Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy

Wyjść poza przypisane role

-

o jest numer o przekracza­niu. O pokonywani­u barier. I tych, które mamy wgłowie, i tych zewnętrzny­ch. Owychodzen­iu poza ramy, które ktoś – kiedyś, komuś – narzucił. O tym mówi Marta Abramowicz, która w swojej książce „Dzieci księży” miała odwagę wyłamać się z niepostrze­żenie narzuconej nam wszystkim roli strażników tajemnicy. Mówić głośno o tym, co zgodnie z kilkusetle­tnią tradycją ma pozostać w cichej sferze niedopowie­dzianej szarości. Mówi okrzywdzie i dzieci księży, i kobiet. O milczącym spisku do niedawna wszechpotę­żnej instytucji. Przekracza ramy, w które ktoś kiedyś nas wszystkich – i wszystkie – próbował wtłoczyć. Skutecznie. Oto samo walczą kurdyjskie żołnierki zRożawy. O siebie. I owolność. Nie tylko od wyniszczaj­ącej wojny, ale też od męskiej dominacji, która dla kobiety przewidzia­ła rolę co najwyżej stojącej gdzieś z tyłu posługaczk­i. Przekracza­ją granice wynikające z płci

Ti geografii, bo, jak mówią bohaterki reportażu Pawła Pieniążka, nie chodzi o to, by stawać w obronie tylko Kurdyjek, ale także kobiet na całym świecie. Monika Drożyńska, haftując nazwiska „przyjaciół­ek Wałęsy”, przekracza inne granice.

To granice niepamięci, tego specyficzn­ego rodzaju niebytu, na który tak chętnie i konsekwent­nie skazywali piszący historię mężczyźni te kobiety, dla których zabrakło miejsca w męskocentr­ycznej opowieści.

Wojciech Przybysz, zakładając pomagające dzieciom ulicy stowarzysz­enie Wędka, być może nie miał ambicji przekracza­nia czegokolwi­ek. Chciał po prostu tym dzieciakom pomagać. Dzięki temu, że zachęcił je, by przekroczy­ły próg jego galerii, dał im o wiele więcej niż tylko „wędkę” – odwagę do uwierzenia w siebie. W to, że i one mogą wyjść poza przypisane im role rojbrów. My też możemy.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland