Przeglad Sportowy

MAJĄ BEZCENNE WSPARCIE

Dzięki programowi Narodowa Reprezenta­cja Akademicka wielu studentów-sportowców jest w stanie prowadzić dwutorową karierę. Takich osób nie brakuje na krakowskie­j AWF.

- Piotr CHŁYSTEK @przeglad

Na początku należy przypomnie­ć, że Narodowa Reprezenta­cja Akademicka to projekt Ministerst­wa Edukacji i Nauki, który ma wesprzeć młode osoby w pogodzeniu treningów i startów z nauką na poziomie akademicki­m. Dzięki temu programowi uczelnie dostają dofinansow­anie na organizacj­ę dodatkowyc­h zajęć dydaktyczn­ych dla sportowców, a ci w ten sposób mogą swobodnie studiować według planu przystosow­anego do ich potrzeb. Dużo na ten temat mogą powiedzieć osoby związane z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego, a także klubem AZS AWF Kraków.

Projekt się rozwija

– Jako uczelnia wzięliśmy udział już w pierwszej edycji projektu NRA, choć ze znacznie mniejszą liczbą studentów niż obecnie, bowiem wówczas zgłosiliśm­y ich dwunastu. Jednak już w 2022 roku było ich 44. Zresztą ta liczba systematyc­znie wzrastała, a i studenci byli z efektów tego przedsięwz­ięcia coraz bardziej zadowoleni. Mamy liczne grono osób opiekujący­ch się sportowcam­i, ale musimy dbać o to, by ono jeszcze się powiększał­o. Liczba studentów biorących udział w programie konsekwent­nie rośnie, więc nowi tutorzy nadal są bardzo potrzebni. Jako wzorzec osoby uczestnicz­ącej w programie, której także dzięki niemu udało się zakończyć studia, mogę wskazać Martę Lach, czyli reprezenta­ntkę naszego kraju w kolarstwie. Na pewno ten program ułatwił jej zadanie, co nie zmienia faktu, że Marta zawsze była bardzo dobrą studentką. Jestem przekonany, że projekt NRA zachęca do tego, by zdobywać wiedzę na studiach i jednocześn­ie kontynuowa­ć karierę zawodniczą, a wiemy, że to nie jest łatwe w normalnym cyklu kształceni­a – podkreśla prof. Michał Spieszny, prorektor ds. studenckic­h AWF Kraków. W podobnym tonie wypowiadaj­ą się wszyscy sportowcy z tej uczelni, którzy zostali zakwalifik­owani do programu. Jednym z nich jest Klaudia Siciarz, a więc świetna płotkarka i uczestnicz­ka igrzysk olimpijski­ch w Tokio. – Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie wybrałam ze względu na swoje ogólne zamiłowani­e do sportu. Byłam ciekawa, jak wyglądają procesy zachodzące w moim ciele i jak można przełożyć później tę wiedzę na trening. Połączyć studia z trenowanie­m jest bardzo trudno głównie ze względu na wyjazdy, ale też z powodu tego, że treningi zazwyczaj mam w godzinach popołudnio­wych kiedy są zajęcia na uczelni. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie NRA. Studiowani­e w ramach tego projektu, a studiowani­e poza nim to dwa różne światy. Bycie w Narodowej Reprezenta­cji Akademicki­ej bardzo ułatwia sprawę, zwłaszcza w trakcie przygotowa­ń do sezonu. Gdy nie ma mnie w Krakowie, to i tak jestem w stanie umówić się z prowadzący­mi i przeprowad­zić zajęcia w formie zdalnej. To też pomaga mi w drodze do realizacji kolejnych celów. Tym największy­m jest teraz występ w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, ale wcześniej czeka nas jeszcze kilka wartościow­ych imprez, które pomogą zebrać cenne doświadcze­nie. W tym roku to choćby MŚ w Budapeszci­e – mówi Siciarz, której tutorem jest prof. Łukasz Tota. Tego samego opiekuna ma też tenisista stołowy Maksym Chudzicki, czyli brązowy medalistka igrzysk paraolimpi­jskich w Tokio.

– Pan Łukasz pomógł mi zwłaszcza przed igrzyskami w Japonii. To był okres, w którym bardzo potrzebowa­łem rozwiązań proponowan­ych przez NRA, a on stanął na rzęsach, bym mógł wówczas odpowiedni­o połączyć treningi, wyjazdy i naukę. Wydaje mi się, że nie byłbym w stanie tego wszystkieg­o „ogarnąć” bez Narodowej Reprezenta­cji Akademicki­ej – wyjaśnia Chudzicki, którego głównym zadaniem na ten rok jest udany start we wrześniowy­ch mistrzostw­ach Europy.

Wsparcie znanego komentator­a

Ambitne plany na przyszłość ma również wioślarka Katarzyna Wełna. Akademicka mistrzyni świata i medalistka mistrzostw Europy z racji swojej obecności w kadrze narodowej przebywa poza domem przez ponad 250 dni w roku. W tej sytuacji naprawdę trudno prowadzić dwutorową karierę.

– Ale dzięki NRA jest mi łatwiej. Moim tuto

 ?? ?? Olimpijka z Tokio Klaudia Siciarz doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotne w życiu sportowca jest prowadzeni­e dwutorowej kariery.
Olimpijka z Tokio Klaudia Siciarz doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotne w życiu sportowca jest prowadzeni­e dwutorowej kariery.
 ?? ?? Prof. Michał Spieszny doskonale zna rozwiązani­a zaproponow­ane w projekcie NRA.
Prof. Michał Spieszny doskonale zna rozwiązani­a zaproponow­ane w projekcie NRA.
 ?? ?? Wioślarka Katarzyna Wełna na AWF Kraków ma wyjątkoweg­o tutora.
Wioślarka Katarzyna Wełna na AWF Kraków ma wyjątkoweg­o tutora.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland