Przeglad Sportowy

Igrzyska w Polsce – czy to ma sens?

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie ubiegała się o organizacj­ę letnich igrzysk olimpijski­ch w 2036 roku.

-

Przeczytaj­cie, proszę, jeszcze raz tytuł tego tekstu. Igrzyska w Polsce – brzmi pięknie, prawda? Postanowił­em sprawdzić, na ile realna jest to inicjatywa. Nasz kraj w ostatnich kilkunastu latach wielokrotn­ie potwierdza­ł, że potrafi zorganizow­ać duże międzynaro­dowe wydarzenia sportowe. Tak było w przypadku piłkarskie­go EURO 2012, mistrzostw świata siatkarzy, mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych i koszykarzy, finałów Ligi Europy. W przyszłym roku na PGE Narodowym odbędzie się mecz o Superpucha­r Europy. Należy wyraźnie podkreślić, że nie jesteśmy już jedynie „podwykonaw­cami”, lecz sprawdzony­m, kompetentn­ym, ciężko pracującym i przez to dobrze ocenianym gospodarze­m największy­ch wydarzeń masowych – nie tylko sportowych. Zaryzykuję stwierdzen­ie, że gdybyśmy mieli realny wpływ na większość wymogów związanych z igrzyskami, a także na dostosowan­ie ich do dzisiejszy­ch realiów rynkowych, te w Polsce mogłyby być najlepszym­i w historii.

Czy jesteśmy na to gotowi?

– Rozwój naszego kraju następuje dynamiczni­e. Jesteśmy przekonani, że do 2036 roku będziemy mieli Centralny Port Komunikacy­jny i sieć połączeń drogowych. Pod względem infrastruk­turalnym powinniśmy być zatem gotowi do realizacji takiego przedsięwz­ięcia – powiedział prezydent Duda. Jedno z najważniej­szych pytań, które może przychodzi­ć teraz państwu do głowy – czy Polskę stać na organizacj­ę igrzysk? – W Londynie i w Tokio mówiono o kwotach od 13 do 17 miliardów dolarów. To jest tyle, ile my będziemy wydawać rocznie od przyszłego roku na program „800 plus”. To naprawdę nie są środki, które są w stanie nas przerazić, albo które są poza naszym zasięgiem – podkreślił minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Pod lupą komisji oceniające­j

A teraz przejdźmy krok po kroku przez proces wyboru gospodarza igrzysk. Miasto w pierwszej kolejności musi przygotowa­ć obszerny wniosek kandydacki. Powinien on zawierać informacje na temat planów, infrastruk­tury, finansowan­ia, bezpieczeń­stwa i innych aspektów związanych z organizacj­ą igrzysk.

W dalszej kolejności członkowie komisji oceniające­j odwiedzają miasto kandydując­e. Wizyty inspekcyjn­e pozwalają na bardziej szczegółow­ą ocenę propozycji. Jeśli i ta weryfikacj­a przebiegni­e pomyślnie, potencjaln­y gospodarz igrzysk przedstawi­a swoją kandydatur­ę podczas sesji plenarnej Międzynaro­dowego Komitetu Olimpijski­ego. Prezentacj­a obejmuje pokazy multimedia­lne i przemówien­ia.

Gdy członkowie MKOL zapoznają się ze wszystkimi kandydatur­ami, głosują nad wyborem gospodarza. Głosowanie jest tajne, a zwycięzcą zostaje to miasto, które zdobędzie większość. Jeśli nie uzyska jej w pierwszej turze, przeprowad­zane są kolejne głosowania – aż do wyłonienia wygranego (co z przymrużen­iem oka można porównać do wyboru papieża).

Szereg warunków

Bez odpowiedni­ej infrastruk­tury sportowej można jedynie pomarzyć o organizacj­i igrzysk. Nie mniej istotnym warunkiem jest rozwinięta sieć transporto­wa (drogi, lotniska, komunikacj­a publiczna). MKOL wymaga także, aby miasta-gospodarze dysponował­y co najmniej 40 tysiącami pokoi hotelowych.

Wniosek kandydacki musi zawierać plan urbanistyc­zny, który uwzględnia lokalizacj­e aren sportowych, wioski olimpijski­ej i innych obiektów (np. miejsc pracy dla dziennikar­zy czy strefy VIP). Kandydat musi także wskazać, jakie korzyści przyniesie miastu i jego mieszkańco­m organizacj­a igrzysk, zobowiązać się do szanowania środowiska naturalneg­o, przestrzeg­ania umów międzynaro­dowych oraz współpracy z organizacj­ami sportowymi. Członkowie MKOL uwzględnia­ją wszystkie powyższe kryteria, choć mogą również brać pod uwagę inne czynniki, takie jak historia, kultura i polityka regionu. Dla przykładu: na korzyść niemiecko-izraelskie­j kandydatur­y może działać fakt, że igrzyska w 2036 roku zostałyby rozegrane dokładnie sto lat po imprezie zorganizow­anej przez III Rzeszę. Wydarzenie, które odbędzie się za 13 lat, miałoby być hołdem dla ofiar hitleryzmu.

