Złoto polskich juniorów!

Reprezenta­cja Polski do lat 19 wygrała w Varaždinie pingpongow­e mistrzostw­a Europy.

-

To pierwszy taki sukces w XXI wieku. Poprzednio polscy juniorzy byli drużynowo najlepsi na Starym Kontynenci­e w 1999 i 2000 roku. W finałowym starciu Biało-czerwoni pokonali Francję po horrorze 3:2.

Aż do finału Polacy szli jak burza. W sześciu meczach przegrali tylko dwa pojedynki, z czego jeden – w nieistotny­m meczu grupowym z Danią – rezerwowy Łukasz Sokołowski. Podstawowy skład Biało-czerwonych był najsilniej­szy w historii naszych startów w juniorskic­h ME. Stanowili go mistrz Polski seniorów i młodzieżow­ców Samuel Kulczycki (bilans 7:1), były mistrz Europy kadetów i wicemistrz Polski juniorów Maciej Kubik (6:1) oraz najlepszy w kategorii juniorów w Polsce Miłosz Redzimski (6:0). Co ciekawe, tak naprawdę juniorem jest... tylko Kubik. Kulczycki wyszedł z tej kategorii rok temu, ale ze względu na pandemię MEJ odwołano i teraz rozszerzon­o grupę juniorów o 19-latków. Odwrotny przypadek stanowi Redzimski,

który dopiero we wrześniu skończy 15 lat. Jest jeszcze kadetem, ale już jest tak dobry, że gra na poziomie seniorów. Przed mistrzostw­ami w PZTS była duża różnica zdań, czy Miłosza wystawiać w kategorii kadetów, gdzie miałby duże szanse na złoto, czy ze względów szkoleniow­ych z juniorami. Skończyło się na salomonowy­m rozwiązani­u – zawodnik Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki wsparł drużynę juniorów, a potem wystąpi w turnieju indywidual­nym z rówieśnika­mi. W juniorach zastąpi go Mateusz Zalewski. Pięcioosob­owy zespół Polaków oprócz Sokołowski­ego uzupełniał jeszcze Szymon Kolasa, który wystąpił tylko w meczu z Danią i wygrał w nim oba single.

Warto dodać, że dobre siódme miejsce zajęły w zawodach nasze juniorki. W środę zmagania w Varaždinie rozpoczęły się już w turnieju indywidual­nym juniorów na razie we wstępnych eliminacja­ch singla oraz gier podwójnych.

WOJCIECH OSIŃSKI

??  ?? Maciej Kubik rozgrywał ostatni pojedynek finałowego starcia z Francuzami.
Maciej Kubik rozgrywał ostatni pojedynek finałowego starcia z Francuzami.