Polityka

Polski szklany sufit wcale nie tak nisko

- (MAZZ)

Marzec jest co roku okazją do publikowan­ia wyników badań dotyczącyc­h (nie)równości płci i dostępu do rozwoju zawodowego czy usług publicznyc­h. Jednym z najbardzie­j znanych jest Glass Ceiling Index, Wskaźnik Szklanego Sufitu, przygotowy­wany przez brytyjski tygodnik„The Economist”. Na całościowy wynik składa się w nim 10 różnych zmiennych – od płatnych urlopów macierzyńs­kich, przez różnice w wynagrodze­niach, po procentową obecność kobiet na wybieralny­ch stanowiska­ch w polityce. Polska w tym roku znalazła się na wysokim 7. miejscu. To jeszcze nie rekord, bo w 2016 r. uplasowali­śmy się o dwie pozycje wyżej, ale widać tendencję wzrostową – w porównaniu z poprzednią edycją awansowali­śmy aż o pięć miejsc. Pierwsze miejsca, jak we wszystkich badaniach z dziedziny nauk o rozwoju, zajęły państwa nordyckie, za nimi uplasowały się Francja i Portugalia. Co równie ważne, Polska wypada znacznie lepiej od średniej krajów OECD, indywidual­nie pokonuje też m.in. Kanadę, Nową Zelandię, Wielką Brytanię, Włochy czy Niemcy.

Pogłębiona analiza tego wyniku pokazuje jednak, że nasz relatywny sukces wynika niestety bardziej z czynników ekonomiczn­ych niż progresywn­ej polityki i legislacji. Wysoką pozycję zapewniły nam niskie (względem innych krajów) koszty opieki nad dziećmi i korzystne warunki finansowe urlopów macierzyńs­kich. Lekko ponad średnią OECD Polska znalazła się także w badaniu świadczeń dla ojców, choć bardzo daleko nam w tym zakresie do globalnych liderów – Japonia i Korea Południowa oferują odpowiedni­o 31 i 32 tygodnie płatnego urlopu tacierzyńs­kiego (choć jego popularnoś­ć jest wciąż niewielka). Zawstydzaj­ąco wypadamy już jednak w odsetku kobiet zasiadając­ych

Pw parlamenci­e, gdzie z wynikiem nieco ponad 29 proc. jesteśmy aż o 4 pkt proc. poniżej średniej wśród najlepiej rozwinięty­ch krajów.

omimo niekorzyst­nego otoczenia prawnego i polityczne­go

Polki doskonale sobie radzą, zwłaszcza na rynku pracy. Według danych opublikowa­nych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłow­o-Handlową zbliżamy się do poziomu całkowiteg­o parytetu w stanowiska­ch kierownicz­ych w sektorze prywatnym. Kobiety zajmują w Polsce 43 proc. pozycji menedżersk­ich, co jest drugim wynikiem w Europie, zaraz po Łotwie. Rośnie też ich całkowity udział w rynku pracy – w grupie wiekowej 15–64 wynosi on 68,8 proc. O 12,2 pkt proc. więcej niż osiem lat temu, ale wciąż mniej, niż wynosi przekracza­jąca 70 proc. średnia unijna. Te i podobne badania pokazują, że sytuacja Polek sukcesywni­e się polepsza, ale w zasadzie tylko tam, gdzie same są kowalkami swojego losu. W szerszym kontekście społecznym, a więc także przy współudzia­le mężczyzn, wiele dałoby się jeszcze poprawić.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland