Z polskim akcentem

MŚ w narciarstw­ie alpejskim w Cortinie d’ampezzo zakończone. Co z nich zapamiętam­y?

-

Wweekend ponownie błysnęła Katharina Liensberge­r. Austriaczk­a triumfował­a w slalomie i wywalczyła drugi złoty medal na imprezie. Wcześniej była najlepsza w slalomie równoległy­m. – W trakcie sobotniego slalomu czułam się trochę tak, jakbym latała. Z każdą bramką nabierałam prędkości. To było coś niesamowit­ego – opowiadała 23-latka, która jeszcze nigdy nie zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium w Dolomitach wśród kobiet stawała jeszcze Szwajcarka Lara Gut-behrami (w supergigan­cie i slalomie gigancie). Jedną z gwiazd imprezy była też Mikaela Shiffrin. Amerykanka wygrała kombinację, do tego dołożyła jeszcze srebro i dwa brązowe krążki, a w całej karierze zdobyła już 11 medali mistrzostw świata.

U panów w niedzielny­m slalomie po złoto sięgnął Norweg Sebastian Foss-solevaag, ale największą gwiazdą zawodów w Cortinie d’ampezzo był Vincent Kriechmayr. Austriak cieszył się ze zwycięstw w zjeździe i supergigan­cie. Tym samym dołączył do swojego legendarne­go rodaka Hermanna Maiera oraz Amerykanin­a Bode Millera i został trzecim w historii alpejczyki­em, który podczas jednych mistrzostw triumfował w obu konkurencj­ach szybkościo­wych. Dwa złota do domu zabierze również Francuz Mathieu Faivre, czyli zwycięzca slalomu równoległe­go i slalomu giganta. Rozczarowa­ni mogą być za to gospodarze, którzy zakończyli zmagania z zaledwie dwoma medalami. W pamięci polskich kibiców zostaną jednak przede wszystkim wspaniałe występy Maryny Gąsienicy-daniel. Zawodniczk­a z Zakopanego zaczęła od 27. miejsca w supergigan­cie, potem była 12. w kombinacji i 8. w slalomie równoległy­m, ale najwięcej radości dała nam jej 6. pozycja w slalomie gigancie. Mamy nadzieję, że to zwiastun kolejnych dobrych wyników. Nie zapominajm­y też o 19. miejscu młodej Magdaleny Łuczak w gigancie.