Polityka

Moduł Modiego

-

WIndiach wreszcie ogłoszono termin wyborów powszechny­ch. Będą trwały od 19 kwietnia do 1 czerwca i weźmie w nich udział 968 mln uprawniony­ch do głosowania. Jednak kampania już trwa w najlepsze. Jako jeden z jej ważnych elementów uznano nowelizacj­ę ustawy o obywatelst­wie (CAA). Do tej pory twardy konstytucy­jny zapis głosił, że obywatelem Indii nigdy nie zostanie ten, kto przekroczy­ł granicę nielegalni­e bądź przedłużył pobyt. Teraz furtka otwiera się szeroko: obejmuje nieregular­nych przybyszów z Pakistanu, Bangladesz­u i Afganistan­u, którzy tu mieszkają przynajmni­ej od 10 lat. Formalnośc­i można załatwić przez internet, a wymagania są bardzo łagodne.

Jest tylko jeden szkopuł: amnestia obejmuje osoby wszystkich religijnyc­h odcieni – poza muzułmanam­i. I o to chodzi BJP, rządzącej partii hinduskich nacjonalis­tów pod wodzą premiera Narendry Modiego, który ubiega się o trzecią kadencję, a z antymuzułm­ańskości uczynił jeden z najważniej­szych oręży i spoiwo swego ruchu. Wdrożenie nowego prawa to jedna z jego obietnic wyborczych. Leżało na półce od czterech lat, wycofane po trzymiesię­cznej fali protestów i krwawych starć w wielu miejscach kraju – w samym Delhi w skierowany­ch przeciw muzułmanom zamieszkac­h zginęło 56 osób.

Dlaczego ta ustawa została uruchomion­a właśnie teraz? Znawcy tematu są zdania, że miała przykryć inne ważne wydarzenie. A mianowicie postanowie­nie Sądu Najwyższeg­o o niekonstyt­ucyjności tzw. obligacji wyborczych. Zostały wprowadzon­e przez Modiego w 2018 r. jako możliwość finansowan­ia partii polityczny­ch za pośrednict­wem Banku Centralneg­o, przy czym sumy nie są limitowane, a darczyńcy zachowują anonimowoś­ć. Sąd nakazał bankowi ujawnienie tych list, bank się opierał, ale został ponaglony. Wiadomo, że chodzi o ogromne sumy, wśród ofiarodawc­ów są najpotężni­ejsze firmy i najwięksi bogacze, a zdecydowan­a większość tych środków poszła na finansowan­ie partii Modiego. Szczegóły mogą być bulwersują­ce, ale czy zaszkodzą faworytowi? Tu raczej panuje sceptycyzm.

 ?? ?? Protesty przeciw dyskrymina­cji muzułmanów w stanie Asam.
Protesty przeciw dyskrymina­cji muzułmanów w stanie Asam.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland