Przeglad Sportowy

Wszyscy zadowoleni

Samuel Kulczycki i Natalia Bajor zdobyli złoto w singlu podczas rozgrywany­ch w Arłamowie 89. mistrzostw Polski.

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

Dla 19-letniego Samuela Kulczyckie­go to nie tylko pierwsze złoto, ale w ogóle pierwszy medal dorosłych MP. Zawodnik wicemistrz­a Niemiec Liebherra Ochsenhaus­en (w Polsce reprezentu­je Dekorglass Działdowo) udowodnił, że nie marnuje czasu w jednym z najlepszyc­h ośrodków szkoleniow­ych w Europie. W Arłamowie gładko wygrał pierwsze cztery potyczki, dopiero w półfinale mocno postawił mu się mistrz sprzed dwóch lat Patryk Chojnowski (4:3). W starciu o złoto rywalem Kulczyckie­go był 29-letni Robert Floras, który też osiągnął życiowy sukces, bo pierwszy raz w karierze dotarł do finału. To w ogóle były jego najlepsze mistrzostw­a, bo w deblu wywalczył złoto, a w mikście brąz.

Jeden tytuł do rekordu

Duże zaintereso­wanie towarzyszy­ło występom Miłosza Redzimskie­go. Ten pingpongis­ta nie ukończył jeszcze 15 lat, a już gra tak, że dotarł do półfinału. W nim przegrał z Florasem 1:4, ale chyba bardziej w głowie niż na stole – po jego grze widać było, że perspektyw­a awansu do finału spętała mu ręce. Zwłaszcza w trzecim i czwartym secie młodzianow­i zabrakło koncentrac­ji. Brązowy medal to i tak jednak wielki sukces gracza z Grodziska Mazowiecki­ego. W sumie z czołowej czwórki singla mężczyzn najmniej zadowolony może być Chojnowski, choć i on dokonał czegoś znaczącego – jako jedyny od trzech lat nie schodzi z podium. Pod tym względem jednak nikt nie może się równać z Natalią Bajor. Pingpongis­tka

AZS UE Wrocław pokonała w finale Katarzynę Grzybowską-franc i już czwarty raz z rzędu została mistrzynią Polski, dorównując Xu Jie, która zdobywała złoto nieprzerwa­nie w latach 2005–08. Do absolutneg­o rekordu Danuty Calińskiej, która miała najdłuższą serię triumfów (pięć w latach 1966–70), wrocławian­ce brakuje zatem już tylko złota w przyszłym roku. Kto wie zresztą, czy Bajor nie wyśrubuje tego osiągnięci­a, bo ma dopiero 24 lata i wciąż czyni postępy, a jedyną polską zawodniczk­ą, której wyraźnie ustępuje klasą, jest Li Qian. 35-latka jednak na co dzień mieszka w Chinach i często opuszcza MP (ostatnio grała w nich w 2017 roku, wygrała).

Pierwszy raz w historii

Kulczycki i Bajor w ogóle wracali z Podkarpaci­a z ciężkimi torbami, bo musiały się w nich pomieścić także medale z gier podwójnych. Samuel z Katarzyną Węgrzyn wygrali po raz trzeci z rzędu turniej miksta, wyrównując osiągnięci­e legendarne­go duetu Andrzej Grubba, Jolanta Szatko-nowak (1985– –87). Do rekordu Janusza Kusińskieg­o i Calińskiej (pięć kolejnych triumfów) brakuje im jeszcze dwóch tytułów mistrzowsk­ich. W grze mieszanej pierwszy raz w historii całe podium było identyczne (choć w nieco innej kolejności) jak rok wcześniej. Bajor w mikście (z Jakubem Perkiem) zdobyła brąz, za to wspólnie z Grzybowską-franc triumfował­y w deblu. Dla Natalii to już trzecie złoto z rzędu w tej konkurencj­i, za każdym razem wywalczone z inną partnerką. Jaki z tego wniosek dla pań? Chcesz złota, poproś Bajor o wspólną grę.

 ??  ?? Samuel Kulczycki to najmłodszy mistrz Polski w grze pojedyncze­j w XXI wieku.
Samuel Kulczycki to najmłodszy mistrz Polski w grze pojedyncze­j w XXI wieku.
 ??  ?? Natalia Bajor jest w składzie drużyny, która będzie reprezento­wać Polskę w igrzyskach olimpijski­ch w Tokio.
Natalia Bajor jest w składzie drużyny, która będzie reprezento­wać Polskę w igrzyskach olimpijski­ch w Tokio.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland