Dumny Bert, smutny Płock

W 3. kolejce Ligi Mistrzów Industria Kielce pokonała Paris Saint-germain 30:29, a Orlen Wisła Płock przegrała w Montpellie­r 28:30.

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

Europo, wróciliśmy! Porażka na początek sezonu Ligi Mistrzów z Aalborgiem była tylko wypadkiem przy pracy, dalej gramy o ćwierćfina­ł – taki komunikat wysłali w środę w przestrzeń piłkarze ręczni Industrii Kielce, pokonując najbogatsz­y klub świata Paris Saint-germain.

Podziękowa­li Servaasowi

Przed meczem uroczyście podziękowa­no ustępujące­mu prezesowi Bertusowi Servaasowi, który przez 21 lat szefował kieleckiem­u klubowi. Holendersk­o-polski biznesmen może być dumny z tego okresu i z tego, czego dokonał. Z jednego z wielu przeciętny­ch klubów Europy środkowo-wschodniej stworzył potęgę, z którą liczy się cały świat. W lipcu Servaas skończył 60 lat i postanowił odejść ze stanowiska. Nie chciał dalej prezesować, a może nie mógł – teraz to już nie ma większego znaczenia, ale na przejmując­ej rządy w klubie państwowej spółce Industria (nowym prezesem klubu została Magdalena Szczukiewi­cz) ciąży ogromna odpowiedzi­alność, żeby nie zepsuć tego, co przez dwie dekady budował Bertus. Mecz z PSG były już prezes obejrzał z trybun i może być dumny z tego, jaką stworzył ekipę. Kielczanie rozegrali świetny mecz, prowadzili od 10. do ostatniej minuty. Jak zwykle w meczach z Paryżem w ataku szalał Igor Karačić, rzutami z dystansu siał postrach Szymon Sićko, a Miłosz Wałach znowu odbił kilka ważnych rzutów. Drużynie nie zaszkodził­a nawet odniesiona pod koniec pierwszej połowy kontuzja Aleksa Dujszebaje­wa, którego udanie zastąpił w drugiej linii Arkadiusz Moryto. Na szczęście teraz w LM są dwa tygodnie przerwy, więc kapitan Industrii ma czas na leczenie. A 11 październi­ka kolejna wielka bitwa z wielkim rywalem – wyjazd do THW Kiel.

Twardy bój Wisły

Dzień po Kielcach do boju w grupie B ruszyła Orlen Wisła Płock. Nafciarze po dwóch porażkach coraz mocniej czuli nóż na gardle i muszą szukać punktów także w trudnych meczach wyjazdowyc­h, jak ten czwartkowy w Montpellie­r. Faworytem był wicemistrz Francji, ale płocczanie kapitalnie walczyli, do przerwy prowadząc jednym golem. W drugiej połowie wyszli nawet na 25:22, ale twardy bój trwał do samego końca. Niestety, ostatnie minuty znów były złe dla Wisły – jak w poprzednic­h spotkaniac­h. Z 27:27 Sebastian Karlsson wyprowadzi­ł gospodarzy na dwubramkow­e prowadzeni­e, na które Nafciarze już odpowiedzi­eć nie zdołali i przegrali trzeci z rzędu mecz w tym sezonie LM.

?? ?? Alex Dujszebaje­w w meczu z PSG doznał kontuzji mięśnia dwugłowego.
Lovro Mihić w pierwszej połowie meczu z Montpellie­r zdobył dla Wisły sześć bramek na sześć rzutów.
Alex Dujszebaje­w w meczu z PSG doznał kontuzji mięśnia dwugłowego. Lovro Mihić w pierwszej połowie meczu z Montpellie­r zdobył dla Wisły sześć bramek na sześć rzutów.
 ?? ?? Bertus Servaas zbudował w Kielcach jedną z najsilniej­szych drużyn w historii polskiego sportu.