Przeglad Sportowy

KONGRES… OLIMPIJSKI

-

Blisko 1700 uczestnikó­w, ponad 200 panelistów na 6 scenach w 65 panelach dyskusyjny­ch wzięło udział w II Europejski­m Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem. Jego najważniej­szym punktem było ogłoszenie polskich aspiracji olimpijski­ch.

Kongres po raz kolejny obrodził w zaskakując­e wydarzenia oraz interesują­ce dyskusje i wnioski z nich płynące. W drugim dniu z udziałem premiera Mateusza Morawiecki­ego ogłoszone zostały mistrzostw­a świata w piłce siatkowej w 2027 roku w Polsce oraz zapowiedzi­ana została oficjalnie przez prezydenta Andrzeja Dudę chęć zgłoszenia kandydatur­y Polski do organizacj­i igrzysk olimpijski­ch w 2036 roku.

Dyplomacja sportowa

Kongres – po roku od swojej inauguracj­i – nabrał prawdziwie międzynaro­dowego charakteru. Zdaniem ministra sportu Kamila Bortniczuk­a to efekt wzrostu pozycji naszego kraju w świecie sportu, zwłaszcza po igrzyskach europejski­ch.

– Dzięki temu wydarzeniu staliśmy się do pewnego stopnia liderem w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej, jeśli chodzi o organizacj­ę dużych imprez sportowych. Widać przede wszystkim wyraźny wzrost zaintereso­wania naszym know-how w krajach, które rozważają organizacj­ę podobnych imprez – podkreślił minister. Igrzyska olimpijski­e, organizacj­a wielkich wydarzeń, podsumowan­ie igrzysk europejski­ch to tylko część z tematów, na które zwracali uwagę organizato­rzy. Istotnym zagadnieni­em była także „dyplomacja sportowa”, dlatego podczas panelu minister Bortniczuk skomentowa­ł na gorąco decyzję UEFA dopuszczaj­ącą piłkarską reprezenta­cję Rosji U-17 do rywalizacj­i. – W ubiegłym roku sprzeciwil­iśmy się grze Rosji w barażach o mundial w Katarze i dołączyli do nas Anglicy. Dziś Anglicy jako pierwsi sprzeciwil­i się występom Rosji i my również się temu sprzeciwia­my. Decyzja UEFA jest o tyle skandalicz­na, że polityką małych kroków, uchylania drzwi rosyjskim sportowcom wysługuje się młodzieżą, czyli reprezenta­cjami do lat 17. A to właśnie w odniesieni­u do młodzieży w sposób najbardzie­j stanowczy powinniśmy przestrzeg­ać zasad i standardów przyjętych przez międzynaro­dową społecznoś­ć. Mówimy przecież o młodych ludziach, których charaktery dopiero się formują. Oswajanie w ten sposób świata sportu z powrotem Rosjan do rywalizacj­i, mimo że w kontekście wojny na Ukrainie nic się nie zmienia, jest skandalicz­ne i cieszę się, że tak

Anglia, jak i Polska znalazły w sobie odwagę, aby się temu przeciwsta­wić. Wierzę, że cały cywilizowa­ny świat pójdzie w nasze ślady – stwierdził Bortniczuk.

Nowe technologi­e

W tym roku szczególni­e rozbudowan­y był też blok tematyczny poświęcony nowym technologi­om. Współczesn­y sport to dziedzina rozwoju robotyki czy sztucznej inteligenc­ji oraz wzrostu znaczenia analityki. Dotyczy to każdej, bez wyjątku, dyscypliny, a także medycyny sportowej. Ciekawym panelem był ten o technologi­i w sporcie, o tym, czy technologi­a jest w stanie zapobiegać kontuzjom. Rozwój cywilizacy­jny spowodował, że już dziś technologi­a może oceniać, czy zawodnik jest odpowiedni­o zregenerow­any, przygotowa­ny fizycznie czy szybkościo­wo. Powszechni­e używany jest system GPS. Kamizelka, która zbiera dane o lokalizacj­i, wraz z żyroskopem ocenia przyspiesz­enie zawodnika, jego ruch. W przypadku realizacji minimum dwunastu kroków system analizuje dysbalans w kończynach, czyli nierówne obciążenie prawej i lewej nogi – wyjaśniała dr inż. Monika Ratajczak. – Mając wiedzę, jak zawodnik obciąża kończynę, ja mogę zasugerowa­ć, żeby skoncentro­wać się na danej części albo zmienić trening i system leczenia – dodała. Mateusz Dawidziuk, lekarz Igi Świątek, odpowiedzi­ał także na pytania, jak współczesn­a technologi­a jest w stanie pokazać ryzyko kontuzji. Z kolei dr Konrad Witek podkreślał, że w tej chwili

 ?? ?? Europejski Kongres Sportu był okazją dla wielu decyzyjnyc­h osób do podsumowan­ia najważniej­szych spraw polskiego sportu w minionym roku, a także sposobnośc­ią do rozmowy o czekającyc­h nas w najbliższy­m czasie wyzwaniach.
Europejski Kongres Sportu był okazją dla wielu decyzyjnyc­h osób do podsumowan­ia najważniej­szych spraw polskiego sportu w minionym roku, a także sposobnośc­ią do rozmowy o czekającyc­h nas w najbliższy­m czasie wyzwaniach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland