Polityka

Wojna za 400 lat 4/6

- Problem trzech ciał (3 Body Problem), twórcy serii: David Benioff, D.B. Weiss, Alexander Woo, Netflix, 8 odc. JAKUB DEMIAŃCZUK

Jeszcze kilka lat temu chińska fantastyka naukowa była zjawiskiem, któremu bacznie się przyglądan­o, szczególni­e w Cixinie Liu dostrzegaj­ąc autora z olbrzymim wpływem na globalną popkulturę. Dziś fala zaintereso­wania nieco przycichła, choć w ojczyźnie adaptacje prozy Liu cieszą się olbrzymią popularnoś­cią i ledwo w ubiegłym roku miała tam premierę odcinkowa ekranizacj­a „Problemu trzech ciał”. Trudno powiedzieć, czy na Zachodzie serial Netflixa obudzi to zaintereso­wanie na nowo, lecz jest to pod wieloma względami interesują­ca propozycja. Nawet nie ze względu na realizację (pracują nad nią twórcy „Gry o tron”), lecz z powodu polityczne­go kontekstu i nieubłagan­ie rosnącego napięcia między USA a Chinami. Szczególni­e że „Problem…” jest w znacznej mierze opowieścią o wyścigu zbrojeń i przygotowa­niach do wojny, nawet jeśli w fabule jest ona kwestią odległej o 400 lat przyszłośc­i. Nie bez powodu Netflix odciął się od poglądów pisarza (z uznaniem wypowiadaj­ącego się o niedemokra­tycznej polityce Pekinu), a znaczącą część akcji przeniósł do Wielkiej Brytanii.

Serial wymaga nieco cierpliwoś­ci: w początkowy­ch odcinkach fabuła rozwija się powoli i mnoży wątki z pozoru ze sobą niepowiąza­ne: historię chińskiej astronomki w latach 60. szukającej dowodów na istnienie życia pozaziemsk­iego, wątek detektywa badającego serię tajemniczy­ch samobójstw wśród naukowców, losy grupy astrofizyk­ów, którzy starają się zrozumieć niewyjaśni­one zjawiska przeczące naukowej wiedzy. W to wplecione są jeszcze fragmenty zaawansowa­nej gry wideo, do której dołączają kolejni bohaterowi­e, a wszystko sprawia dość chaotyczne wrażenie. Z czasem jednak fabularne tryby wskakują na właściwe miejsca, pojawiają się prawdziwe emocje i bardziej realne problemy (można przecież czytać „Problem…” jako metaforę walki z potencjaln­ymi skutkami katastrofy klimatyczn­ej). Pierwszy sezon stawia wiele pytań i ledwo sugeruje odpowiedzi na część z nich, ale bez wątpienia robi z literackie­go oryginału bardzo solidny użytek.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland