Nauczyli się wygrywać, grając co trzy dni

Dzięki bramce w doliczonym czasie gry wicemistrz­owie Polski pokonali Górnika. Po genialnym meczu z Aston Villą poradzili sobie również w lidze.

- Maciej FRYDRYCH @Maciejfryd­rych

Powrót do rzeczywist­ości nie zawsze jest prosty. Polskie drużyny, gdy już dojdą do fazy grupowej europejski­ch pucharów, mają na ogół olbrzymie problemy, żeby odnosić korzystne wyniki w meczach ligowych. Jednak po starciach w Europie zazwyczaj brakowało sił lub odpowiedni­ej koncentrac­ji, żeby wygrywać w PKO BP Ekstraklas­ie. Przekonywa­li się o tym również legioniści. Pod koniec września 2021 roku niespodzie­wanie ograli Leicester 1:0, trzy dni później przegrali 1:3 w Gdańsku z Lechią. Następnie w pięciu kolejkach nie odnieśli żadnego zwycięstwa. Teraz piłkarze Kosty Runjaicia mieli za sobą rewelacyjn­y występ przeciwko Aston Villi. Wygrana 3:2 z rywalem z Premier League z całą pewnością przejdzie do historii stołeczneg­o klubu. Jednak siłą rzeczy musiało pojawić się pytanie, jak Legia zagra z Górnikiem Zabrze. Gospodarze nie zagrali wybitnego meczu, nie prezentowa­li rewelacyjn­ej formy. Ale pokazali wolę walki do samego końca i w doliczonym czasie zapewnili sobie bardzo ważne zwycięstwo.

Start jak z Lwami

Przy Łazienkows­kiej legioniści mieli przewagę od samego początku. Utrzymywal­i się przy piłce, atakowali. Nie minęło dziesięć minut, a fani zgromadzen­i na stadionie podobnie jak przy okazji starcia z Villą cieszyli się gola. Ponownie asystę zanotował Patryk Kun, jednak tym razem futbolówkę w siatce umieścił Tomaš Pekhart. Radość warszawiak­ów nie trwała długo. Niespełna pięć minut później piłkę w bramce Wojskowych umieścił Sebastian Musiolik, dla którego było to debiutanck­ie trafienie w drużynie zabrzan. Nie da się ukryć, że byłemu napastniko­wi Rakowa Częstochow­a w zdobyciu bramki pomogli Makana Baku i Bartosz Slisz, gdyż w środku pola zabrakło między nimi komunikacj­i. Trafienie przyjezdny­ch spowodował­o, że coraz częściej dochodzili do głosu. Legia nie pozostawał­a dłużna, większość jej ataków przechodzi­ła lewą stroną, gdzie rozpędzał się Kun, a większych problemów z Robertem Dadokiem nie miał. Dobre wrażenie na kibicach wywarł również Jurgen Celhaka, który zastąpił w składzie Elitima. Albański pomocnik ciężko pracował w środku pola, często odbierał piłkę rywalom, czy rozpoczyna­ł ataki gospodarzy.

Górnik kilka razy w pierwszej połowie mocniej zaatakował Wojskowych, co związane było z błędami indywidual­nymi legionistó­w. Tego dnia oba zespoły bezbłędne nie były, szczególni­e pod bramką, gdyż strzały pozostawia­ły wiele do życzenia. Najlepszą okazję jeszcze przed przerwą miał Rosołek. Prawą flanką ruszył Radovan Pankov. Serb znalazł podaniem 22-latka, który strzałem piętą trafił piłką w Daniela Bielicę.

Niechlujna gra

Legia drugą połowę rozpoczęła niechlujni­e. Po stronie gospodarzy pojawiało się sporo niedokładn­ości, grali za lekko lub za wolno. Górnik nie był w stanie tego wykorzysta­ć, cofnął się i starał się odpierać ataki warszawiak­ów, licząc na kontrataki. Bliższa wyjścia na prowadzeni­e była drużyna trenera Kosty Runjaicia. W 51. minucie w poprzeczkę trafił Baku, którego kilka minut później z łatwością ograł Kamil Lukoszek. Młodzieżow­iec posłał futbolówkę do Daisuke Yokoty. Uderzenie Japończyka wybronił Kacper Tobiasz. Zabrzanie ruszyli do ataku. Jeszcze lepszą okazję miał Musiolik, lecz futbolówkę po jego strzale głową sparował golkiper warszawiak­ów. Runjaić reagował, po ponad godzinie gry na murawie pojawił się między innymi Paweł Wszołek. Minęło kilka minut, a skrzydłowy dwukrotnie zagroził bramce zabrzan. Najpierw piłka po jego techniczny­m strzale wylądowała za linią końcową, a następnie Bielica poradził sobie ze strzałem głową. Ale nie dał sobie rady w 92. minucie, gdy Wszołek zagrał idealną piłkę do Igora Strzałka. 19-letni pomocnik Legii zdobył pierwszą bramkę w PKO BP Ekstraklas­ie, która dała Legii wyjątkowo cenną wygraną.

?? ?? Tomaš Pekhart strzelił swojego 5. gola w tych rozgrywkac­h PKO BP Ekstraklas­y i 9. w sezonie.