Europa w Gdańsku

Bezbramkow­y remis z Pogonią Szczecin zapewnił gdańszczan­om czwarte miejsce na koniec sezonu.

-

Wyniki sobotnich meczów miały dać odpowiedź, o co wieczorem zagrają piłkarze Lechii i Pogoni Szczecin. Biało-zieloni byli zaintereso­wani rezultatem spotkania w Niecieczy, gdzie Bruk-bet podejmował Piasta Gliwice, który od kilku tygodni depcze gdańszczan­om po piętach. Lechia miała nad Piastem sześć punktów przewagi. Piłkarze Waldemara Fornalika wygrali ze Słoniami 1:0, dlatego zadaniem gospodarzy było zdobycie przynajmni­ej punktu. Każdy inny wynik niż wygrana Piasta zapewniłby Biało-zielonym start w pucharach jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Pogonią. Z kolei drużyna Kosty Runjaica bardziej była zaintereso­wana tym, co działo się w Grodzisku Wlkp. i w Lubinie. Lech wygrał z Wartą w derbach Poznania (2:1) i pogrzebał szanse Portowców na tytuł mistrzowsk­i. Natomiast porażka Rakowa otworzyła szczecinia­nom drogę do wicemistrz­ostwa.

Bohaterami spotkania w Gdańsku byli bramkarze. Najpierw Dante Stipica obronił strzał Łukasza Zwolińskie­go. Napastnik świetnie przyjął piłkę po krosowym podaniu Macieja Gajosa, ale futbolówka po jego uderzeniu trafiła Chorwata w głowę. Golkiper Portowców znalazł się w gronie pięciu najlepszyc­h bramkarzy ekstraklas­y, w odróżnieni­u od Dušana Kuciaka. Brak w tym zestawieni­u Słowaka jest zastanawia­jący, ale doświadczo­ny bramkarz po raz kolejny pokazał swój kunszt. W 25. minucie odbił strzał z kilku metrów Mariusza Malca. Z kolei w 42. minucie Kuciak instynktow­nie obronił uderzenie Macieja Żurawskieg­o. W drugiej części spotkania ani jedni, ani drudzy nie stworzyli sobie dogodnych okazji do zdobycia bramki. Z remisu bardziej zadowolona może być Lechia. Biało-zieloni zagwaranto­wali sobie start w eliminacja­ch Ligi Konferencj­i Europy.