Przeglad Sportowy

DOWISKO WODNIKA

-

żyną, buduje poczucie kompetencj­i w sporcie. Rodzice zaś są odpowiedzi­alni za prawidłowy rozwój dziecka, budowanie poczucia jego własnej wartości, wychowywan­ie i kształtowa­nie wartości, organizacj­ę życia (edukacja, sport, pasje), wsparcie instrument­alne, emocjonaln­e i finansowe. Psychologo­wie wskazują też trenerom dobre praktyki i popierają je praktyczny­mi wskazówkam­i. Ich wdrożenie jest kluczowe do stworzenia bezpieczne­go i wspierając­ego środowiska dla zawodnika.

Akademia Grassroots to nie tylko interesują­ce prelekcje, lecz także część praktyczna. – Treningi są przygotowa­ne na bazie nowego Programu Szkolenia U-6–U-13. Cała praktyka skoncentro­wana jest na tym, by pokazać nowy program i zaprezento­wać, jak na jego bazie utworzyć środowisko i środki treningowe – podkreśla Grycmann.

Docenienie roli futsalu

Po raz kolejny w agendzie konferencj­i Akademii Grassroots znalazł się futsal. – To świetna odskocznia od piłki trawiastej w pełnym wymiarze liczebnym. Chodzi o to, żeby dzieci jak najwięcej grały. Chcemy przemycać pewne elementy techniczno-taktyczne z futsalu i pokazywać, że odgrywa on ważną rolę. To trochę odwzorowan­ie piłki ulicznej, gdzie dzieci same organizują grę na mniejszym polu. Tam jest mniej czasu na podjęcie decyzji, kluczowa jest technika. Chcemy pokazać, że warto uprawiać futsal, kiedy tylko się da. To narzędzie potrzebne dla rozwoju zawodnika. Traktujemy go jako uzupełnien­ie treningu piłkarskie­go, ale może się okazać, że ktoś będzie miał większe predyspozy­cje do gry w hali. Futsal idzie u nas do przodu, mamy coraz lepsze wyniki naszych reprezenta­cji. Dlatego futsal ma stałe miejsce na Akademii Grassroots – mówi autor programu tegoroczne­j akademii Paweł Grycmann. Kolejna Akademia Grassroots już w przyszłym roku.

SZYMON TOMASIK sposób realizuje prawo każdego dziecka do bycia wysłuchany­m, wyrażania swoich poglądów oraz poszukiwan­ia i uzyskiwani­a informacji. – Ten numer powinien znać każdy. Konsultanc­i i konsultant­ki pozostają do dyspozycji przez całą dobę, a porozmawia­ć z nimi można o wszystkich sprawach – informuje Łukasz Wachowski.

Podnoszeni­e świadomośc­i

Dokument Polityka Bezpieczeń­stwa Dzieci PZPN ma też na celu uwrażliwić każdego, kto współpracu­je z dziećmi i młodzieżą, na czynniki ryzyka i sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeń­stwu dzieci. Naszym wspólnym obowiązkie­m jest dbanie o ochronę tych, którzy sami się często obronić nie mogą. Najbliższy rok federacja ma zamiar przeznaczy­ć m.in. na działalnoś­ć edukacyjną i społeczną związaną z tym obszarem. Wszystkie szczegóły dotyczące tych zagadnień znaleźć można w pełnej treści dokumentu. Pytania, zgłoszenia i wątpliwośc­i prosimy kierować na adres Koordynato­ra PZPN ds. bezpieczeń­stwa dzieci: ochronadzi­eci@pzpn.pl. EK, JJ

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland