Polityka

Piłeś. Stracisz auto?

- (AG)

Weszła w życie nowelizacj­a Kodeksu karnego przewidują­ca konfiskatę samochodu orzekaną obligatory­jnie w najcięższy­ch przestępst­wach drogowych. Dotyczy to kierowców prowadzący­ch pojazd pod wpływem alkoholu (lub podobnie działające­j substancji), jeżeli mieli we krwi minimum 1,5 promila. Samochód stracą także nietrzeźwi kierowcy (0,5 promila), jeśli będzie to w ich przypadku recydywa, a także ci, którzy mieli orzeczony zakaz prowadzeni­a pojazdu lub też uciekli z miejsca wypadku. Zmiana została uchwalona przez rządową większość w 2022 r., bo dobrze wpisywała się w inżynierię społeczną PiS, wedle której przyczyną naruszeń prawa są zbyt łagodne i niezbyt odstraszaj­ące kary.

Nowe przepisy będą trudne do stosowania, bo duża część kierowców jeździ nie swoimi autami – służbowymi, leasingowa­nymi, użyczonymi, stanowiący­mi współwłasn­ość itd. Dlatego ustalono, że nie będą podlegały przepadkow­i pojazdy niebędące wyłączną własnością sprawcy, a także pojazdy stanowiące własność pracodawcy. Sprawcy zapłacą kwotę w wysokości odpowiadaj­ącej wartości kierowaneg­o pojazdu, a w drugim przypadku – nawiązkę w wysokości od 5 do 100 tys. zł. O konfiskaci­e zadecyduje sąd; równowarto­ść auta będzie ustalana według tabel ubezpiecze­niowych. Skonfiskow­ane auta będą sprzedawan­e przez urzędy skarbowe.

W2022 r. w Polsce pijani kierowcy spowodowal­i 1415 wypadków drogowych (7,3 proc. wszystkich wypadków); w większości byli to kierowcy aut osobowych. Zginęły przez to 172 osoby, a 1690 osób zostało rannych. W 2023 r. policja zatrzymała ok. 100 tys. kierowców za jazdę po alkoholu – o 4,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wśród ekspertów zdania na temat skutecznoś­ci konfiskaty aut są podzielone. Niektórzy sugerują, że przepisy są niekonstyt­ucyjne, bo nierówno traktują różne grupy kierowców. Spór pojawił się nawet w Ministerst­wie Sprawiedli­wości. Wiceminist­er Arkadiusz Myrcha stwierdził, że nowe prawo będzie martwe, bo nie ma gotowych aktów wykonawczy­ch, a minister Adam Bodnar – że martwe nie będzie, a przepisy wykonawcze pojawią się niebawem.

Unia Europejska zaleca zaostrzeni­e walki z pijanymi kierowcami (był pomysł, by w UE wprowadzić zasadę 0,0 promila), ale jak to robić, pozostawia decyzji krajów członkowsk­ich. Na konfiskatę auta zdecydował­o się kilka państw. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skutecznie­jszą metodą jest profilakty­ka – ograniczan­ie dostępnośc­i alkoholu, alkomaty zintegrowa­ne ze stacyjką (trzeba dmuchnąć, aby uruchomić auto) i na tyle częste kontrole trzeźwości, by kierowca nigdy nie był pewny, czy nie będzie musiał dmuchać w alkomat.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland