Gwiazda w składzie dwójki i czwórki

Sobota i niedziela, godz. 11.00

-

W weekend w Poznaniu zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata w kajakarstw­ie. Dla kilku polskich dwójek będą to wewnętrzne eliminacje do składu kadry na czerwcowe igrzyska europejski­e i sierpniowe mistrzostw­a świata. Szansę na medale nawet dla dwóch polskich osad mamy m.in. w konkurencj­i K-2 500 m kobiet. Dwa tygodnie temu na drugim stopniu podium podczas inauguracj­i cyklu w Szegedzie stanęły Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Na torze regatowym Malta zaprezentu­ją się też triumfator­ki PŚ 2022 w Poznaniu – Karolina Naja oraz Anna Puławska (na zdjęciu). Multimedal­istki światowych imprez wystąpiły na Węgrzech, ale akurat nie w dwójce. Puławska startowała wtedy w jedynkach, a w najbliższy weekend wróci też do składu czwórki. Ciekawie zapowiada się rywalizacj­a w innej konkurencj­i olimpijski­ej – C-2 500 mężczyzn. 14 maja drugie miejsce zajęli Norman Zezula, Aleksander Kitewski. Z kolei na siódmej pozycji sklasyfiko­wano wicemistrz­ów świata oraz Europy z 2022 roku – Wiktora Głazunowa i Tomasza Barniaka. Jeśli Zezula z Kitewskim ponownie okażą się lepsi, to oni będą bliżej powołania na najważniej­sze imprezy sezonu. Tym razem wspólnie nie wystartują brązowe medalistki mistrzostw Europy w C-2 na 500 m kobiet – Sylwia Szczerbińs­ka i Julia Walczak. Po ósmym miejscu tej dwójki w Szegedzie trener Marek Płoch zdecydował, że Walczak popłynie z Katarzyną Szperkiewi­cz, a Szczerbińs­ka z Amelią Braun.

W Szegedzie jedyne złoto dla Polski zdobyła Dominika Putto, która wygrała sprint na 200 m. W najbliższy weekend 27-latka pojawi się wyłącznie w czwórce na 500 m. Do olimpijski­ej konkurencj­i K-1 500 m została zgłoszona Justyna Iskrzycka.

W piątek kwalifikac­je. Sobotnie i niedzielne wyścigi o medale pokaże tvpsport.pl. PIOTR ZIEMKA