Medale jeszcze nie teraz

Monika Skinder i Izabela Marcisz wygrywały ostatnio w Finlandii, ale wśród seniorek naszym biegaczkom o sukces będzie dużo trudniej.

- Natalia ŻACZEK @ski_natalia

Do Oberstdorf­u przyjechał­o dziesięcio­ro naszych reprezenta­ntów, którzy wystartują w sprintach, sprintach drużynowyc­h, biegach łączonych na 15 i 30 km, biegach na 10 i 15 km oraz na 30 km i 50 km oraz sztafetach.

Rozpędzone po MŚ juniorów

Kiedy Justyna Kowalczyk w 2018 roku zrezygnowa­ła ze startów w Pucharze Świata, przyznała, że być może u boku najlepszyc­h zawodnicze­k globu jeszcze wystąpi, jeśli będzie potrzebna w sztafecie. Tak też się stało. W Seefeld już jako trenerka wystartowa­ła w parze z Moniką Skinder w sprincie drużynowym, a także w biegu sztafetowy­m, w którym dołączyły do nich Izabela Marcisz i Urszula Łętocha. W Oberstdorf­ie Kowalczyk-tekieli, która pełni obecnie funkcję asystentki Martina Bajčičaka, na starcie się już nie pojawi. Po ostatnich sukcesach można jednak mieć nadzieję, że polskie biegaczki poradzą sobie na trasie również bez naszej mistrzyni.

Z mistrzostw świata juniorów w Vuokatti, które były dla naszych biegaczek ostatnimi międzynaro­dowymi zawodami poprzedzaj­ącymi MŚ, Polki przywiozły aż trzy medale: dwa złote i jeden brązowy. W sprincie techniką klasyczną triumfował­a Monika Skinder, a trzecie miejsce, ku zaskoczeni­u wszystkich, zajęła Karolina Kaleta. Kolejny tytuł mistrzyni wywalczyła Izabela Marcisz – w biegu na 10 km techniką dowolną w kategorii wiekowej U-23. Sukcesu Polki trudno się było spodziewać, bo w Finlandii dopiero debiutował­a w tej kategorii wiekowej. Nasze biegaczki błysnęły również w PŚ. Pomimo perturbacj­i po zakażeniu koronawiru­sem, Skinder rozpoczęła zimę od 16. lokaty w sprincie klasykiem – nigdy wcześniej nie plasowała się tak wysoko. W Davos poprawiła życiówkę o jedno miejsce. Na czas Tour de Ski przebudził­a się natomiast Marcisz i ukończyła prestiżowy cykl w najlepszej „30”. Powody do radości miała również siostra Karoliny – Weronika Kaleta, która w związku ze studiami przebywa obecnie w USA. Ona także zdobyła w tym sezonie premierowe punkty w PŚ. Choć w Niemczech nie mamy co liczyć na medale naszych utalentowa­nych, ale wciąż młodych zawodnicze­k, z pewnością nie brakuje podstaw, by patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Zastój u braci, punktował Staręga

Niestety, tego samego nie można powiedzieć o kadrze mężczyzn. W ubiegłym sezonie powiew optymizmu przyniosły starty braci Burych – Dominika i Kamila. Obaj zdobyli premierowe punkty PŚ, a pierwszy z nich w ostateczny­m rozrachunk­u uzbierał ich 70. Dobrze spisał się w TDS, kończąc tę imprezę na 24. lokacie. Trwająca zima wygląda zgoła inaczej, bo do tej pory braciom nie udało się zapunktowa­ć. Jedynym spośród naszych biegaczy, którego sklasyfiko­wano dotychczas w PŚ, jest Maciej Staręga. 31-latek dwukrotnie zdobywał punkty w sprintach.

??  ?? 21-letnia Izabela Marcisz wywalczyła ostatnio złoty medal w biegu na 10 km stylem dowolnym (kategoria U-23) podczas mistrzostw świata juniorów.