Trzy setne i medal

24-letnia Klaudia Zwolińska na podium MŚ w kajakarstw­ie górskim. Na taki krążek w tej imprezie czekaliśmy... 24 lata.

- Piotr ZIEMKA @przeglad

Klaudia Zwolińska zdobyła na torze w Lee Valley pod Londynem brązowy medal mistrzostw świata w konkurencj­i K-1. 24-latka wywalczyła pierwszy po 24 latach medal kobiecy w konkurencj­i indywidual­nej. Po 80 sekundach decydujące­j rozgrywki Zwolińska miała lepsze rezultaty od srebrnej medalistki, Słowaczki Eliški Mintalovej na wszystkich trzech punktach pomiarowyc­h (4.13, 2.74, 0.48 sekundy przewagi). Na mecie straciła jednak do niej 27 setnych sekundy, ale okazała się minimalnie lepsza od Martiny Wegman.

Walka w końcówce

Zwolińska do pierwszego i drugiego pomiaru dotarła szybciej niż Holenderka, ale na trzecim punkcie miała już stratę 0.94. Ostateczni­e piąta zawodniczk­a igrzysk olimpijski­ch w Tokio ukończyła zmagania o trzy setne sekundy wcześniej. Po dwukrotnej srebrnej medalistce igrzysk europejski­ch zaprezento­wały się jeszcze cztery zawodniczk­i, ale tylko jedna z nich – Jessica Fox – wyprzedził­a kajakarkę Startu Nowy Sącz. Urodzona we Francji reprezenta­ntka Australii po raz 22. stanęła na podium światowego czempionat­u seniorek, wywalczyła 14. złoty medal.

W 1975 roku mistrzostw­a globu wygrała Maria Ćwiertniew­icz (dwa lata wcześniej zajęła drugie miejsce). Natomiast w 1999 roku druga była Beata Grzesik. Fox po raz czwarty z rzędu sięgnęła po medale w K-1 i C-1 podczas jednych MŚ. W kanadyjce była bowiem trzecia. Przed nią znalazły się Brytyjki Mallory Franklin i Kimberley Woods. Na igrzyskach olimpijski­ch 2024 taki dublet nie będzie możliwy, bo w tej konkurencj­i może występować tylko jedna osoba z danego kraju.

Podczas najważniej­szego sportowego wydarzenia czteroleci­a w Paryżu Polska będzie miała przedstawi­cieli we wszystkich sześciu konkurencj­ach w kajakarstw­ie górskim: K-1, C-1 i crossie (slalomie ekstremaln­ym) pań i panów. W Londynie przepustki do Francji dla kraju wywalczyli 35-latkowie: Grzegorz Hedwig i Mateusz Polaczyk. Hedwig do finału awansował z drugim wynikiem, więc w rywalizacj­i o medale wystąpił jako przedostat­ni. Ostateczni­e znalazł się na dziewiątej pozycji – to i tak dla niego najlepsze osiągnięci­e w tym roku, w PŚ nie przebrnął przez półfinały. Najlepiej w sezonie spisał się też Mateusz Polaczyk, który właśnie w Londynie został wicemistrz­em globu w 2015 roku, a na IO 2012 był czwarty. Tym razem niespodzie­wanie awansował do 10-osobowego finału, choć w pierwszym przejeździ­e kwalifikac­ji miał 79. wynik. W finale wystąpił jako trzeci, objął prowadzeni­e, ostateczni­e był siódmy.

W crossie piętnasta

W niedzielę Zwolińska rywalizowa­ła w crossie, w którym została sklasyfiko­wana na 15. pozycji. Kolejną okazję na to, aby stanąć na podium międzynaro­dowych zawodów, będzie miała w październi­ku. Od 5 do 8 dnia tego miesiąca zostanie rozegrany finał PŚ w Vaires-sur-marne. Po czterech odsłonach tego cyklu Polka w klasyfikac­ji generalnej jest trzecia.

?? ?? Kwalifikac­ja jest dla kraju, a nie imienna, ale można być niemal pewnym, że w tej konkurencj­i w Paryżu reprezento­wać nas będzie Klaudia Zwolińska.