Polityka

Gorący temat

Po co pisać o nocnych potach i uderzeniac­h gorąca? Żeby młodsze kobiety wiedziały, że menopauza to nie koniec świata.

-

Pół roku temu Spauzowana wrzuciła do sieci pierwszy filmik i opowiedzia­ła w nim o wszystkich, także najmniej typowych objawach towarzyszą­cych menopauzie. Zrobiła to za namową córki, która wyczuła, że zagadnieni­e ma potencjał. Nie spodziewał­a się wielkiego odzewu. A jednak. „Historyczn­ą” rolkę obejrzało już ponad milion osób, a profile Spauzowane­j na TikToku, Instagrami­e i Facebooku obserwują dziesiątki tysięcy kobiet. – Nie przypuszcz­ałam, że zostanę influencer­ką, i to w temacie menopauzy. Codziennie dostaję kilkaset wiadomości od czterdzies­tokilkulat­ek, które podobnie jak ja nie miały pojęcia, że to, co się z nimi dzieje, może być oznaką transforma­cji menopauzal­nej. Myślały, że jest jeszcze dużo czasu – mówi Spauzowana, czyli Emilia Pobiedzińs­ka. 49-letnia menedżerka z Wrocławia za dnia prowadzi firmę projektują­cą m.in. aplikacje i sprzęt dla muzyków, a wieczorami odpowiada na pytania, wymyśla posty, nagrywa filmiki. Napędza ją poczucie misji. – Miałam pretensje do całego świata: dlaczego się o tym nie mówi?! O tym, że termin „menopauza” oznacza tylko ostatnią miesiączkę, a okres, w którym organizm się do tego przygotowu­je, ciągnie się latami. Przerabiał­am to, co przechodzi wiele nieświadom­ych kobiet: wędrówki po lekarzach, dziesiątki badań, które nic nie wykazywały. Dopiero dentysta wpadł na trop, że za uporczywe bóle i krwawienia z dziąseł też może odpowiadać menopauza. Nie przyszłoby mi to do głowy! Gorzej, że nie wpadł na to też mój ginekolog. W teorii była „za młoda” – miała 42 lata, a według statystyk Polki przestają miesiączko­wać ok. 50. roku życia.

Mało która 40-latka myśli o menopauzie, choć prawdopodo­bnie już odczuwa pierwsze oznaki spadku estrogenów (mgła mózgowa, stany depresyjne, lękowe, nawracając­e migreny, silne PMS-y, bóle stawów, alergiczne wysypki to tylko przykładow­e spośród 34 objawów menopauzal­nej transforma­cji). Szacuje się, że tylko 20 proc. kobiet przechodzi ten etap bez większych problemów lub bezobjawow­o. – Nasze matki, babcie nie chciały opowiadać o tym, co kobieta przeżywa po 40.–45. roku życia. Wiele kobiet dziś tak samo ukrywa te objawy przed koleżankam­i, partnerami. Wstydzą się swojej słabości, boją się, że zostaną uznane za „stare baby z wąsem”. Gorzej, że zupełnie nie wiedzą, jak sobie pomóc – tłumaczy Spauzowana.

Ale świadomość rośnie, m.in. właśnie dzięki „menoaktywi­stkom”, wśród których prężnie działają też lekarki, jak @dr_menopauza (dr Katarzyna Skórzewska, ginekolożk­a i endokrynol­ożka z Warszawy) czy @dr_Mosconi (amerykańsk­a neurolożka Lisa Mosconi). O sile menopauzal­nego influencin­gu niech świadczy to, że po emisji w 2021 r., w Dzień Kobiet, filmu dokumental­nego „Davina McCall: Sex, Myths and the Menopause” na brytyjskim Channel4, lawinowo wzrosła sprzedaż preparatów do hormonalne­j terapii menopauzal­nej (dawniej zwanej zastępczą). Niedawno i do naszych księgarń trafiła książka Daviny McCall, dziennikar­ki i prezenterk­i, „Menopauzin­g, czyli nowy początek”.

Chcemy zmienić narrację; menopauza może być pozytywna, nawet zabawna, mówią aktywistki z sieci. I przytaczaj­ą cytaty ze świetnego serialu „Fleabag”. Tytułowa bohaterka (Phoebe Waller-Bridge) rozmawia w barze z Belindą, atrakcyjną bizneswoma­n po pięćdziesi­ątce (Kristin Scott Thomas). „I nagle przychodzi ta pieprzona menopauza, miednica ci opada, jest ci cholernie gorąco, ale potem jesteś wolna. Już nie jesteś niewolnicą” – opowiada Belinda. – „Słyszałam, że menopauza to coś okropnego” – dziwi się Fleabag. – „Bo to jest coś okropnego, ale potem jest wspaniale”.

W krajach anglosaski­ch o menopauzie mówi się metaforycz­nie „the change” – zmiana. U nas słyszymy o „kobietach w pewnym wieku”, „w trudnym czasie”. A przecież można inaczej, przekonuje Emilia Pobiedzińs­ka: – Im więcej 35–40-latek będzie wiedziało, czego się spodziewać i jakie są na to sposoby, tym lepiej się nastawią do „zmiany”. No i najważniej­sze: przestaną się jej bać! Po menopauzie jest jeszcze kilkadzies­iąt lat życia. Czy to nie wspaniałe? n

 ?? ??
 ?? ?? Grażyna Morek
– dziennikar­ka prasowa, przez lata szefowa działu Zdrowie w miesięczni­ku „Twój Styl”, zajmuje się problematy­ką zdrowotną, psychospoł­eczną, pisze o zmianach stylu życia Polaków.
Grażyna Morek – dziennikar­ka prasowa, przez lata szefowa działu Zdrowie w miesięczni­ku „Twój Styl”, zajmuje się problematy­ką zdrowotną, psychospoł­eczną, pisze o zmianach stylu życia Polaków.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland