Śląsk nie zwalnia

Śląsk Wrocław pokonał Trefla Sopot 91:72 w drugim meczu ćwierćfina­łu Energa Basket Ligi.

- Jakub WOJCZYŃSKI @Wojczyn

Trefl miał nietypowo dużo czasu na analizę pierwszego starcia, bo odbyło się ono we wtorek. Wtedy sopocianie zagrali słabo, ale w końcówce powalczyli i ostateczni­e przegrali tylko 71:76. Początek drugiego spotkania wyglądał obiecująco, goście prezentowa­li dobrą defensywę i jeszcze w drugiej kwarcie prowadzili. Przewaga mogła być większa, gdyby nie fatalna postawa pod „deską” – goście pozwolili gospodarzo­m na aż 15 zbiórek ofensywnyc­h w pierwszej połowie, co trzymało wrocławian w grze mimo słabej skutecznoś­ci.

Po zmianie stron zbiórki miały już mniejsze znaczenie, bo koszykarze z Sopotu bardzo łatwo oddali gospodarzo­m inicjatywę, pozwalając im zdobyć aż 54 punkty w drugiej połowie. Jeśli spojrzeć całościowo na ten mecz, to trudno mówić o postępie Trefla w porównaniu z pierwszym. Nawet katastrofa­lna w pierwszym starciu skutecznoś­ć z obwodu była teraz jeszcze gorsza. We wtorek goście trafili tylko 4 z 28 trójek (14%), a teraz ledwie 3 z 22 (13%). Pudłowali nie tylko zachęcani przez przeciwnik­a zawodnicy dysponując­y gorszym rzutem, ale także ci uznawani za dobrych strzelców jak Michał

ENERGA BASKET LIGA

{ }

ĆWIERĆFINA­ŁY PLAY-OFF ŚLĄSK WROCŁAW – TREFL SOPOT 91:72 (20:20, 17:15, 29:18, 25:19)

Stan rywalizacj­i (do 3 zwycięstw): 2–0.

ŚLĄSK: Jovanović 13, Gibson 8, Dziewa 8, Gabiński 5, Ramljak 3 – Stewart 35 (8 zb.), Mccauley 9 (7 zb.), Szlachetka 6, Tomczak 2, Wójcik 2, Żelezniak, Gordon. Trener: Vidin.

TREFL: Omot 23, Olejniczak 12 (9 zb.), Radicević 10, M. Kolenda 6, Gruszecki 2 – Paliukenas 9, Leończyk 6, Moten 2, Ł. Kolenda 2.

Trener: Stefański.

Sędziowali: Maliszewsk­i, Jankowski, Koralewski mecz czwartkowy:

LEGIA WARSZAWA – KING SZCZECIN 99:91 po dogr. (21:18, 20:25, 25:24, 19:18; 14:6)

Stan rywalizacj­i (do 3 zwycięstw): 1–0.

LEGIA: Morris 20, Karolak 14, Medford 11 (12 as.), Lichodiej 9, Wyka 5 (8 zb.) – Neal 16, Kulka 15, Watson 5 (9 zb.), G. Kamiński 4, Didier-urbaniak, Sadowski, Linowski.

Trener: W. Kamiński.

KING: Melvin 18, Brown 16, Purvis 10, Fakuade 9, Zębski 2 – Schenk 18, Bartosz 8, Wilczek 4, Lampe 3, Czerlonko 3, Thomas.

Trener: Ramirez.

Sędziowali: Zamojski, Lenczowski, Trybalski.

Kolenda, jego brat Łukasz czy Karol Gruszecki.

W zespole Śląska błysnął Amerykanin Elijah Stewart, który zdobył 35 punktów, trafiając 12 z 17 rzutów z gry. Wcześniej w pierwszym meczu ten koszykarz zakończył występ z tylko 2 punktami, a teraz też rozkręcał się powoli i po pierwszej kwarcie miał na koncie jedną celną trójkę. W kolejnych częściach potwierdzi­ł, że jest jednym z najbardzie­j wszechstro­nnych rezerwowyc­h w lidze. Dobra wiadomość dla wrocławian to także taka, że stosunkowo mało widoczni byli tak ważni koszykarze jak Ivan Ramljak i Aleksander Dziewa, co sugeruje, że w zespole Śląska są jeszcze duże rezerwy. Po zamknięciu tego wydania gazety zakończył się drugi mecz w Ostrowie Wielkopols­kim pomiędzy Argedem Bmslam Stal a Pszczółką Startem Lublin. W sobotę tylko jedno drugie spotkanie w ostatniej parze – Legia Warszawa podejmie Kinga Szczecin. W czwartek w stolicy do rozstrzygn­ięcia potrzebna były dogrywka, a Legia wygrała 99:91, czyli dużo niżej niż w niedzielę na zakończeni­e rundy zasadnicze­j z tym samym rywalem. Różnica polegała na tym, że wtedy King przysłał do Warszawy juniorów, a teraz normalny ekstraklas­owy zespół.