Defensywa do poprawy

Cracovia jest jednym klubem w PKO BP Ekstraklas­ie, który w każdym meczu tracił gola.

-

Wostatnich tygodniach drużyna Cracovii dała swoim kibicom sporo radości. Po nie najlepszym początku sezonu Pasy zaczęły punktować i obecnie mają serię aż sześciu ligowych meczów bez porażki. Dziesiąta lokata, jaką zajmują, wciąż pozwala im myśleć o przezimowa­niu w górnej części tabeli. Pozycja piłkarzy Michała Probierza mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby obrona Cracovii była szczelna, a tak nie jest. W tym sezonie najwięcej bramek w ekstraklas­ie stracił beniaminek z Łęcznej. Górnikom strzelano już 26 razy, ale nawet oni zagrali jeden mecz na zero z tyłu. W 4. kolejce bezbramkow­o zremisowal­i ze Śląskiem Wrocław. Taka sztuka wciąż nie udała się Cracovii. Pasy mają drugą najgorszą defensywę w lidze. W tym sezonie czterokrot­nie kończyły mecz z jedną straconą bramką, czterokrot­nie straciły dwie i dwukrotnie dały sobie strzelić trzy gole. Sporo goli drużyna Probierza traci tuż po tym, jak sama zdobędzie bramkę. Piłkarzom spada poziom koncentrac­ji i dopiero cios wymierzony przez rywali ponownie ustawia ich do pionu. Receptą na grę w obronie może być zmiana ustawienia. W poprzednim meczu ligowym Cracovia przegrywał­a do przerwy 1:3 ze Stalą Mielec, a mogło być jeszcze gorzej, bo w jednej z akcji piłkę z linii bramkowej wybił Jakub Jugas. To było chyba jedyne dobre zagranie Czecha w tym meczu. – Prezentowa­ł się fatalnie. Nie ma co dyskutować. Trzeba go wspierać, ale mieliśmy przygotowa­ną alternatyw­ę i z niej skorzystal­iśmy – mówił po meczu trener Pasów. Tą alternatyw­ą była zmiana ustawienia. W przerwie Probierz zdjął Jugasa, wprowadził za niego Otara Kakabadze, dzięki czemu przeszedł na wariant z trzema środkowymi obrońcami. Po tej roszadzie Pasy gola nie straciły, a sam Kakabadze udowodnił, że jeszcze może się drużynie przydać. Nie wiadomo, jak zimą zmieni się defensywa Cracovii. Wczoraj do klubu w roli dyrektora sportowego wrócił Stefan Majewski, co z pewnością będzie miało wpływ na kroki Pasów w oknie transferow­ym. Teraz przed Cracovią mecz z Wartą Poznań. To idealna okazja, by pierwszy raz w tym sezonie zachować czyste konto. Piłkarze Piotra Tworka w lidze wyprzedzaj­ą tylko Górnika Łęczna i wspólnie z tym beniaminki­em mają najmniej strzelonyc­h goli (8). Zatrzymani­e jednej z dwóch najsłabszy­ch ofensyw ligi może być kolejnym krokiem Pasów w górę tabeli.

MICHAŁ GŁUSZNIEWS­KI

?? ?? Do meczu ze Stalą Mielec (3:3) Jakub Jugas nie opuścił boiska nawet na minutę.
Do meczu ze Stalą Mielec (3:3) Jakub Jugas nie opuścił boiska nawet na minutę.