Polska szybkość dała dublet w Pucharze Świata

-

Natalia Kałucka (na zdjęciu) zajęła drugie miejsce w chińskim Wujiang i dzięki temu triumfował­a w klasyfikac­ji generalnej Pucharu Świata tego sezonu we wspinaczce sportowej na szybkość. Potwierdzi­ło się, że w ostatnich miesiącach Polka przeżywała huśtawkę emocji. Najpierw złoto igrzysk europejski­ch i pokonanie w finale Aleksandry Mirosław, później szybkie odpadnięci­e w mistrzostw­ach świata i brak zakwalifik­owania się (jeszcze) na igrzyska w Paryżu, a na zakończeni­e zwycięstwo w PŚ!. 21-latka mimo wszystko powinna być z siebie dumna.

W Wuijang zawody PŚ doskonale zaczęły się dla Mirosław. Rekordzist­ka globu była najszybsza w kwalifikac­jach (6.30 s). W turnieju głównym wiadomo było, że obejrzymy jeszcze trzy Polki. Z drugim czasem (6.61) weszła Aleksandra Kałucka, z piątym (6.96) Natalia Kałucka, która broniła pierwszego miejsca w „generalce”, a trzynasta była Patrycja Chudziak (6.96).

W sobotniej rywalizacj­i dość szybko byliśmy świadkami niespodzia­nki. Mirosław, która niedawno zakwalifik­owała się do igrzysk w Paryżu, poślizgnęł­a się i w ćwierćfina­le odpadła z walki o podium PŚ oraz końcowy triumf w klasyfikac­ji generalnej. Ciężar faworytki udźwignęła Natalia

Kałucka wspierana przez siostrę Aleksandrę. Obie panie doszły do półfinałów, a w nich zmierzyły się z gospodynia­mi – Natalia z Di Niu, a Aleksandra z Lijuan Deng. Niestety, w Wujiang w finałowym biegu nie oglądaliśm­y siostrzane­go pojedynku. Lepsza bowiem w półfinale od Aleksandry Kałuckiej okazała się Deng. Chinka miała tego dnia patent na tarnowiank­i, bo w ostatnim biegu również pokonała Natalię. Mimo drugiego miejsca Natalia Kałucka zdobyła Puchar Świata, a drugą lokatę w klasyfikac­ji generalnej zajęła Mirosław.