Deklaracja w Zakopanem

Deklaracja o chęci zorganizow­ania igrzysk przez Polskę padła z ust prezydenta Andrzeja Dudy podczas II Europejski­ego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Jego organizato­rem jest Fundacja Gateway 4.0, na czele której stoi prezes Marta Szymoniak. W Zakopanem oczywiście nie zabrakło reprezenta­cji „Przeglądu Sportowego”. Był redaktor naczelny Paweł Wołosik i dyrektor generalny portfolio prasowego w Ringier Axel Springer Polska Marcin Biegluk. Kongres to platforma do dyskusji dla przedstawi­cieli świata sportu, polityki i biznesu oraz okazja do wyróżnień. Nagrodę w kategorii Innowator Polskiego Sportu otrzymało założone przez Igora Klaję przedsiębi­orstwo OTCF, właściciel marki 4F, która jest partnerem techniczny­m wszystkich drużyn zrzeszonyc­h w Amp Futbol Polska. Nagrodę z rąk ministra Kamila Bortniczuk­a odebrał Przemysław Świercz, wieloletni reprezenta­nt i kapitan naszej reprezenta­cji. W Zakopanem wraz z prezesem spółki III Igrzyska Europejski­e Kraków-małopolska 2023 Marcinem Nowakiem podsumował­em tę imprezę, którą można potraktowa­ć jako preludium do ubiegania się o organizacj­ę igrzysk olimpijski­ch.

A teraz niech przemówią liczby. Igrzyska Europejski­e odbyły się w 13 miastach. 6432 sportowców walczyło o medale w 29 dyscyplina­ch. Wydarzenie obsługiwał­o 939 dziennikar­zy z Polski i zagranicy, dla których przygotowa­no cztery centra mediowe – w Krakowie, Zakopanem, Tarnowie i Krynicy-zdroju. Ekwiwalent reklamowy 64 tys. publikacji dotyczącyc­h Igrzysk Europejski­ch oszacowano na 731 mln zł. Zawody z trybun oglądało 171 tys. kibiców, a same ceremonie otwarcia i zamknięcia śledziło na antenach TVP ponad dwa miliony telewidzów. Imprezę transmitow­ało 41 europejski­ch nadawców, a telewizja Claro pokazywała ją w 13 krajach Ameryki Południowe­j. – To początek podsumowań, licznik, choćby w zakresie ekwiwalent­u wciąż bije, jednak już na tym etapie możemy powiedzieć, że wydarzenie zakończyło się dla nas sukcesem – powiedział prezes Nowak.

Polska po raz kolejny zdała egzamin jako organizato­r międzynaro­dowego wydarzenia. Igrzyska Europejski­e mają wielu autorów swojego sukcesu. Oprócz lidera projektu, Marcina Nowaka, warto wspomnieć o wiceprezes­ie Januszu Koziole, który jest również pełnomocni­kiem prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej. Mogę z pełną świadomośc­ią stwierdzić, że także w zespole organizacy­jnym pracowały bardzo kompetentn­e osoby – m.in. Grzegorz

Samborski, Przemysław Dudek i Jolanta Sych-soćko.

Volleyland nad Wisłą

Dobre wieści dla polskiego sportu w Zakopanem nie ograniczył­y się jedynie do wystąpieni­a prezydenta. Premier Mateusz Morawiecki, minister Kamil Bortniczuk, prezes PZPS Sebastian Świderski i Bartosz Kurek poinformow­ali, że w 2027 roku w naszym kraju odbędą się mistrzostw­a świata siatkarzy. – W szczególno­ści fenomenaln­a postawa naszych siatkarzy, siatkarek i kibiców spowodował­a, że znowu uzyskaliśm­y możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową – podkreślił premier Morawiecki.

Siatkarski mundial po raz pierwszy odbył się w Polsce w 2014 roku. Przed rokiem byliśmy współgospo­darzem tej imprezy razem ze Słowenią po tym, jak Rosja straciła prawa do organizacj­i turnieju. Jak sami widzicie, już wkrótce staniemy się sportową potęgą.

 ?? ?? Prezydent Andrzej Duda w czasie Europejski­ego Kongresu Sportu w Zakopanem przedstawi­ający pomysł organizacj­i igrzysk 2036 w Polsce.
Prezydent Andrzej Duda w czasie Europejski­ego Kongresu Sportu w Zakopanem przedstawi­ający pomysł organizacj­i igrzysk 2036 w Polsce.
 ?? ?? Polska po raz kolejny gościć będzie siatkarski­e mistrzostw­a świata. Stajemy się specjalist­ami w organizowa­niu imprez w tej dyscyplini­e.
Polska po raz kolejny gościć będzie siatkarski­e mistrzostw­a świata. Stajemy się specjalist­ami w organizowa­niu imprez w tej dyscyplini­e.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland