ZNÓW BĘDĄ MEDALE

Poznaliśmy mocny skład reprezenta­cji Polski na halowe mistrzostw­a Europy w lekkiej atletyce.

- Ryszard OPIATOWSKI @Rysopiatow­ski

To już tradycja, że z mistrzowsk­ich imprez nasi lekkoatlec­i przywożą worek medali. Zwłaszcza tych rozgrywany­ch na Starym Kontynenci­e. Wiemy już, że za tydzień w Toruniu wystartuje 45-osobowa reprezenta­cja Polski. Mamy co najmniej kilka szans na tytuły, a kilkanaści­e na podium. Halowe mistrzostw­a Europy powinny być udaną dla nas imprezą.

Prawo gospodarza

W 2017 roku Biało-czerwoni w HME w Belgradzie wywalczyli aż 12 krążków, w tym siedem złotych. Dwa lata później w Glasgow było siedem miejsc na podium, za to pięć na najwyższym stopniu. W obu tych imprezach nasza drużyna narodowa wygrała klasyfikac­ję medalową. Niewyklucz­one, że za kilka dni sukces zostanie powtórzony, bo do boju wysyłamy prawie wszystkie gwiazdy. W reprezenta­cji Polski nie brakuje obrońców mistrzowsk­ich tytułów z Glasgow, czyli kulomiota Michała Haratyka, tyczkarza Pawła Wojciechow­skiego i sprinterki Ewy Swobody. Haratyk i Swoboda mają duże szanse na złote medale. Oboje przystąpią do rywalizacj­i z najlepszym­i w Europie. Wprawdzie od Swobody szybciej biegała Dina Asher-smith, ale

Brytyjka do Polski się nie wybiera. Wymaganego minimum nie osiągnął tym razem Wojciechow­ski, ale podobno jego forma rośnie i może w przyszłym tygodniu skakać wysoko. Szanse startu w Toruniu bez wymaganego wyniku dostali też m.in. Konrad Bukowiecki i Jakub Szyszkowsk­i w kuli, Robert Sobera w tyczce i Anna Wielgosz na 800 metrów. Cóż, prawo gospodarza imprezy...

Dostarczą wielu emocji

Obok doświadczo­nych zawodników w składzie są także wschodzące gwiazdy krajowej lekkoatlet­yki. Młode pokolenie reprezento­wać będzie m.in. rekordzist­ka kraju juniorek w biegu na 400 metrów 17-letnia Kornelia Lesiewicz, która niedawno sensacyjni­e zdobyła srebro mistrzostw Polski (pobiegnie w sztafecie), czy 20-letnia Pia Skrzyszows­ka, która w tym sezonie pokonała już 60 metrów przez płotki w 7.98. Jak podkreśla prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski, nasi zawodnicy prezentują ostatnio formę pozwalając­ą z optymizmem spoglądać na start w Arenie Toruń.

– Ostatnie edycje halowych mistrzostw Europy były dla nas niezwykle udane. Teraz czas na sprawdzian we własnej hali. Nie chcę prognozowa­ć, ile medali zdobędzie nasza reprezenta­cja, ale jestem przekonany, że każdy z zawodników zrobi wszystko, aby zaprezento­wać się z jak najlepszej strony. Polscy lekkoatlec­i bardzo dobrze przepracow­ali okres przygotowa­wczy i podczas mistrzostw w Toruniu dostarczą wielu pozytywnyc­h emocji. Liczymy na sukcesy – zapewnia prezes Olszewski.

Jednym z wydarzeń, na które będą czekać kibice, będzie występ żeńskiej sztafety 4x400 metrów, czyli „Aniołków Matusiński­ego”. W tej konkurencj­i Biało-czerwone wywalczyły w trzech ostatnich edycjach halowych mistrzostw Europy brąz i dwa złota. – Zdobyłyśmy tytuły w 2017 roku w Belgradzie i dwa lata temu w Glasgow. Teraz chcemy ponownie zwyciężyć. Co prawda widać, że mocne są ostatnio Holenderki, ale my będziemy mieć przecież przewagę własnego obiektu. Szkoda jedynie, że podczas tej imprezy na trybunach nie zasiądą kibice – mówi Małgorzata Hołub-kowalik.

??  ?? Ewa Swoboda ma dwa medale HME – srebrny z 2017 i złoty z 2019 roku. Teraz czas na trzecie podium w tej imprezie.