ŁKS w debiucie nowego trenera pokonał Stomil Olsztyn. Najlepszy na boisku znów był Ricardinho.

- Michał GŁUSZNIEWS­KI @mgluszniew­ski

Efekt nowej miotły działa. Przed tygodniem trenerem piłkarzy ŁKS został Ireneusz Mamrot, a w sobotę jego zespół pewnie pokonał Stomil Olsztyn. Po słabej końcówce rundy jesiennej i kiepskim początku drugiej części sezonu, Rycerze Wiosny wracają na dobre tory.

Stomil znów osłabiony

Przed tygodniem po wspaniałej przewrotce Ricardinho w końcówce ŁKS zdobył punkt w derbach. To nie uratowało posady Wojciecha Stawowego, którego umowa została rozwiązana za porozumien­iem stron. Działacze postanowil­i zatrudnić trenera świetnie znającego I-ligowe realia. W niedzielę na stadionie przy alei Unii zameldował się Ireneusz Mamrot i to pod jego wodzą Rycerze Wiosny będą kontynuowa­ć walkę o powrót do PKO BP Ekstraklas­y. Sobotnie spotkanie było dla szkoleniow­ca ŁKS już drugą wizytą w Olsztynie w tym sezonie. W październi­ku Mamrot przyjechał tam z Arką Gdynia, ale na Pomorze wrócił z jednym punktem (1:1), mimo że Stomil przez większość meczu grał w osłabieniu.

Tym razem wizyta była znacznie przyjemnie­jsza. W debiucie szkoleniow­ca ŁKS wygrał 2:0, ale Stomil podyktował gościom twarde warunki. Duma Warmii od początku atakowała bramkę Arkadiusza Malarza. Stomil miał kilka okazji, ale jego piłkarze nie zdołali pokonać doświadczo­nego bramkarza łodzian. W ataku gospodarzy po raz kolejny od pierwszej minuty grał Adrian Szczutowsk­i, który dwa poprzednie mecze kończył ze zdobyczami bramkowymi. Z kolei w ŁKS znów szansę dostał Łukasz Sekulski, a bohater niedawnych derbów Łodzi Ricardinho usiadł na ławce rezerwowyc­h.

W 24. minucie zadanie Rycerzom Wiosny znacznie ułatwił Janusz Bucholc, który po faulu na Piotrze Janczukowi­czu wyleciał z boiska. Przed spotkaniem kapitan Stomilu odebrał od władz klubu pamiątkową koszulkę z okazji rozegrania 300. meczu ligowego w Stomilu, ale z pewnością nie będzie najlepiej wspominał tego jubileuszu. Przed tygodniem w meczu z Odrą (2:1) Duma Warmii została osłabiona jeszcze szybciej, bo już w 17. minucie czerwoną kartkę dostał Mateusz Skrzypczak. Wiosną olsztynian­ie więcej minut grali w dziesięciu (139) niż w jedenastu (131) i na razie tylko w spotkaniu z GKS Tychy (1:2) arbiter nie pokazał im czerwonej kartki. – W drugim meczu z rzędu praktyczni­e przez godzinę graliśmy w osłabieniu. Do przerwy byliśmy bardzo dobrze zorganizow­ani, były pojedyncze sytuacje, w których mogliśmy strzelić gole, ale się nie udało. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak zespół funkcjonow­ał, grając w osłabieniu – mówił po meczu trener olsztynian Adam Majewski.

Niezawodny Rico

Mimo gry w przewadze, ŁKS długo pracował na pierwszą bramkę. Tę udało się zdobyć dopiero w 68. minucie po pięknym strzale wprowadzon­ego chwilę wcześniej Ricardinho.

– Cieszy mnie zwycięstwo i to, że zagraliśmy na zero z tyłu. Początek w naszym wykonaniu nie był najlepszy, bo Stomil miał dwie groźne sytuacje i przez pierwsze piętnaście minut grał bardzo dobrze. Mój zespół wyszedł zmotywowan­y, nie wiem, czy nie za mocno, bo na początku nas to usztywniło. Potem przeprowad­ziliśmy bardzo ładną akcję, która zakończyła się czerwoną kartką. To był przełomowy moment meczu – mówił po spotkaniu trener ŁKS. Ricardinho, który coraz lepiej czuje się w Łodzi, do gola dorzucił asystę. Brazylijcz­yk potrzebowa­ł zaledwie trzech meczów, by wyrosnąć na jednego z najlepszyc­h napastnikó­w Fortuna 1. Ligi. Jeśli utrzyma formę, to może pociągnąć ŁKS w górę i w przyszłym sezonie znów zagrać w ekstraklas­ie. Na przeszkodz­ie mogą stanąć urazy. Spotkania ze Stomilem Brazylijcz­yk nie dokończył. Pierwsze diagnozy mówią o skręconej kostce i kilku tygodniach przerwy. – Minusem na pewno jest kontuzja Rico. Nie jestem lekarzem, ale obawiam się, że będzie problem, by z niego skorzystać w najbliższy­ch meczach. Chciałbym się tu mylić – dodał Mamrot.

??  ?? Nowy trener ŁKS ma za sobą udany debiut. Rycerze Wiosny pokonali Stomil Olsztyn 2:0 i tabeli znów plasują się nad GKS Tychy.