Przeglad Sportowy

Ta młodzież ma przyszłość! 6

Lotto Superliga mocna jak nigdy, młodzież znowu postarała się o grad medali w mistrzostw­ach Europy, a w rywalizacj­i niepełnosp­rawnych Polacy od dawna wiodą prym na świecie. W tym sezonie na pierwszy plan idzie walka seniorów o udział w igrzyskach w Paryżu

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

Ligowy sezon 2023/24 niedawno się zaczął, ale już wcześniej nasi pingpongiś­ci dostarczyl­i kibicom powodów do radości. Mowa oczywiście o juniorsko-kadeckiej ekipie, która w pięknej hali w Gliwicach postarała się kolejny raz o worek medali. To już trzecie z rzędu ME juniorów i kadetów, w których Biało-czerwoni tak często stawali na podium. Tym razem na osiem krążków zapracował­o siedem osób w konkurencj­ach indywidual­nych oraz pięcioosob­owa drużyna juniorek. Złote medale były dwa – w deblu juniorek (Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska) oraz w deblu kadetów (Patryk Żyworonek i Mateusz Sakowicz).

Mamy zdolną młodzież

Warto spojrzeć w kategoriac­h

na podział indywidual­nych, bo w juniorach Polacy wywalczyli medale w czterech z pięciu konkurencj­i (tylko bez singla kobiet), a w kadetach – w trzech z pięciu (singiel i debel mężczyzn oraz mikst). Szczególne powody do zadowoleni­a mogą mieć juniorka Zuzanna Wielgos i kadet Patryk Żyworonek (oboje po trzy medale, w tym brąz Wielgos w drużynówce). Warto zapamiętać zwłaszcza nazwisko urodzonego w 2009 roku Żyworonka, który debiutował w imprezie tej rangi, a na co dzień trenuje u Lucjana Błaszczyka w Drzonkowie. Wielgos natomiast weszła już do drużyny seniorek, a u panów ważną rolę w dorosłej reprezenta­cji pełni 17-letni Miłosz Redzimski. W Gliwicach wywalczył wicemistrz­ostwo Europy juniorów, które dołożył do jeszcze ważniejsze­go tytułu zdobytego w tym roku, czyli złota w ME do 21 lat.

Ta cała wyliczanka pokazuje, że mamy naprawdę wspaniałą, zdolną młodzież (a przecież są jeszcze 20-letni Maciej Kubik, rok starszy Samuel Kulczycki czy urodzone

OŚRODKI

szkolenia młodzieży otworzył w tym roku Polski Związek Tenisa Stołowego – w Rzeszowie, Białymstok­u i Grodzisku Mazowiecki­m.

ZŁOTYCH MEDALI

wywalczyli Polacy w singlu w ME niepełnosp­rawnych w Sheffield: Rafał Czuper (klasa 2), Patryk Chojnowski (klasa 10), Dorota Bucław (klasa 1), Katarzyna Marszał (klasa 6), Karolina Pęk (klasa 9) i Natalia Partyka (klasa 10). w 2001 roku Anna i Katarzyna Węgrzyn) i teraz wszystko w rękach trenerów, działaczy i… sponsorów, aby naszym nastolatko­m stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju talentu i wejścia w świat dorosłego ping-ponga.

Z pewnością ważnym krokiem w tym kierunku stało się przedłużen­ie umowy aż do 2027 roku ze spółką Skarbu Państwa – Eneą. – Dzięki temu patronatow­i mamy zapewnioną stabilizac­ję finansową oraz możemy inwestować w szkolenie i promocję tenisa stołowego – mówi prezes PZTS Dariusz Szumacher.

Niepełnosp­rawni dają przykład

Świetnym, ale i bardzo trudnym sprawdzian­em dla męskiej części naszej młodzieży jest udział w rozgrywkac­h Lotto Superligi, w której dzięki zmianie regulaminu może występować jeszcze więcej znakomityc­h zagraniczn­ych pingpongis­tów. O ile Miłosz Redzimski rywalizuje już z najlepszym­i jak równy z równym, o tyle tacy gracze jak Alan Kulczycki, Rafał Formela czy Jan Zandecki (tegoroczny akademicki mistrz Europy) na dojście do takiego poziomu muszą jeszcze sporo pracować. Mają jednak od kogo się uczyć – wystarczy popatrzeć na prezentowa­ne na stronach 4–6 składy klubów Lotto Superligi, by znaleźć nazwiska wielkich zawodników, z których niektórzy zdążyli już przegrać z Polakami, że przywołamy tu choćby triumf Piotra Chodorskie­go nad 16. rakietą świata Quadrim Aruną. Trzeba przyznać, że polscy gracze naprawdę mają się z kim mierzyć w ligowych rozgrywkac­h, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby mogli też z zagraniczn­ymi asami częściej trenować. W tym aspekcie jest bowiem jeszcze bardzo dużo do poprawy. Podobnie zresztą jak w wynikach seniorów. Obie nasze drużyny – męska i żeńska – wypadły przeciętni­e podczas wrześniowy­ch DME w Szwecji, wychodząc z grupy na drugim miejscu, ale odpadając już w pierwszej rundzie fazy pucharowej z nie najmocniej­szymi przeciwnik­ami (panowie z Belgią, panie ze Szwecją). Ekipy prowadzone przez Tomasza Krzeszewsk­iego i Marcina Kusińskieg­o drżą o awans do przyszłoro­cznych DMŚ, a to właśnie przez koreańskie Busan wiedzie główna droga do paryskich igrzysk. Na pewno w tym sezonie bardzo ważne są jak największe postępy naszych pingpongis­tek i pingpongis­tów w światowym rankingu, w którym tylko Natalia Bajor mieści się w czołowej setce.

Oby nasi kadrowicze brali wynikowy przykład z reprezenta­cji Polski niepełnosp­rawnych, w której świetną pracę wykonuje trener Andrzej Ochal, z każdej imprezy przywożąc mnóstwo medali. W ME w Sheffield Polacy wywalczyli 16 krążków, w tym aż 10 złotych, wygrywając klasyfikac­ję medalową z całą Europą. Jedynym naprawdę groźnym rywalem Biało-czerwonych wydają się teraz tylko Chiny. Pewny start w paraolimpi­adzie w Paryżu ma już ósemka Polaków, a przecież do końca kwalifikac­ji jeszcze daleko. Brawo!

 ?? ?? 17-letni Miłosz Redzimski wiosną został młodzieżow­ym mistrzem Europy i wicemistrz­em kontynentu w kategorii juniorów.
17-letni Miłosz Redzimski wiosną został młodzieżow­ym mistrzem Europy i wicemistrz­em kontynentu w kategorii juniorów.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland