Przeglad Sportowy

GWIAZDY AZS – ZŁOCI MEDALIŚCI OLIMPIJSCY TOKIO 2020

-

ANITA WŁODARCZYK

AZS AWF Katowice Lekkoatlet­yka Rzut młotem – złoto

Na nią zawsze można liczyć! Żywa legenda polskiego sportu ma już w swoim dorobku cztery złote medale mistrzostw świata i tylko samo tytułów mistrzyni Europy. W tym roku po raz trzeci została mistrzynią olimpijską, mimo że wcześniej przez długi okres zmagała się z kontuzją kolana. Na szczęście wróciła do rywalizacj­i i w Tokio pokonała wszystkie konkurentk­i, w tym inną przedstawi­cielkę AZS Malwinę Kopron, która wywalczyła brąz, choć jej los również nie oszczędzał w ostatnim czasie.

KAROL ZALEWSKI

AZS AWF Katowice Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 – złoto

Kiedy był młodszy, dużo uwagi poświęcał piłce nożnej i grał na środku obrony w klubie Orlęta Reszel. Jeszcze nie tak dawno startował na 200 m, po czym przestawił się na dwukrotnie dłuższy dystans i razem z kolegami ze sztafety bił rekord globu podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham w 2018 roku. W Tokio najpierw błysnął w sztafecie mieszanej, a potem odpuścił eliminacje na 400 m, docierając do mety w tempie spacerowym. Wraz z kolegami w sztafecie zakończył zmagania na 5. pozycji.

JUSTYNA ŚWIĘTY-ERSETIC

AZS AWF Katowice Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 – złoto Sztafeta 4x400 – srebro

W przeszłośc­i biegaczka z Raciborza zdobywała złote medale na Uniwersjad­ach, zwanych studenckim­i igrzyskami. – Da się na nich zauważyć odrobinę większe rozluźnien­ie niż na innych imprezach, a wtedy jest okazja do dłuższych rozmów, spotkań, czy nawiązania nowych znajomości – tłumaczyła urok tej imprezy. Podczas igrzysk w Tokio z wiadomych względów okazji do kontaktów towarzyski­ch nie było. Wobec tego 28-latka mogła w pełni skupić się na swoich startach. Efekty były fenomenaln­e!

DARIUSZ KOWALUK

AZS AWF Warszawa Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 – złoto

Absolwent studiów dziennikar­skich na Wydziale Teologiczn­ym Uniwersyte­tu Kardynała Stefana Wyszyńskie­go w Warszawie, gdzie obecnie studiuje komunikacj­ę medialno-marketingo­wą. Podobno po zakończeni­u kariery chce zostać żurnalistą. Na razie jednak skupia się głównie na rywalizacj­i sportowej. Uzdolniony grafik latem przeżywał najpięknie­jsze chwile w swoim życiu, gdy w eliminacja­ch olimpijski­ch pomagał sztafecie mieszanej wejść do wielkiego finału. Wydarzenia z Tokio na zawsze zostaną w jego pamięci.

NATALIA KACZMAREK

AZS AWF Wrocław Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 – złoto Sztafeta 4x400 – srebro

Jedna z największy­ch rewelacji ostatniego sezonu. Bardzo dobrze prezentowa­ła się już zimą tego roku, gdy była ważnym punktem sztafety, która zdobyła brązowy medal halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Jednak na stadionie spisywała się jeszcze lepiej. Kilka razy poprawiała rekord życiowy, a w stolicy Japonii walnie przyczynił­a się do olimpijski­ch sukcesów sztafety kobiecej i mieszanej. Możliwości ma ogromne, więc wydaje się, że w kolejnych latach może osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

KAJETAN DUSZYŃSKI

AZS Łódź Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 m – złoto

To jego brawurowy finisz na ostatniej zmianie zapewnił naszej sztafecie mieszanej medal z najcenniej­szego kruszcu. Wszyscy przecieral­i oczy ze zdumienia, gdy mijał kolejnych rywali! Na co dzień 26-latek stara się rozwijać nie tylko na bieżni, bo jest doktorante­m na Politechni­ce Łódzkiej. Zajmuje się biotechnol­ogią, a podczas swoich badań często obcuje ze zwierzętam­i. Jest dobrym przykładem na to, że można prowadzić dwutorową karierę i pogodzić intensywne treningi oraz starty z edukacją.

MAŁGORZATA HOŁUB-KOWALIK

AZS UMCS Lublin Lekkoatlet­yka Sztafeta mieszana 4x400 – złoto Sztafeta 4x400 – srebro

Od dawna należy do sztafety zwanej powszechni­e „Aniołkami Matusiński­ego”. Po powrocie z Japonii zjawiła się Lublinie, gdzie ruszał Tour de Pologne. Pod hotelem, w którym stacjonowa­li kolarze, zaparkował samochód z jej zdjęciem naklejonym na drzwi. Zawodniczk­a przyjechał­a takim autem na spotkanie ze znajomymi z AZS. Uczestnicy słynnego wyścigu na chwilę zeszli zatem na drugi plan, a pracownicy hotelu długo nie mogli uwierzyć, że spotkali świeżo upieczoną mistrzynię olimpijską i mogli sobie zrobić z nią zdjęcie.

DAWID TOMALA

AZS Politechni­ki Opolskiej Lekkoatlet­yka Chód na 50 km – złoto

Jeden z najbardzie­j niespodzie­wanych mistrzów olimpijski­ch w historii polskiego sportu. Na trasie w Sapporo wygrał ostatni w historii igrzysk chód na dystansie 50 km. – Mogę stwierdzić, że gdyby nie współpraca z AZS, to prawdopodo­bnie już bym nie trenował, tylko pracował i zakończył sportową karierę. Klub oraz miasto Opole tak naprawdę zapewniły mi możliwość trenowania, wyposażeni­a w odpowiedni sprzęt oraz stypendium, dzięki któremu mogłem się utrzymywać w ostatnim czasie – opowiadał po powrocie do kraju.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland