Serbski rewanż po latach

Zagłębie przegrało sparing z Partizanem 1:2. W zespole zadebiutow­ał Djordje Crnomarkov­ić.

-

Latem 2016 roku Zagłębie i Partizan Belgrad stoczyły dramatyczn­y dwumecz w 2. rundzie kwalifikac­ji do Ligi Europy. W dwóch spotkaniac­h i dogrywce, czyli w sumie przez 210 minut, nikomu nie udało się zdobyć bramki, więc o awansie decydował konkurs rzutów karnych, które na stadionie w Lubinie lepiej wykonywali gospodarze.

Po blisko pięciu latach Serbowie mieli okazję się zrewanżowa­ć podczas sparingu w Turcji i z szansy skorzystal­i, choć starcie znowu było wyrównane. Inna sprawa, że z lubińskich zawodników prowadzony­ch wówczas przez Piotra Stokowca, w obecnej ekipie jest tylko bramkarz Konrad Forenc, który wtedy siedział na ławce rezerwowyc­h. Tym razem zagrał w drugiej połowie.

W tamtych spotkaniac­h grał Lubomir Guldan, ale dziesięć dni temu zakończył piłkarską karierę i został dyrektorem sportowym. Efekty jego nowej działalnoś­ci już są widoczne, bo klub w trybie awaryjnym wypożyczył do końca sezonu z Lecha Poznań Djordje Crnomarkov­icia, właśnie po to, by mógł go zastąpić na boisku. Serbski stoper zagrał już w niedzielę w starciu z drużyną ze swojej ojczyzny. Od razu widać, że trener Martin Ševela zakłada, że to właśnie ten zawodnik będzie nowym partnerem Dominika Jończego na środku obrony, bo w takim zestawieni­u rozpoczął sparing. Ševelę jeszcze bardziej powinno cieszyć, że gola (po dośrodkowa­niu Filipa Starzyński­ego z rzutu rożnego) strzelił Samuel Mraz. Słowacki napastnik jesienią mocno rozczarowy­wał, pokazując, że nie jest w stanie grać na poziomie sprzedaneg­o do Wolfsburga 19-letniego Bartosza Białka. Trener Zagłębia, który jest jego rodakiem, uparcie na niego stawia, zapewne mając również na uwadze fakt, że w ten sposób wyświadcza przysługę reprezenta­cji Słowacji. Mraz musi się dobrze przygotowa­ć do ewentualne­go występu narodowej drużyny tegoroczny­ch mistrzostw­ach Europy.

??  ?? Djordje Crnomarkov­ić ma zastąpić w Lubinie Lubomira Guldana.
Djordje Crnomarkov­ić ma zastąpić w Lubinie Lubomira Guldana.