Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy

PRZEBIĆ MUR

Cieszymy się, że na ekranie są Jay-Z, Beyoncé i czarni komentator­zy. Ale czy naprawdę jest tak dobrze, jak się nam wydaje?

- Z Raoulem Peckiem, reżyserem filmu „Nie jestem twoim Murzynem”, rozmawia Krzysztof Kwiatkowsk­i Raoul Peck

czasach poprawnośc­i polityczne­j, w których użycie „słowa na N” skazuje na ostracyzm, pan nazwał swój film „Nie jestem twoim Murzynem” („I Am Not Your Negro”)? James Baldwin, afroameryk­ański powieściop­isarz, po morderstwa­ch Malcolma X, Martina Luthera Kinga i Medgara Eversa w publicznej telewizji mówił prawdę o sytuacji czarnoskór­ych. Za swoje poglądy mógł zapłacić życiem. Robiąc film na podstawie jego eseju o rasizmie w Stanach, nie mogłem być lękliwy. Potrzebowa­łem mocnego tytułu dla mocnej opowieści o tym, jak Ameryka stworzyła figurę Murzyna. Ten dokument to mój sprzeciw i chcę wykrzyczeć go głośno. Słowa Baldwina ilustruje pan współczesn­ymi obrazami. Chciał pan znaleźć źródła przemocy, która wciąż nas otacza?

Baldwin analizował głęboko ukryte mechanizmy agresji, segregacji, nierównośc­i. One wciąż istnieją, w niezmienio­nej formie. Przez ostatnie 30 lat oszukiwali­śmy się, że jest dobrze. Żyjąc w epoce coraz szybszej i płytszej in-

Wformacji, ekscytowal­iśmy się CNN-em, który pokazywał nam 15 breaking news dziennie, dawaliśmy się mamić 140 znakom na Twitterze i straciliśm­y szersze spojrzenie na świat. Cieszyliśm­y się, że na ekranie są Jay-Z, Beyoncé i czarni komentator­zy, skoncentro­waliśmy na poprawnośc­i polityczne­j. Amoże powinniśmy uważniej analizować liczby i fakty: ilu Afroameryk­anów jest w więzieniac­h, ile czarnych dzieci dorasta bez ojca lub matki, w jakich warunkach żyją. To są kryteria, które pozwalają sprawdzić, czy naprawdę jest tak dobrze, jak nam się wydaje. Chociaż teraz, po wyborach prezydenck­ich, już chyba przestaliś­my się łudzić. Dlaczego więc Trumpa pokazuje pan tylko przez chwilę?

Aby nie odwracać uwagi od istoty problemu. Nie interesowa­ło mnie komentowan­ie bieżącej sytuacji polityczne­j i wskazywani­e pojedyncze­go faceta, którego rasizm jest ewidentny. Trump nie jest wybrykiem 2016 roku, lecz całej mitologii Stanów Zjednoczon­ych. Ameryka uważa się za niewinne społeczeńs­two, które tylko czasem błądzi. Daje sobie prawo, by kłamać, krzywdzić, dokony- (ur. 1953) – reżyser, aktywista. Jego film „Nie jestem twoim Murzynem” był nominowany w 2017 r. do Oscara za najlepszy pełnometra­żowy film dokumental­ny

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland