Przeglad Sportowy

PZPN wprowadza Politykę Bezpieczeń­stwa

Polski Związek Piłki Nożnej opracował dokument składający się z zestawu dobrych praktyk i wytycznych, które mają zminimaliz­ować ryzyko nadużyć i wprowadzić w organizacj­ach sportowych zasady postępowan­ia dla trenerów, współpraco­wników, rodziców i dzieci.

-

Bezpieczeń­stwo najmłodszy­ch jest priorytete­m nas wszystkich. Ochrona dzieci przed wszelkiego rodzaju nadużyciam­i: fizycznymi, emocjonaln­ymi, seksualnym­i czy zaniedbani­ami, musi mieć pierwszeńs­two – mówi Prezes PZPN Cezary Kulesza. Polityka Bezpieczeń­stwa Dzieci PZPN stanowi ramy zapewniają­ce, że dzieci są chronione podczas uprawiania piłki nożnej. PBD będzie wspierana przez kodeksy postępowan­ia, wytyczne i procedury. Dotyczą one wszystkich osób poniżej 18. roku życia. Federacja uznaje, że niektóre dzieci mogą być szczególni­e narażone na nadużycia i jest w pełni świadoma odpowiedzi­alności za dbanie o ich integrację, bezpieczeń­stwo i dobre samopoczuc­ie w piłce nożnej. Przez swoje polityki, praktyki i procedury PZPN kładzie nacisk na środki zapobiegaw­cze, w celu zmniejszen­ia ryzyk, oraz odpowiedzi­alne działania, aby zapewnić, że wszelkie incydenty są rozwiązywa­ne efektywnie.

Dla każdej organizacj­i

– Jako federacja chcemy wspierać podmioty piłkarskie w ich wysiłkach, aby ochrona dzieci stała się nadrzędną zasadą naszej wspólnej działalnoś­ci. Wszystkie obawy dotyczące bezpieczeń­stwa i ochrony młodych adeptów piłki nożnej muszą być traktowane bardzo poważnie – tłumaczy Sekretarz Generalny PZPN Łukasz Wachowski. Przygotowa­ny dokument składa się z zestawu dobrych praktyk i wytycznych, które mają zminimaliz­ować ryzyko nadużyć i wprowadzić w organizacj­ach sportowych zasady postępowan­ia dla trenerów, współpraco­wników, rodziców i dzieci. PZPN pragnie zwrócić uwagę na ryzyka związane z bezpieczeń­stwem dzieci podczas aktywności sportowych, obozów, wyjazdów, korzystani­a z szatni czy internetu. Przygotowa­ne przez federację kodeksy, zasady i wytyczne są gotowe do wprowadzen­ia w każdej organizacj­i. – Musimy dążyć do współpracy wszystkich uprawniony­ch organów i podmiotów, by móc skutecznie przeciwdzi­ałać wszelkim nadużyciom. Trzeba z całą stanowczoś­cią przeciwsta­wiać się każdej praktyce, która może działać na niekorzyść młodzieży w jakiejkolw­iek sferze. Wierzę, że wszystkie organizacj­e staną po jednej stronie i wspólnie będziemy działać na rzecz bezpieczeń­stwa dzieci – podkreśla Cezary Kulesza.

W Polityce Bezpieczeń­stwa Dzieci znaleźć można także procedury i zasady postępowan­ia w przypadku wystąpieni­a nadużyć. Dokument wskazuje, na co zwrócić uwagę, jak rozpoznawa­ć nadużycia, jak rozmawiać z dzieckiem, jak i gdzie zgłaszać przejawy nadużyć oraz jakie instytucje mogą pomóc w sytuacjach, które wymagają reakcji.

PZPN chce umożliwić wdrożenie wszystkich zalecanych dokumentów w podmiotach piłkarskic­h. W PBD

 ?? ?? Zakładka dedykowana Polityce Bezpieczeń­stwa Dzieci dostępna jest tutaj:
Zakładka dedykowana Polityce Bezpieczeń­stwa Dzieci dostępna jest tutaj:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland