Przeglad Sportowy

Niby podobni, a jednak różni

Czy od Bartosza Slisza można oczekiwać, że w kadrze będzie Grzegorzem Krychowiak­iem sprzed kilku sezonów? Niekoniecz­nie.

- Grzegorz RUDYNEK @Grudynek

Już w czwartek 5 październi­ka Michał Probierz ogłosi powołania na najbliższe mecze eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi (12.10) i Mołdawią (15.10). W kadrze zabraknie Grzegorza Krychowiak­a, który sam zdecydował, że kończy reprezenta­cyjną karierę. Najprawdop­odobniej powołanie dostanie Bartosz Slisz z Legii Warszawa i według pojawiając­ych się opinii to on może być podstawowy­m defensywny­m pomocnikie­m w nadchodząc­ych spotkaniac­h.

Jak wygląda porównanie legionisty ze stukrotnym reprezenta­ntem Polski? Jaka jest ich charaktery­styka? Czym się wyróżniają, kiedy zestawi się ich ze sobą? Odpowiedzi na te pytania poszukał dla nas Jakub Otava, były wieloletni dyrektor Sparty Praga, dziś dyrektor wykonawczy czeskiej firmy analityczn­ej 11 Hacks, do niedawna ściśle współpracu­jącej z Legią Warszawa.

Kreatywny Krychowiak

W ramach analizy Grzegorza Krychowiak­a pod uwagę wzięliśmy jego ostatnie trzy sezony w lidze rosyjskiej, kiedy regularnie pojawiał się na boisku i rozegrał 6131 minut. Na tej podstawie da się stwierdzić – co dla wielu może być zaskoczeni­em – że Polak był jednym z najbardzie­j kreatywnyc­h zawodników w rozgrywkac­h. Chociaż jego rola na murawie wahała się między pozycją sześć a osiem, statystyki lokowały go wśród ofensywnyc­h pomocników.

Według współczynn­ika GPA, mówiącego o zwiększani­u szans na zdobycie bramki zespół po podaniu lub prowadzeni­u piłki, był siódmym piłkarzem ligi (ustępując m.in. Sebastiano­wi Szymańskie­mu, który grał w Dinamie Moskwa). Do tego miał średnie jak na ligę statystyki defensywne, co czyniło z niego kompleksow­ego pomocnika.

To, że Krychowiak wyróżniał się pod względem kreatywnoś­ci, widać także na tzw. radarach, dzięki którym można piłkarza porównać z innymi zawodnikam­i występując­ymi na tej samej pozycji. Jako środkowy pomocnik był kluczowy przy rozegraniu piłki, stwarzał dużą liczbę sytuacji i potrafił wziąć udział w ich finalizacj­i. Krychowiak stanowił też wartość dodaną dla zespołu, jeśli chodzi o uderzenia na bramkę, co pokazuje jego tzw. mapa strzałów. W monitorowa­nym okresie strzelał 175 razy i zdobył 22 bramki (4 z rzutów karnych). Krychowiak umiał uderzyć z dystansu (6 goli), ale i znaleźć sobie miejsce w polu karnym – 12 bramek zdobytych w szesnastce.

Również mapa niebezpiec­znych podań potwierdza, że Krychowiak był wyróżniają­cą się postacią ligi. Polski pomocnik szczególni­e imponował podaniami ze środkowej strefy boiska do ostatniej jego tercji, z czego rodziło się niebezpiec­zeństwo pod bramką rywala. Był przy tym aktywny w półprzestr­zeniach lub tuż przed polem karnym, gdzie sam kreował sytuacje.

Defensywny Slisz

W przypadku Bartosza Slisza analizowal­iśmy podobną liczbę minut – 6123. Tyle że z ostatnich sezonów, w tym z bieżącego. Co od razu rzuca się w oczy, kiedy porównujem­y go z Krychowiak­iem, to zdecydowan­ie lepsza gra defensywna. We wspomniany­m modelu GPA, w którym można śledzić zagrania defensywne, piłkarz Legii wyróżnia się nie tylko na tle PKO BP Ekstraklas­y, lecz także w Europie. Większa aktywność na boisku, wygrane piłki i ogólna praca dla zespołu – to też czyni ze Slisza zawodnika szczególne­go. Pod względem statystyk dotyczącyc­h kreatywnoś­ci ustępuje Krychowiak­owi, który w swoim najlepszym czasie należał do czołówki w Europie. Mimo to Slisza nie można nazwać zawodnikie­m typowo defensywny­m. Gdy weźmie się pod uwagę liczby, znajduje się wśród najlepszyc­h polskich piłkarzy zwiększają­cych szanse zespołu na strzelenie gola, a wyjątkowo aktywny jest w pierwszej i drugiej tercji boiska. To powoduje, że jeśli porównujem­y go z Krychowiak­iem, Slisz nie jest piłkarzem bezpośredn­io stwarzając­ym szanse partnerom. Bierze udział w fazach przed finalizacj­ą akcji, a kreatywnoś­ć pozostawia innym.

Widać to na tzw. mapie podań. Jak wspomnieli­śmy, Krychowiak wykonywał dużo zagrań ze środkowej strefy do trzeciej tercji. Slisz także podaje z tej strefy, lecz częściej do boku pola karnego lub do tzw. cutback strefy (skąd można wykonać podanie wsteczne, np. spod linii końcowej przed bramkę do piłkarza, który odda strzał). To pokazuje też różnicę w stylach gry legionisty i Krychowiak­a – pierwszy z nich szuka bardziej kreatywnyc­h zawodników, drugi częściej odpowiedzi­alność brał na siebie. Widać to również, gdy weźmie się pod uwagę liczbę strzałów. Przy porównywal­nym czasie spędzonym na boisku (6131 minut Krychowiak­a i 6123 Slisza), pomocnik Legii uderzał na bramkę rywali 62 razy (przy 175 byłego już reprezenta­nta).

Podsumowan­ie

W obu przypadkac­h mowa o zawodnikac­h, którzy wyróżniali się w swoich ligach. Krychowiak był znakomity jako kreator gry i gdy zespół znajdował się przy piłce. Pod tym względem Sliszowi trudno będzie go zastąpić (zaznaczamy: zastąpić Krychowiak­a z czasów, kiedy występował w lidze rosyjskiej).

Profil Slisza jest inny. Porusza się po większej przestrzen­i boiska, jest aktywny, a to, że nie wykonuje podań prowadzący­ch bezpośredn­io do stworzenia zagrożenia pod bramką rywala, rekompensu­je ponadprzez przeciętną postawą w defensywie. Kiedy posiada piłkę, musi mieć obok siebie bardziej kreatywnyc­h partnerów, potrafiący­ch wykonać ostatnie podanie – wtedy zespół czerpie z tego korzyść.

 ?? ?? Bartosz Slisz rozegrał tylko dwa mecze w reprezenta­cji, czyli 98 mniej niż Grzegorz Krychowiak.
Bartosz Slisz rozegrał tylko dwa mecze w reprezenta­cji, czyli 98 mniej niż Grzegorz Krychowiak.
 ?? ?? Grzegorz Krychowiak zakończył grę w kadrze po ostatnich meczach z Wyspami Owczymi i Albanią.
Grzegorz Krychowiak zakończył grę w kadrze po ostatnich meczach z Wyspami Owczymi i Albanią.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland