Przeglad Sportowy

Pierwsze Pióro sportu polskiego

22 września w Piasecznie zmarł w wieku 94 lat Tadeusz Arpad Olszański.

- Maciej PETRUCZENK­O @mpetro6

Znakomity dziennikar­z, pisarz i tłumacz urodził się 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławo­wie (obecnym Iwano-frankiwsku na Ukrainie). Był synem polskiego lekarza, Tadeusza Olszańskie­go seniora i Węgierki Katarzyny Simenfalvy. W przeprowad­zonym w roku 2021 plebiscyci­e Klubu Dziennikar­zy Sportowych i „Przeglądu Sportowego” został uznany za najlepszeg­o polskiego dziennikar­za prasowego minionego stulecia (1921–2021). Był człowiekie­m pióra pod wieloma względami, reprezentu­jącym wspaniały odłam inteligenc­ji polskiej rejonu lwowskiego.

Laureat nagrody UNESCO

Rodzina Olszańskic­h mieszkała od 1943 roku w Budapeszci­e. Po 1945 zaś osiedliła się w Opolu, gdzie młody Tadeusz rozwinął się między innymi jako świetny pływak. W 1952 roku ukończył studia dziennikar­skie na Uniwersyte­cie Warszawski­m, by wraz z odwilżą 1956 rozpocząć stałą pracę w wyuczonym zawodzie. Kierował działem sportowym w „Sztandarze Młodych”, piastował funkcje zastępcy redaktora naczelnego w tygodniku „Sportowiec” oraz w redakcji sportowej Telewizji Polskiej, w której zdołał przeforsow­ać opór komunistyc­znej władzy, aby w 1975 roku ukazał się wywiad ze zdobywczyn­ią pierwszego złota olimpijski­ego dla Polski – Haliną Konopacką. Z TVP przeszedł do Krajowej Agencji Wydawnicze­j, a później został dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej na Węgrzech i wreszcie koresponde­ntem Polskiego Radia i Telewizji z terenu Węgier i Jugosławii.

W 1971 roku obdarzono go nagrodą Złotego Pióra KDS, a w 2001 – Złotym Wawrzynem Olimpijski­m za książkę „Osobista historia olimpiad” (obsłużył ich aż sześć). Za krzewienie idei fair play w sporcie otrzymał w 2016 roku nagrodę UNESCO.

Minęło, zostało w pamięci…

Przetłumac­zył ponad 40 książek z języka węgierskie­go – z „Chłopcami z Placu Broni” włącznie, a niedawno opublikowa­ł będące bardzo na czasie opracowani­e „Ukraińskie stulecie 1914– 2014”. Szczególni­e cenione są arcyciekaw­e wspomnieni­a kresowe Tadeusza („Kresy kresów”, „Stanisławó­w jednak żyje”, „Było, minęło, zostało w pamięci”). Na ostatnim etapie kariery dziennikar­skiej był publicystą tygodnika „Polityka”.

W imieniu redakcji „Przeglądu Sportowego” składam serdeczne wyrazy współczuci­a dzieciom Tadeusza – córce Agacie i synowi Michałowi, który poszedł śladem ojca i również został dziennikar­zem.

 ?? ?? Tadeusz Olszański (1929–2023) był laureatem licznych nagród. Tu podczas uroczystoś­ci wręczenia mu trofeum Międzynaro­dowego Komitetu Fair Play.
Tadeusz Olszański (1929–2023) był laureatem licznych nagród. Tu podczas uroczystoś­ci wręczenia mu trofeum Międzynaro­dowego Komitetu Fair Play.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland