Dwie siódemki Kubackiego

Dawid Kubacki dwukrotnie zajął siódme miejsce podczas zawodów Letniego Grand Prix w Hinzenbach.

-

Na półmetku sobotniego konkursu Dawid Kubacki zajmował czwartą lokatę ze stratą 3,1 punktu do lidera. W drugiej rundzie 33-latek miał ósmy rezultat. Wszyscy sędziowie ocenili jego skok na 17 punktów. – Najbardzie­j straciłem na lądowaniu. Gdyby było lepsze, zająłbym pewnie czwarte lub piąte miejsce. Ale gdy widzisz w powietrzu, że tego metra brakuje, to próbujesz wyciągnąć, a później jest troszeczkę krzywo niestety, no i narta mi odjechała. Poza tym trafiłem na niezbyt ciekawe warunki – powiedział Kubacki w rozmowie z Eurosporte­m. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła. Z 29. wynikiem ex aequo do drugiej rundy zakwalifik­owali się Kacper Juroszek i Paweł Wąsek. Później awansowali na 24. i 25. miejsce. Na sobotnim treningu najlepszy okazał się Aleksander Zniszczoł. Skoczek, który przystępow­ał do rywalizacj­i w Austrii jako czwarty zawodnik klasyfikac­ji generalnej cyklu, w konkursach znalazł się jednak dwukrotnie poza czołową trzydziest­ką. Najwięcej punktów w obu seriach w sobotę uzyskał Andreas Wellinger. Niemiec aż czterokrot­nie był czwarty w Hinzenbach, tym razem po raz pierwszy stanął tam na podium. Pięć oczek mniej zdobył rodak zwycięzcy Stephan Leyhe. Na miejscach od trzeciego do piątego znaleźli się gospodarze, Austriacy: Daniel Tschofenig, Jan Hörl i Stefan Kraft. Sześć czołowych pozycji zajęli skoczkowie, którzy w ogóle nie skakali w poprzednic­h zawodach LGP 2023. W niedzielę Kubacki wygrał kwalifikac­je, a w serii finałowej wywalczył najwięcej punktów wspólnie ze zwycięzcą Gregorem Deschwande­nem. Polakowi zabrakło tylko lepszego skoku w pierwszej rundzie konkursowe­j – po niej triumfator LGP w Hinzenbach z lat 2017, 2019 i 2022 był trzynasty.

W sobotnich kwalifikac­jach odpadł niespodzie­wanie Władimir Zografski. Lider klasyfikag­rał

generalnej upadł i znalazł się na przedostat­niej, 58. pozycji. W niedzielę Bułgar stanął jednak na drugim stopniu podium. Pokonał go tylko Deschwande­n. W klasyfikac­ji generalnej jest odwrotnie. Przed zaplanowan­ym na sobotę (7.10) w Klingentha­l ostatnim indywidual­nym konkursem LGP 2023 podopieczn­y trenera Grzegorza Sobczyka ma 34 punkty przewagi nad Szwajcarem. Deschwande­n awansował na pierwsze miejsce z czwartej lokaty zajętej we wcześniejs­zej odsłonie. Ostatni skok dnia wykonał Tschofenig – ostateczni­e sklasyfiko­wany na trzeciej pozycji.

W Klingentha­l poza indywidual­nymi konkursami mężczyzn i kobiet zostaną rozegrane niedzielne zawody drużyn mieszanych. PIOTR ZIEMKA

?? ?? Dawid Kubacki w Hinzenbach był najlepszy w kwalifikac­jach i drugiej serii.
Dawid Kubacki w Hinzenbach był najlepszy w kwalifikac­jach i drugiej serii.