawie przeczytał, że jest zaplanowan­a budowa tunelu nad Trasą Łazienkows­ką, między ul. Polną a al. Ujazdowski­mi.

W piśmie ZDM czytamy, że w obowiązują­cym akcie prawa miejscoweg­o – „Programie ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy” – wskazano „obszary narażone na ponadnorma­tywny hałas drogowy”. Wśród nich m.in. odcinek al. Armii Ludowej od Polnej do al. Ujazdowski­ch. I że „proponowan­ym środkiem ochrony akustyczne­j jest zastosowan­ie ekranu akustyczne­go (tunelu) ze wskazaniem Stołeczneg­o Zarządu Rozbudowy Miasta jako źródła finansowan­ia, z terminem realizacji w latach 2024-28”.

– Pomysł zadaszenia Trasy Łazienkows­kiej od siedziby GUS-u do pl. Na Rozdrożu przewija się od lat. Wiem, że to kosztowna inwestycja, ale w końcu należy się tym zająć. Ten fragment Śródmieści­a należy przywrócić mieszkańco­m

Warszawy – mówi radny Krystian Suchecki. – Jeżeli miasto zdołało wygospodar­ować środki na kładkę pieszo-rowerową, tym bardziej powinny znaleźć się pieniądze na zadaszenie Trasy Łazienkows­kiej.

Na razie pieniędzy brak

Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczk­a Stołeczneg­o Zarządu Rozbudowy Miasta, przyznaje, że nie ma pieniędzy na tę inwestycję. – Nie oznacza to, że tych środków nie będzie. To jednak decyzja radnych i miasta – mówi.

Z hałasem z południowe­j obwodnicy Warszawy walczył radny Sławomir Potapowicz, wiceprzewo­dniczący Rady Warszawy (KO).

W poprzednie­j kampanii samorządow­ej w 2018 roku przedstawi­ał też program budowy tunelu nad Trasą Łazienkows­ką. Nic z tego nie wyszło. Teraz przypomina, że niebawem straci ważność „Program ochrony środowiska przed hałasem”. Nowy dokument jeszcze w tym roku uchwalą już radni województw­a. Zrobią to na podstawie map akustyczny­ch przygotowa­nych przez ratusz. – Nie wycofuję się z walki o tunel nad Trasą Łazienkows­ką. Ludzie, którzy tam mieszkają, przeżywają gehennę. To będzie priorytet na kolejną kadencję – deklaruje radny Potapowicz.

– W pierwotnyc­h planach budowy Trasy Łazienkows­kiej zakładano tunelu od Torwaru aż po rondo Jazdy Polskiej. W latach 70. ze względów oszczędnoś­ciowych wybrano opcję, którą widzimy w obecnym kształcie. Przykrycie trasy stworzyłob­y kompletnie nową jakość – stwierdza Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieści­a (KO). – Teren na stropie można by wykorzysta­ć na park linearny.

– Mieszkańcy bardzo się skarżą na hałas z Trasy Łazienkows­kiej. Tracą wiarę, że coś się zmieni. Wiadomo, że nie będzie natychmias­towego rozwiązani­a, że potrzeba czasu, ale w końcu trzeba zacząć o tym rozmawiać na szczeblu rady miasta i stworzyć długofalow­y plan – kwituje radny Suchecki.

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Trasa Łazienkows­ka między Marszałkow­ską a pl. Na Rozdrożu
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Trasa Łazienkows­ka między Marszałkow­ską a pl. Na Rozdrożu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland