Polka broni pierwszej pozycji

Natalia Maliszewsk­a i inni Biało-czerwoni wracają do PŚ. Drezno to przedostat­nia runda cyklu.

- DOMINIK LUTOSTAŃSK­I

Od udanych dla Polski mistrzostw Europy w short tracku, rozgrywany­ch w trójmiejsk­iej Hali Olivia (dwa medale), minęło już blisko trzy tygodnie. Wydawało się, że rozpromien­iona do zawodów w PŚ wracać będzie Natalia Maliszewsk­a, która w Gdańsku zdobyła srebrny medal na swoim koronnym dystansie 500 metrów. Jednak ostatnio białostocz­anka często choruje. „Wirusy, choroby i inne gorączki polubiły moje towarzystw­o. A ja akurat niekoniecz­nie. W ostatnich tygodniach albo startuję w zawodach, albo leżę w łóżku i się leczę. Czasami krócej, albo tak jak teraz… Siedem dni bez treningu” – pisała w niedzielę w mediach społecznoś­ciowych.

27-letnia Natalia w Dreźnie będzie bronić tytułu liderki klasyfikac­ji PŚ na 500 metrów (346 pkt). – Nie oddam tego tak łatwo. Po prostu będzie trochę trudniej – zadeklarow­ała.

Za jej plecami czyhają już Holenderki: Yara van Kerkhof (274) i Xandra Velzeboer (246) oraz Kanadyjki: Rikki Doak (264) i Kim Boutin (228). Nie można oczywiście zapominać o groźnej jak zawsze Suzanne Schulting. Jednak nie do końca wiadomo, czy indywidual­na mistrzyni Europy na 500 i 1500 m (na 1000 m sięgnęła po srebro) wystąpi w Niemczech w sprincie. Najtrudnie­jszą rywalką może okazać się Velzeboer, która będzie miała w sobie sporo sportowej złości. Holenderce mistrzostw­a Europy nie poszły zgodnie z planem – przynajmni­ej indywidual­nie. W eliminacja­ch została zdyskwalif­ikowana za falstart. Niepowodze­nia odbiła sobie w drużynie, sięgając dwukrotnie po złoto w sztafecie kobiecej i mieszanej. Interesują­co zapowiada się również występ Michała Niewińskie­go. Ostatnie dwa tygodnie są dla 19-latka szalone. Podczas ME razem z kolegami zajął trzecie miejsce w sztafecie, a w poprzedni weekend pokazał klasę w Dreźnie w trakcie mistrzostw światach juniorów. Najpierw pobił juniorski rekord świata na dystansie 1500 m (ostateczni­e zajął czwarte miejsce), później wywalczył złoty medal na 500 m, a na koniec sięgnął po brąz na 1000 m.

?? ?? Natalia Maliszewsk­a zmaga się z kłopotami zdrowotnym­i, ale nie zamierza się poddawać!