Znów cieszył się Duńczyk

Janusz Kołodziej wygrał finałowy turniej SEC w Pardubicac­h. W IME Polak zdobył brąz.

-

Tytuł najlepszeg­o żużlowca na Starym Kontynenci­e przypadł Mikkelowi Michelseno­wi. Duńczyk w deszczowyc­h Pardubicac­h zajął czwarte miejsce, ale to mu w zupełności wystarczył­o, aby cieszyć się ze swojego trzeciego złotego medalu IME. Wcześniej tej sztuki dokonał w 2019 i 2021 roku. Srebrny krążek cyklu Tauron SEC zdobył broniący mistrzostw­a sprzed roku Leon Madsen, a brązowy – Kołodziej.

Przed ostatnią rundą na czeskim torze tylko kataklizm mógł zabrać Michelseno­wi złoty krążek. Duńczyk miał 8 punktów przewagi nad drugim Madsenem i 12 nad trzecim Kołodzieje­m. Zawody rozpoczął jednak fatalnie. W trzecim wyścigu dnia lider cyklu upadł na tor po ataku Dimitriego Berge. Francuz prowadził, ale stracił na chwilę kontrolę nad motocyklem i uderzył w Duńczyka. Na torze pojawiła się karetka, ale skończyło się na strachu i Michelsen mógł walczyć o złoto, z którego cieszył się po 11. wyścigu.

Zawody w Czechach padły łupem Kołodzieja. 39-latek wywalczył 11 punktów w 4 seriach i wyprzedził Dominika Kuberę oraz Madsena. Turniej został przerwany po czterech seriach z powodu opadów deszczu. Polscy kibice mogą tylko ubolewać, że Kołodzieja zabrakło w pierwszej rundzie w Częstochow­ie z powodu kontuzji. Być może, gdyby tam wystąpił, właśnie on cieszyłby się ze złota. – Wszedłem w cykl bez pierwszego finału. Można było zadać sobie pytanie, po co startuję, a jednak znalazłem się na podium. Rzeczywiśc­ie, w każdych zawodach dobrze mi się układało. Zrobiłem, ile mogłem – oceniał zawodnik Fogo Unii Leszno w TVP Sport. Najlepsza piątka z SEC 2023 awansowała do przyszłoro­cznych finałów. Tym samym za rok o medale IME na pewno powalczą Michelsen, Madsen i Kołodziej, ale także Andrzej Lebiediew i Patryk Dudek. Dopiero szóste miejsce zajął Dominik Kubera. Zawodnik Motoru może liczyć na dziką kartę.

?? ?? Tak cieszyli się medaliści IME w piątkowy wieczór – Duńczycy Michelsen i Madsen oraz Polak Kołodziej.