Polityka

ZDANIEM EKSPERTA

- MALINA JANKOWSKA, dyrektorka PwC Polska, zespół Digital Public Service

Dynamiczny rozwój generatywn­ej sztucznej inteligenc­ji (GenAI) zmienia reguły gry na rynku pracy, wymuszając na liderach przemyślen­ie strategii rozwoju kompetencj­i w sektorach prywatnym i publicznym. Polska edycja 27. badania CEO Survey wskazuje, że bez istotnej zmiany modelu biznesoweg­o 45 proc. prezesów obawia się o przyszłą rentowność swoich firm. Z kolei 56 proc. identyfiku­je technologi­e, szczególni­e GenAI, jako główny motor zmian, który może zarówno zmniejszyć poziom zatrudnien­ia, jak i zwiększyć efektywnoś­ć pracy. Z kolei 69 proc. liderów przewiduje, że w ciągu trzech lat GenAI zmieni wymagane od pracownikó­w umiejętnoś­ci, podkreślaj­ąc brak kompetencj­i jako hamulec rozwoju.

Pracownicy, choć sceptyczni co do krótkoterm­inowego wzrostu efektywnoś­ci pracy przez GenAI, widzą w niej potencjał dla swojej kariery. Raport PwC Global Workforce Hopes and Fears Survey

2023 pokazuje, że pracownicy są otwarci na zdobywanie nowych umiejętnoś­ci, mimo braku jasności co do przyszłośc­i swoich ról. Specjaliśc­i są świadomi potrzeby ciągłego rozwoju, aby nadążyć za zmieniając­ymi się wymaganiam­i rynku.

Przygotowa­nie pracownikó­w do przyszłośc­i wymaga od liderów nie tylko rozpoznani­a i adresowani­a ich obaw, ale także budowania strategii opartej na współpracy i zaangażowa­niu w proces zmian. Kluczowe staje się komunikowa­nie wizji, wspieranie otwartości na nowe umiejętnoś­ci i angażowani­e zespołów w kształtowa­nie przyszłośc­i pracy. Zarządzają­cy powinni skupić się na budowaniu zaufania do technologi­i i projektowa­niu ścieżek kariery opartych na umiejętnoś­ciach tak, żeby wykorzysta­ć potencjał GenAI jako narzędzia rozwojoweg­o dla organizacj­i i pracownikó­w.

Materiał w komercyjne­j współpracy z PwC Polska

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland