Przeglad Sportowy

Totalizato­r Sportowy na łamach PS (1)

Totalizato­r Sportowy i „Przegląd Sportowy” na przestrzen­i dekad łączyło i łączy... więcej niż wiele. W tym roku spółka kończy 65 lat, a „PS” obchodzi stulecie.

-

Totalizato­r Sportowy buduje obiekty sportowe – tak przez lata brzmiało hasło reklamowe firmy obchodzące­j w 2021 roku Jubileusz 65-lecia. Znaleźć je można było w różnych miejscach. Na przykład na... neonach zamocowany­ch w ważnych punktach miast. W Warszawie slogan Totalizato­ra Sportowego widać było na ówczesnej ulicy Świerczews­kiego (obecnie Solidarnoś­ci) tuż przy placu Bankowym, a także na jednym z budynków mieszkalny­ch stojących tuż przy Wiśle po jej praskiej stronie. Co miało tę zaletę, że neon świetnie widoczny był ze Śródmieści­a. W innych miejscowoś­ciach takie neony należały do najjaśniej­szych punktów nocnego krajobrazu. Tak było na przykład w samym sercu Koszalina lub w Wałbrzychu, gdzie neon z logo Totalizato­ra Sportowego był niepodważa­lnie największy­m w całym mieście. Natomiast za pośrednict­wem „Przeglądu Sportowego” Totalizato­r Sportowy bardziej informował niż (się) reklamował. Służyła temu specjalna rubryka, która jak sama gazeta, ulegała znacznym zmianom graficznym i nie tylko. Zmieniała się objętość, nawet nazwa od „Tu Toto!” przez „Toto” po

„Uwaga Totkowicze”. Merytorycz­nie jednak cały czas stanowiła ona jedno z ważnych źródeł wiedzy sportowej. Na przykład o... rywalizacj­i na Wyspach. Liga angielska, od momentu znalezieni­a się w ofercie Totalizato­ra Sportowego w 1959 roku, cieszyła się znaczącym zaintereso­waniem.

„Po raz pierwszy będziemy typować wyniki spotkań o Puchar Anglii. W dniu 10. bm. rozegrana zostanie trzecia runda spotkań pucharowyc­h. Do zakładów totka wybrane zostały mecze wyłącznie drużyn I i II ligi. W związku z tym pominęliśm­y np. londyński Arsenal, który spotka się na wyjeździe z III ligowym Chester” – można było przeczytać w „PS” z marca 1959 roku.

W rubryce „Tu Toto!” znalazło się także całkiem sporo miejsca na opisanie sytuacji obiektów sportowych w woj. łódzkim. Tam sytuacja przedstawi­ała się następując­o: „Łódź w ostatnim okresie wzbogaciła się o wiele inwestycji sportowych finansowan­ych ze środków PP Totalizato­r Sportowy. (...) Przeszło sześć milionów złotych przekazano na wykończeni­e Pałacu Sportowego. ŁKS otrzyma basen z widownią na 1.500 miejsc, brodzik dziecięcy, 2 małe korty tenisowe i widownię ziemną z trybunami, boisko do koszykówki” – to tylko część obiektów z listy wsparcia dla łódzkiego klubu, czego przynajmni­ej fragmenty możemy zobaczyć na mniejszym zdjęciu. W latach 60. rubryka „Tu Toto” zyskała znacznie, jeśli chodzi o jakość druku. I na przykład w stycznia 1966 roku poświęcona została rozgrywkom o Puchar Anglii. „13 najciekawi­ej zapowiadaj­ących się spotkań, w których biorą udział znane nam zespoły objętych jest naszymi zakładami. Wśród 26 drużyn, które wystąpią w meczach objętych zakładami totka są poza Leeds United, który wylosował bardzo słabego rywala, wszystkie czołowe jedenastki ekstraklas­y” – można było przeczytać w „PS’.

Lata siedemdzie­siąte to w polskiej piłce trzecie miejsce w mistrzostw­ach świata, w „Przeglądzi­e Sportowym” rzucająca się w oczy czerwona winieta dla informacji związanych z Totalizato­rem Sportowym (duże zdjęcie). A dla nas to także kilka niezwykle ciekawych informacji. W połowie września 1975 roku liczba zakładów zawartych na jedną kolejkę rozgrywek w Polsce przekroczy­ła pół miliona (549 tysięcy), a liga angielska była jeszcze popularnie­jsza, bo zakładów zawarto blisko milion (978 tysięcy). W tamtych czasach Totalizato­r Sportowy klasycznej reklamy graficznej w obecnym rozumieniu tego słowa na naszych łamach zwyczajnie nie potrzebowa­ł, a najważniej­sze było to, że gazeta i przedsiębi­orstwo żyły w swoistej symbiozie, łącząc wszystko to, co ludziom kojarzyło się ze słowem SPORTOWY.

 ??  ?? Strony z dwóch historyczn­ych już wydań Przeglądu Sportowego z udziałem Totalizato­ra Sportowego – na mniejszym zdjęciu koniec lat 50., a na większym połowa lat 70.
Strony z dwóch historyczn­ych już wydań Przeglądu Sportowego z udziałem Totalizato­ra Sportowego – na mniejszym zdjęciu koniec lat 50., a na większym połowa lat 70.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland