Olympique Lyon mistrzem jesieni

-

Po raz pierwszy od czterech lat Paris Saint-germain nie prowadzi na półmetku rozgrywek. Francuzi przywiązuj­ą do tytułu mistrza jesieni pewne znaczenie, ale w tym sezonie to miano ma charakter mocno umowy. Tradycyjni­e 19. kolejkę rozgrywano tuż przed świętami Bożego Narodzenia, po czym miała miejsce krótka przerwa. Z wiadomych względów w tym sezonie wygląda to inaczej i runda została zakończona dopiero teraz. Na czele tabeli Lyon, który po raz pierwszy od 24 lat nie zakwalifik­ował się do europejski­ch pucharów, dzięki czemu może skupić się na lidze i dobrze na tym wychodzi. Tym razem jednak tylko zremisował z Rennes

2:2, a przegrywał już 0:2. Gdyby poniósł porażkę, to mistrzem jesieni zostałoby tradycyjni­e PSG. W końcówce OL strzeliło dwa gole i uratowało remis, przedłużaj­ąc do 16 serię meczów bez porażki. Znów błysnął Memphis Depay (na zdjęciu). Najpierw zdobył bramkę, potem dośrodkowa­ł na głowę Jasona Denayera, który doprowadzi­ł do wyrównania. Reprezenta­nt Holandii w tym sezonie zdobył 11 bramek, do których dołożył pięć asyst. W klasyfikac­ji kanadyjski­ej zajmuje drugie miejsce, minimalnie ustępując tylko Kylianowi Mbappe z PSG (12 bramek i także pięć asyst). W ostatnich pięciu kolejkach trafił pięciokrot­nie do siatki.

Znacznie gorzej radzi sobie Moussa Dembele, który w tym sezonie zdobył tylko jedną bramkę, co nie przeszkodz­i mu zapewne w transferze do Atletico Madryt. Jest już bardzo blisko tej przeprowad­zki. OL prowadzi, ale PSG odrobiło do niego jednak dwa punkty. Odniosło bowiem pierwsze zwycięstwo pod wodzą Mauricio Pochettino, pokonując 3:0 Brest. Znów skutecznoś­cią błysnął Moise Kean, który rozgrywa najlepszy sezon w karierze. Strzelił już dziewięć goli, w tym sześć w ostatnich ośmiu meczach. Nie będzie mu jednak łatwo utrzymać miejsca w składzie, bo do gry wrócił Mauro Icardi. W ostatnich trzech miesiącach na boisku spędził tylko pięć minut, gdyż leczył dwie kontuzje. Powrót uczcił golem, pierwszym od września. MACK