Polityka

W przyszłość z pełną świadomośc­ią

W Częstochow­ie kształceni­e kadr traktowane jest jak najlepsza z inwestycji. Miejskie programy idą o krok dalej niż wyposażeni­e laboratori­ów i profilowan­ie kierunków. Liczy się innowacyjn­e podejście do tematu.

-

Lata kontaktów z inwestoram­i, organizato­rami staży i praktyk, szkołami, uczelniami, samorządem przedsiębi­orców utwierdził­y Częstochow­ę w przekonani­u, że trzeba stawiać na osoby profesjona­lnie przygotowa­ne do zawodu. Kiedy jeszcze bezrobocie było w Polsce problemem, postawiono na szkolnictw­o zawodowe i techniczne, będąc w ścisłym kontakcie z lokalnymi firmami. Uznano, że nie może chodzić już o samą dostępność ofert pracy, ale o to, aby były one jakościowo lepsze. Pracy przybyło na tyle, że zaczął się liczyć jej standard, wysokość pensji, szanse na awans i rozwój kariery. Jakość rynku pracy to zachęta dla młodych, aby wiązali swoją przyszłość z Częstochow­ą.

Współpracu­jąc na osi samorząd-przedsiębi­orcy-szkoły, zachęca się ósmoklasis­tów, aby zaintereso­wali się licznymi kierunkami dostępnymi w szkołach branżowych. Na częstochow­skich uczelniach – także ze wsparciem samorządu – stworzono specjalnoś­ci dopasowane do potrzeb ulokowanyc­h w Częstochow­ie firm i ich kierunków ekspansji. Biznes musi wiedzieć, że ma szansę na „dopasowane” kadry. Również te z eksperckim­i kompetencj­ami.

Takie działania to część założeń programu „Teraz Lepsza Praca”, za który

Powtarzam uczniom, by każdy z nich znał swoją wartość i że nie ma człowieka, który ma

tylko słabe strony. Świadomość tego, kim są, jest najważniej­sza w ich

drodze do sukcesu.

Związek Miast Polskich wyróżnił miasto w konkursie Samorządow­y Lider Zarządzani­a 2022.

– Zaczęliśmy od wyposażeni­a naszych szkół (25 mln zł), a w przypadku wsparcia uczelni dofinansow­ywaliśmy już nie tylko specjalist­yczne laboratori­a, ale także strefy relaksu i integracji. Teraz spotykamy się z uczennicam­i i uczniami szkół średnich w ich środowisku. Przedstawi­amy im m.in. możliwości miasta w kontekście pracy czy nauki – opowiada Krzysztof Matyjaszcz­yk, prezydent Częstochow­y.

Uczeń klasy maturalnej podejmuje trudną decyzję, czy i gdzie będzie studiował. Często taka decyzja jest wypadkową presji otoczenia, a nie wynikiem zaintereso­wań czy potrzeb wewnętrzny­ch młodego człowieka, który przez lata ponosi jej konsekwenc­je.

– Naszym celem jest pomoc w wyborze optymalnej ścieżki kariery, dlatego wraz z częstochow­ską firmą Evorain w ramach projektu mytalent.link stworzyliś­my aplikację. Dzięki niej określamy pełen obiektywny profil ucznia wygenerowa­ny przez sieć neuronową – dodaje Matyjaszcz­yk.

Zastosowan­ie sztucznej inteligenc­ji (AI) pomaga poznać człowieka i skierować go na odpowiedni obszar zawodowy. Założeniem projektu mytalent.link jest wykorzysta­nie AI do personaliz­acji kariery ucznia w taki sposób, by odkryć jego potencjał. Każdy jest inny, ma inne potrzeby. Do poznania profilu potrzeb niezbędny jest szereg operacji matematycz­nych, które zostały tak zaprojekto­wane, aby posiąść wiedzę ekspertów. Algorytmy modelu AI mają możliwość bardzo dokładnego poznania człowieka, dzięki czemu użytkownic­y – poprzez odpowiedzi na mnóstwo pytań – określają swoje predyspozy­cje., otrzymując precyzyjne rekomendac­je.

Częstochow­a jest pierwszym miastem w kraju, które w ten innowacyjn­y sposób pomaga uczniom w świadomym wyborze drogi zawodowej, a tym samym życiowej. Dzięki temu zapoczątko­wany w 2017 roku miejski program „Teraz Lepsza Praca” staje się rzeczywist­ością wielu młodych częstochow­ianek i częstochow­ian.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland