ŚWIĘTY-ERSETIC: Każda chce być Aniołkiem

Justyna Święty-ersetic już po raz ósmy została halową mistrzynią Polski w biegu na 400 m i jest gotowa do walki o medale HME.

-

PIOTR CHŁYSTEK: Zdobyła pani kolejny złoty medal na 400 m z dobrym czasem 52.02. W finale zwyciężyła pani z dość dużą swobodą. To oznacza, że silnik jest już rozgrzany, a forma przed HME odpowiedni­a?

JUSTYNA ŚWIĘTY-ERSETIC: Jak najbardzie­j. Mogę powiedzieć, że jestem w dobrej dyspozycji. Myślę nawet, że nie gorszej niż rok temu, kiedy pobiłam w Toruniu rekord kraju. Rywalizacj­a w mistrzostw­ach Polski rządzi się swoimi prawami. Tutaj każda chce wygrać i przywieźć do domu złoto. Tegoroczny finał potoczył się po mojej myśli. Zeszłam do bandy jako pierwsza i dzięki temu uniknęłam niepotrzeb­nych przepychan­ek.

Jak będzie pani „konserwowa­ć” tę dobrą formę przed rywalizacj­ą o medale w czempionac­ie Starego Kontynentu?

Teraz wracam na chwilę do domu. Wpadnę tam dosłownie na trzy dni, praktyczni­e tylko po to, by się przepakowa­ć. Potem jadę do Spały na zgrupowani­e, które potrwa już do samych mistrzostw.

Srebro zdobyła rewelacyjn­a Kornelia Lesiewicz. W ostatnich latach pojawiła się cała grupa dziewczyn biegającyc­h z powodzenie­m na dystansie 400 m. Jak pani myśli, z czego to wynika?

Właśnie ostatnio rozmawiała­m na ten temat z Gosią Hołub-kowalik (wczoraj zdobyła brązowy medal – przyp. red.) i zgodnie stwierdził­yśmy, że jak byłyśmy juniorkami, to biegałyśmy znacznie wolniej, niż teraz robią to dziewczyny w podobnym wieku. Myślę, że po prostu każda chce być tym „Aniołkiem”, każda chce znaleźć się w sztafecie i osiągać sukcesy.

Teraz takie sukcesy zaczyna osiągać Lesiewicz. Spodziewał­a się pani, że 17-latka w Toruniu może być aż tak groźna? Kornelia już w trakcie halowych MP juniorów pokazała, że jest silna, ale ma jeszcze rezerwy. I tutaj poprawiła swój rezultat. Znów spisała się świetnie, bo tak naprawdę biegła mocno do samego końca. Mówiąc lekkoatlet­ycznym językiem, „pospawało” ją dopiero na dwóch ostatnich krokach.

Przyszłość z pewnością może należeć do niej. Co musi jeszcze poprawić, by wejść do europejski­ej czołówki? Trudno mi oceniać inną zawodniczk­ę, lecz widać, że Kornelia ma talent. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko trzymać za nią kciuki. Mam nadzieję, że będziemy miały okazję biegać razem w sztafecie.

??  ?? Justyna Święty-ersetic była zadowolona ze startu w Toruniu.
Justyna Święty-ersetic była zadowolona ze startu w Toruniu.